بلوک اتوکلاو شده اردکان یا بلوک هبلکس

بلوک اتوکلاو شده اردکان یا بلوک هبلکس⭐سورنا هبلکس

در این مقاله قرار است به بررسی ویژگی ها و کیفیت بلوک اتوکلاو شده اردکان بپردازیم. بلوک هبلکس که یکی از انواع بلوک اتوکلاو شده یا AAC است، امروزه در یکی از پرکاربرد ترین مصالح ساختمانی محسوب می شود.

بلوک اتوکلاو شده اردکان چه تفاوتی با سایر بلوک ها دارد؟

قبل از هر چیز، باید بدانید که بتن هوادار چیست. بتن هوادار یا به عبارتی بلوک هوادار اتوکلاو شده (به اختصار AAC) در حقیقت محصولی است که در نتیجه افزودن هوا به مخلوط سیمان، ماسه و آهک به وجود می آید. وزن سبک این بلوک، یکی از ویژگی های بارز آن است. بلوک هوادار اتوکلاو شده انواع مختلفی دارد که یکی از شناخته شده ترین آنها، بلوک هبلکس است. ماده اصلی افزودنی در ترکیب این بلوک، سیلیس است که 60 درصد حجم آن را تشکیل می دهد.

از آنجایی که استفاده از بلوک heblex به جای بلوک های بتنی معمولی و بلوک های سیمانی که دارای وزن زیادی هستند رایج شده است، بسیاری از کارخانجات به فکر راه اندازی خط تولید بلوک هبلکس افتاده اند. لذا کارخانه های متعددی در شهر های مختلف کشور وجود دارند که بلوک هبلکس تولید می کنند.

یکی از این کارخانجات در اردکان یزد واقع شده است و بلوک تولید شده آن با نام بلوک هبلکس اردکان شناخته می شود. نکته ای که وجود دارد این است که امروزه دسترسی به مواد اولیه برای اکثر کاخانجات کشور، آسان تر از قبل شده است و تمامی کارخانجات می توانند به مواد اولیه مرغوب و باکیفیت دسترسی داشته باشند.

در نتیجه می توان گفت که تفاوت چندانی میان بلوک اتوکلاو شده اردکان و بلوک های AAC دیگر وجود ندارد. در حقیقت، هیچ تفاوتی میان بلوک اتوکلاو شده و هبلکس وجود ندارد. زیرا این دو عملا یک محصول هستند. مواد اولیه، ویژگی ها، مزایا و معایب این دو یکسان است. تنها نکته ای که وجود دارد این است که اخیرا برخی تولید کنندگان، بلوک ‌های آهکی را به جای بلوک‌ های اتوکلاوی در بازار به فروش می ‌رسانند.

این بلوک ها به سرعت ترک می خورند و تخریب می شوند و مقاومت فشاری بالایی، برخلاف بلوک هبلکس اردکان، ندارند. لذا برای خرید بلوک هبلکس، حتما مراجع معتبر فروش- همچون سورنا هبلکس- را شناسایی کرده و از آنها خرید خود را انجام دهید.

ابعاد بلوک اتوکلاو شده اردکان

ابعاد بلوک اتوکلاو شده اردکان به چه صورت است؟

این بلوک در اندازه های 10 در 20 در 60 سانتی متر در بازار عرضه می شود که اندازه ای استاندارد به حساب می آید. هر بلوک، معادل 12000 متر مکعب است و شما می توانید به صورت تقریبی از 83 عدد بلوک اتوکلاو شده اردکان برای پوشش دهی یک متر مکعب دیوار چینی استفاده کنید. باید در نظر داشته باشید که مقاومت بلوک اردکان در حد مناسب و معقولی بوده و برابر 3.5 نیوتون بر میلی متر مربع است.

همچنین این بلوک با ضخامت 15 سانتی متر نیز با ابعاد 15 در 25 در 60 نیز به تولید رسیده که به تناسب وزن آن نیز بیشتر شده است. شما با 44.5 عدد بلوک می توانید یک متر مکعب را پر کنید؛ زیرا که هر بلوک معادل 22500 متر مکعب بوده و در مقایسه با اندازه 10 در 20 در 60 ابعاد بزرگ تری را به خود اختصاص داده است.

این اندازه بیشتر برای دیوار های اطراف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این بلوک ها به دلیل داشتن سطح صاف، هزینه های شما را نیز در حوزه استخدام برشکار و گچ کار به شدت کاهش می دهند و صرفه جویی قابل ملاحظه ای از نظر اقتصادی فراهم می کنند.

بلوک اتوکلاو شده اردکان چه تفاوتی با سایر بلوک ها دارد؟

بلوک اتوکلاو شده اردکان چه ویژگی ها و مزایایی دارد؟

علت استفاده بلوک AAC در ساختمان سازی، مزایا و ویژگی هایی است که در ادامه گفته خواهد شد. فقط پیش از این، لازم شما را با یک محصول دیگر نیز آشنا کنیم. همانطور که می دانید معمولا در ساختمان سازی از ملات ماسه و سیمان استفاده می شود. اما درباره بلوک heblex این موضوع فرق می کند.

 زیرا بخش زیادی از این بلوک را، سیلیس تشکیل می دهد. در نتیجه نیاز به ملاتی است که در ترکیبات آن سیلیس وجود داشته باشد تا چسبانندگی بین این دو، بهتر و محکم تر باشد. در نتیجه از گچ مخصوص هبلکس یا چسب هبلکس استفاده می شود که از آن برای گچ کاری، پس از ساخته شدن دیوار نیز استفاده می شود. در آخر، مزایا و خصوصیات بلوک اتوکلاو شده اردکان عبارتند از:

 • سرعت اجرای بالایی دارد
 • به دلیل وزن سبک آن، در مقایسه قیمت تمام شده انواع دیوار از هزینه مناسب تری برخوردار است.
 • ضریب هدایت صوتی و حرارتی بسیار پایینی دارد. در نتیجه یک عایق صوتی و حرارتی فوق العاده محسوب می شود.
 • مقاومت بالایی در برابر آتش و یخ زدگی دارد. در نتیجه با استفاده از آن در ساختمان های مناطق سردسیر، نه تنها از عمر آن کاسته نمی شود، بلکه افزایش نیز می یابد!
 • در برابر زلزله، ایمنی ایجاد می کند، بدین طریق که تنش های ناشی از امواج زلزله را تا حدی خنثی می کند. برای افزایش مقاومت بلوک در برابر زلزله، می توان از انواع بست رادیکالی استفاده کرد. با خرید بست تخت، می توان ایمنی ایجاد شده در برابر زلزله را افزایش داد.
 • به دلیل وزن سبک و چسبندگی بالا، هزینه نیروی کار و دیوار چینی را کاهش می دهد. همچنین به دلیل صاف و یکدست بودن سطح بلوک هبلکس اردکان، در صورت اجرای تمیز بلوک ها، دیوار حاصله حتی نیاز به گچ کاری نیز ندارد. اگر هم نیاز باشد، اجرای نما روی هبلکس با هزینه مناسب و در کمترین زمان انجام می شود.

قیمت بلوک اتوکلاو شده اردکان چقدر است؟

امروزه، قیمت بلوک هبلکس اردکان در بازار متفاوت است. به دلیل اینکه مراجع فروش و مراکز تولید نسبتا زیادی این بلوک را تولید می کنند، به همان نسبت قیمت های متفاوتی نیز به چشم می خورد. به همین دلیل است که می گوییم برای اطلاع از قیمت بلوک هبلکس و قیمت بست تخت، حتما مراجع معتبر فروش را شناسایی کنید.

دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت و خرید بلوک هبلکس با ما تماس بگیرید.

09121916371

09339754326

مشخصات فنی بلوک اتوکلاو شده اردکان بر اساس آزمایشات انجام‌ شده، چیست؟

بلوک اتوکلاو شده یا متخلخل اردکان همان بلوک هبلکسی است که در کارخانه اردکان تولید شده است. مشخصات فنی و ساختاری این بلوک ها، طبق بررسی ها و آزمایشات مختلفی روی آن ها حاصل شده که به شرح زیر است:

 • مقاومت فشاری: ۲/۸ تا ۳/۵ نیوتن بر میلی متر مربع
 • مدول ارتجاعی: ۱/۴ تا ۱/۸ نیوتن بر میلی متر مربع
 • مدول گسیختگی: ۰/۶ تا ۰/۷۵ نیوتن بر میلی متر مربع
 • ضریب هدایت حرارتی: ۰/۹ تا ۰/۱۱ w/mk
 • میزان جذب آب: ۵۰ تا ۶۵ درصد
 • مقاومت در برابر سولفات: ۴۰۰ تا ۶۰۰ mg/lit
 • تلرانس ابعاد: ۳- تا ۳+میلی متر
 • میزان جمع شدگی در اثر خشک شدن: ۰/۰۱ تا ۰/۰۱۳
 • وزن مخصوص: ۴۵۰ تا ۵۵۰ کیلو گرم بر متر مکعب

بر اساس این اعداد و ارقام که همگی روی چندین بلوک اتوکلاو شده اردکان تست شده است، متوجه می شوید که این بلوک ها در عین سبک بودن، مقاومت فشاری بالایی داشته و در برابر مواد سولفات و خورنده، بسیار دیر واکنش نشان می دهند. این بلوک ها به دلیل ساختار ذاتی و تخلخل، جذب آب بسیار بالایی دارند. همچنین نباید از عایق بودن این بلوک ها چشم پوشی کرد؛ زیرا طبق این آمار، جزء عایق ترین مصالح موجود در بازار هستند.

هنگام خرید بلوک اتوکلاو شده اردکان به چه مواردی باید توجه کنید؟

خوشبختانه در سال های اخیر تعدد کارخانجات تولید بلوک های هبلکسی بیشتر از گذشته شده و این مصالح نسبت به قبل در دسترس تر است. اما خریداران باید هنگام خرید به موارد مهمی توجه کنند.

 • بلوک های اتوکلاو شده بر اساس متریالشان، از نظر کیفیت، درجه بندی های متفاوتی دارند؛ بنابراین حین خرید به استحکام و کیفیت بلوک ها باید توجه کنید.
 • هنگام خرید باید متراژ بلوک ها را بر اساس مساحت دیوار چینی محاسبه کرده و بلوک ها را به مقدار مورد نیاز در ساخت و ساز تهیه کنید.
 • بلوک اتوکلاو شده اردکان را باید از مراکز معتبری تهیه کرده و حتما قبل از خرید، کاتالوگ و مشخصات فنی آن را مطالعه کنید.
 • سلامت بلوک های هوادار شده و توجه به عدم وجود ترک یا شکستگی در آن ها از موارد قابل توجه برای خریدار است.
 • بسیاری از متقاضیان بلوک های هوادار شده، به دنبال خرید مصالح ساختمانی ارزان قیمت هستند. قیمت بلوک های اتوکلاوی بنابر کیفیتشان متغیر است. نکته ای که باید بدانید این است که نباید کیفیت را فدای قیمت کنید.
 • بهتر است زمان خرید بلوک هبلکسی، سایر مصالح مربوطه مانند چسب های هبلکسی و اتصالات مختص آن ها را نیز تهیه کنید.
مشخصات فنی بلوک اتوکلاو شده اردکان بر اساس آزمایشات انجام‌ شده، چیست؟

آیا بلوک اتوکلاو شده اردکان جزء مصالح سازگار با محیط زیست است؟

در سال های اخیر، تولید کنندگان مصالح ساختمانی اهمیت ویژه ای به بازیافتی بودن و سازگار بودن مصالح تولید شده با محیط زیست می دهند. بلوک اتوکلاو شده اردکان این قابلیت را دارد که پس از تولید و در صورت وجود ضایعات حین ساخت، دوباره به چرخه تولید بازگردد. این قابلیت تا حد زیادی باعث صرفه جویی در هزینه های خرید متریال می شود.

بلوک های اتوکلاوی، عایق خوبی برای سرما و گرمای داخل ساختمان ها هستند. با وجود این بلوک ها، در فصل زمستان به کاهش مصرف سوخت و در فصل تابستان به کاهش مصرف برق کمک زیادی می شود. حفظ منابع طبیعی موجود در طبیعت مانند نفت و گاز و حتی آب، با به کارگیری این بلوک ها در دیوارچینی تا حدی برقرار می شود.

روند تولید بلوک های سبک شده به گونه ای است که هیچ گونه آسیبی به محیط زیست وارد نمی شود. در طی تولید این بلوک ها، نه آب آلوده می شود و نه هوا. با این توضیحات می توان نتیجه گیری کرد که بلوک های اتوکلاوی، مصالحی دوستدار محیط زیست و سازگار با آن هستند.

آیا بلوک اتوکلاو شده اردکان جزء مصالح سازگار با محیط زیست است؟

بلوک اتوکلاو شده اردکان چه نقاط ضعفی دارد؟

هرجا که صحبت از مزایای یک محصول است، باید معایب و نقاط ضعف آن را نیز ذکر کرد. برای اولین پاسخ به این سوال که بلوک اتوکلاو شده اردکان چه نقاط ضعفی دارد، باید گفت که این بلوک ها مقاومت فشاری پایینی دارند؛ از همین رو، این بلوک های هوادار شده برای دیوار های حمال و باربر ساختمان ها مناسب نیستند. البته این مشکل را می توان با افزایش ضخامت و عرض دیوار بر طرف کرد، اما این کار باعث اشغال شدن فضای داخلی و افزایش هزینه ها می شود.

نقطه ضعف دیگری که برای این بلوک ها وجود دارد، طولانی و هزینه بر بودن ساخت آن هاست. این بلوک از متریال گران قیمتی مانند سیلیس، پودر آلومینیوم و سیمان تشکیل شده است که برای سبک و متخلخل شدن در عین استحکام، برای مدت زمان طولانی باید در دستگاه فشار بمانند. همین وقفه در تولید باعث افزایش قیمت آن هم می شود.

بلوک های اتوکلاو شده برای اینکه مقاومت و انسجام بالایی داشته باشند، قبل از استفاده و بعد از دیوار چینی باید مرتبا خیس شوند. این مورد، علاوه بر صرف آب زیاد به خصوص در پروژه های عظیم ساختمانی، باعث اتلاف وقت و افزایش تعداد کارگر نیز می شود.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا به بررسی تفاوت و ویژگی های بلوک اتوکلاو شده اردکان بپردازیم. یکی از مراجع معتبری کهی می توانید جهت اطلاع از قیمت یا خرید بدان مراجعه کنید، سورنا هبلکس می باشد.

:امتیاز

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

تماس بگیرید!