ویژگی های بلوک اتوکلاو شده اردبیل

بلوک اتوکلاو شده اردبیل یا بلوک هبلکس⭐سورنا هبلکس

شناخت بلوک اتوکلاو شده اردبیل و تفاوت آن با سایر بلوک‌ AAC، موضوع این مقاله است. امروزه به دلیل مزایایی که این بلوک دارد، اکثرا در ساختمان سازی استفاده می‌شود. اما دلیل این موضوع چیست؟ مگر بلوک اتوکلاو شده چه مزایایی دارد؟ برای دریافت پاسخ این سوالات، تا انتهای مقاله همراهمان باشید.

بلوک سبک اتوکلاو شده یا AAC چیست؟

بلوک سبک اتوکلاو شده در حقیقت یکی از انواع نوین بلوک ساختمانی است که حاصل روش تولید و مواد اولیه متفاوت، ویژگی های منحصر بفردی می باشد که استفاده از آن را در پروژه ساختمانی رایج کرده است. در گذشته، از بتن معمولی در ساختمان سازی استفاده می شد و به علت وزن زیادی، مشکلات بسیاری را رقم می زد.  وزن بلوک های بتن معمولی موجب اجرای سخت آن می شود. ضمن اینکه این بتن ها معمولا آب بسیاری را جذب خود می کردند که مدام تاسیسات حرارتی و برودتی ساختمان را در معرض تخریب قرار می داد.

امروزه برای برطرف سازی این مشکل، بلوک های اتوکلاو شده تولید می شوند که به علت افزودن هوا به مواد اولیه، وزن بلوک تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است. مواد اولیه بلوک اتوکلاو شده اردبیل عبارتند از: سیلیس، آهک، سیمان، پودر آلومینیوم و آب. ویژگی های ساختاری این بلوک، متخلخل بودن و وزن پایین آن است. مطمئنا نام بلوک هبلکس را تاکنون شنیده اید. باید بدانید که این بلوک نیز خصوصیات مشابهی با بلوک اتوکلاو شده دارد. اما تفاوت این دو چیست؟ آیا این بلوک ها عملا یکسان هستند؟

تفاوت بلوک هبلکس اردبیل با بلوک اتوکلاو شده چیست؟

تفاوت بلوک هبلکس اردبیل با بلوک اتوکلاو شده چیست؟

بلوک اتوکلاو شده انواع مختلفی دارد که یکی از آنها بلوک heblex است. قیمت هبلکس، چیزی است که آن را از سایر بلوک های AAC مجزا می کند. قیمت این بلوک نسبت به سایرین تا حدودی اقتصادی تر و مناسب تر است. همچنین زمانی که خصوصیات بلوک اتوکلاو شده و هبلکس را مقایسه می کنیم، هیچ تفاوتی ملاحظه نمی شود و این دو عملا یکسان هستند. استفاده از بلوک heblex در پروژه های ساختمانی بسیار رایج است. به همین دلیل بسیاری از تولید کنندگان به فکر راه اندازی خط تولید بلوک هبلکس می افتند، زیرا می تواند بسیار سودآور باشد.

به همین دلیل است که تولید این بلوک در شهر های مختلفی انجام می شود. اما آیا تفاوتی میان بلوک اتوکلاو شده اردبیل و بلوک اتوکلاو شده اردکان است؟ یا به عبارت دیگر، آیا بلوک های تولید شده در شهر های مختلف، با یکدیگر تفاوت دارند؟

چه تفاوتی میان بلوک هبلکس اردبیل با سایر بلوک های شهر های دیگر است؟

تولید بلوک های AAC به یک روش مشخص انجام می شود. مواد اولیه این بلوک ها نیز مشخص و ثابت هستند. در نتیجه، محصول نهایی که در هر یک از کارخانه های بلوک هبلکس تولید می شود، تقریبا مشابه است. البته این موضوع در صورتی است که از مواد اولیه مرغوب و باکیفیت در ساخت محصول استفاده شود. در غیر این صورت، زمانی که مواد اولیه و روش تولید یکسان باشد، محصول نیز یکسان خواهد بود. هر چند که درصد مرغوبیت محصول کارخانه ها می تواند دقیقا یکسان نباشد. پس تفاوتی میان بلوک اتوکلاو شده اردبیل و بلوک های تولید شده در سایر شهر ها وجود ندارد. گرچه درصد مرغوبیت محصول کارخانه ها می تواند دقیقا یکسان نباشد.

متاسفانه امروزه برخی تولید کنندگان به جای سیلیس، از ترکیب گچ و آهک استفاده می کنند و آن را به اسم بلوک اتوکلاو شده می فروشند. بهتر است برای خرید هبلکس، مراجع معتبر فروش- مانند سورنا هبلکس- را شناسایی کرده و خرید خود را از آنها انجام دهید.

بلوک اتوکلاو شده اردبیل (بلوک هبلکس اردبیل) چه ویژگی هایی دارد؟

پیش از آنکه به بررسی ویژگی های بلوک اتوکلاو شده اردبیل بپردازیم، می خواهیم محصولی مرتبط با بلوک های AAC را معرفی کنیم که در عملکرد آن تاثیر به سزایی دارد. به هنگام دیوارچینی با این بلوک ها از چسب هبلکس (ملات هبلکس) استفاده می شود که ملات مخصوص این بلوک ها است. این چسب در اجرای صحیح بلوک و استحکام دیوار تاثیر زیادی دارد.

ضمنا قیمت چسب هبلکس از ملات سیمانی مناسب تر است. در کل، استفاده از بلوک هبلکس به معنای کاهش هزینه های ساخت و ساز می باشد. حتی قیمت دیوارچینی هبلکس نیز از سایر بلوک ها اقتصادی تر است. مزایای استفاده بلوک هبلکس اردبیل عبارتند از:

 • سرعت اجرای بالا به دلیل وزن پایین
 • کاهش بار مرده ساختمان
 • ایجاد ایمنی در برابر زلزله
 • اجرای نما روی هبلکس با قیمت مناسب و در کمتری زمان؛ در بیشتر مواقع حتی نیازی به اجرای نما نیست.
 • کاهش هزینه های ساخت و ساز
 • هزینه دیوار چینی اقتصادی
 • به راحتی برش می خورد. سوراخ کاری و برش کاری به آسانی در آن انجام می شود.
 • عایق صوتی و حرارتی
 • مقاومت بالا در برابر آتش و یخ زدگی
 • امکان استفاده از گچ مخصوص هبلکس یا چسب هبلکس برای گچ کاری نهایی
قیمت بلوک اتوکلاو شده اردبیل

مشخصات فنی بلوک هبلکس (بلوک اتوکلاو شده اردبیل) چیست؟

مشخصات فنی بلوک هبلکس با توجه به ساختار و تست های انجام شده روی آن به صورت زیر است:

 • جرم حجمی بلوک اتوکلاوی: جرم حجمی این بلوک ها به دلیل تخلخل، از سایر مصالح ساختمانی کمتر و حدود ۴۵۰ تا ۵۵۰ کیلوگرم در هر متر مکعب است.
 • مقاومت فشاری بلوک متخلخل: به طور میانگین، مقاومت فشاری بلوک های متخلخل ۳۵ کیلو گرم بر سانتی متر مربع است. این مقدار را بنابر سفارش مشتری می توان تغییر داد‌.
 • ضریب انتقال حرارت: بلوک اتوکلاو شده اردبیل یکی از مصالح عایق در برابر حرارت است. ضریب انتقال حرارت در این بلوک ها بین ۰/۱۱ تا ۰/۱۳ (w/m.k ) وات بر متر مکعب درجه کلوین است.
 • ضریب انتقال صوت: با توجه به تست صدا انجام شده در بلوک های هوادار، ضریب انتقال صوت در آن ها بین ۴۵ تا ۵۵ دسیبل است که تقریبا می توان گفت بلوک های فوق، عایق کامل صدا هستند.
 • ضریب جمع شوندگی پس از خشک شدگی بلوک هبلکسی: بلوک های اتوکلاوی به دلیل قرار گرفتن در دستگاه اتوکلاو، ضریب جمع شوندگی بسیار پایینی و در حدود ۰/۰۲ درصد دارند. فرآیند پخت در اتوکلاو باعث شده است که سیلیکات کلسیم، هیدراته شود و خواص آن ثابت بماند. این ضریب جمع شدگی پایین باعث می شود که پلاستر و نما از بلوک ها جدا نشود.
مشخصات فنی بلوک هبلکس (بلوک اتوکلاو شده اردبیل)

مقاومت بلوک اتوکلاو شده اردبیل (بلوک هبلکس اردبیل) در برابر زلزله

شهر اردبیل یکی از قدیمی ترین شهر های ایران است اما متاسفانه این شهر 60 عدد گسل فعال دارد که در ده های گذشته ترس را برای مردم به همراه داشته است. اما در سال های اخیر با وارد شدن بلوک هبلکس که نوعی بلوک سبک است بهترین سازه ها در کمترین زمان ساخته و احداث شدند. این بلوک در کارخانه های مرکز این شهر به تولید رسیده و تا به امروز عالی ترین انتخاب برای مهندسان بوده است.

یک ساختمان زمانی ضد زمین لرزه یا بهتر است بگوییم مقاوم در برابر زلزله می شود که بهترین مصالح در سازه همزمان با استفاده از متد استاندارد هنگام ساخت به کار رود. بلوک اتوکلاو شده اردبیل این امکان را به شما می دهد که ساختمانی استاندارد و با بهترین کیفیت بسازید.

ایجاد سازه ای سبک در حوزه عمران و آرشیتکچر یک ساختمان بسیار مهم و دارای ارزشمندی بالایی است. هرچه مصالح استفاده شده همچون بلوک هبلکس اردبیل، سبک باشند پس از وقوع زلزله نیز می توانید از خسارات بی شمار جلوگیری کنید و تعداد کمتری از انسان ها را قربانی مصالح غیر استاندارد کنید. شما با بهره گیری از بلوک hebelex هزینه های اجرایی زمان ساخت ساختمان خود را نیز کاهش می دهید.

دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت و خرید بلوک هبلکس با ما تماس بگیرید.

09121916371

09339754326

چه تفاوتی میان بلوک هبلکس اردبیل با سایر بلوک های شهر های دیگر است؟

میزان جذب رطوبت در بلوک اتوکلاو شده اردبیل چقدر است؟

با توجه به تمامی خصوصیات و ویژگی هایی که برای بلوک اتوکلاوی در اردبیل بیان شد، باید متوجه شده باشید که این بلوک های متخلخل و هوادار، قابلیت جذب آب بالایی دارند؛ به طوری که به عنوان عایق رطوبت نیز به کار می روند‌.

بر اساس آزمایشاتی که روی این بلوک ها در زمان مشخص و با مقادیر معینی انجام شد، این نتیجه به دست آمد که بلوک اتوکلاو شده اردبیل از نشت آب جلوگیری کرده و نهایتا رطوبت تا عمق 3.5 سانتی متری آن نفوذ می کند.

شاید در ظاهر این طور به نظر برسد که با خیس شدن این بلوک ها رنگ آن ها عوض می شود، پس کیفیت آن ها نیز تغییر می کند؛ اما این باور، کاملا غلط است؛ زیرا بلوک های اتوکلاو شده با هربار خیس شدن مستحکم تر می شوند و این تغییر رنگ به دلیل ساختار ذاتی آن ها است.

در حالت عادی، رطوبت بلوک های فوق بین ۵ تا ۱۰ درصد بوده که این رطوبت با توجه به تغییرات رطوبت و شرایط محیطی تا ۵۰ درصد نیز می رسد؛ بدون آن که بلوک، بی کیفیت شده و آسیب ببیند.

میزان جذب رطوبت در بلوک اتوکلاو شده اردبیل چقدر است؟

قیمت بلوک اتوکلاو شده اردبیل چقدر است؟

بلوک اتوکلاو شده اردبیل در ابعاد مختلفی تولید می شود. مسلما قیمت این بلوک ها در ابعاد مختلف، باهم متفاوت است. به طور میانگین قیمت بلوک هایی با ابعاد ۶۰×۲۵×۷/۵ حدود ۹۱۰ هزار تومان به ازای هر متر مکعب است. قیمت بلوک های هوادار شده بین ۱۰۰۰۰ تا ۲۸۰۰۰ تومان تخمین زده می شود که این بازه ی قیمتی به دلیل تفاوت در ضخامت بلوک ها است.

این قیمت ها ممکن است در اثر عواملی همچون نوسانات نرخ ارز دستخوش تغییر شوند. همچنین در کارخانجات تولیدی بلوک های هبلکسی، برای خرید های عمده و در تناژ بالا همیشه تخفیف هایی در نظر گرفته شده است که باعث می شود قیمت نهایی به صرفه تر باشد.

عواملی مانند صادرات یا واردات بلوک های هبلکسی یا متریال اولیه آن ها نیز می تواند نقش زیادی روی قیمت نهایی بلوک ها داشته باشد. با واردات بلوک اتوکلاوی از خارج از کشور، قطعا عرضه از تقاضا پیشی گرفته و با کاهش قیمت ها مواجه می شویم.

افزایش حقوق کارگران در کارخانه و یا گران شدن تجهیزات تولیدی این بلوک ها نیز باعث بالا رفتن قیمت بلوک های تولید شده نیز می شود. با این توضیحات باید گفت که نوسان قیمت در کارخانه های تولید بلوک های هبلکسی، یک امر طبیعی است.

قیمت بلوک اتوکلاو شده اردبیل چقدر است؟

نقاط ضعف بلوک اتوکلاو شده اردبیل چه هستند؟

در مقابل ویژگی های مثبت ذکر شده، بلوک های اتوکلاو شده نقاط ضعف های متعددی نیز دارند.

 • مقاومت فشاری پایین: به دلیل عدم استحکام کافی، از بلوک های aac در دیوارهای حمال و باربر استفاده نمی شود. البته می توان دیوار چینی را در دو ردیف انجام داد که این کار مشکل را حل کرده اما علاوه بر افزایش هزینه ها، فضای زیادی را اشغال می کند.
 • طولانی بودن پروسه تولید: پروسه تولید بلوک های سبک شامل تهیه متریال اولیه، آماده سازی و ترکیب آن هاست. عملیات متخلخل کردن، قالب گیری و پخت نهایی نیز نیازمند صرف زمان و نیروی کار زیادی است.
 • مصرف آب زیاد حین استفاده: زمان دیوار چینی با بلوک اتوکلاو قبل و بعد از آن باید بلوک ها را خیس کرد. در ساختمان ها و سازه های بتنی با مساحت بزرگ، باید حجم بسیار زیادی آب صرف مرطوب کردن بلوک های aac کنید.
 • هزینه تولید بالای بلوک اتوکلاو شده اردبیل: با وجود اینکه بلوک اتوکلاو اردبیل قیمت مناسب تری نسبت به موارد مشابه دارد اما در مقایسه با مصالح دیگر مانند آجر هزینه تولید بیشتری دارد. وجود سیلیس در بلوک های سبک باعث این تفاوت قیمت شده است.

کلام آخر

این مقاله جهت شناخت بیشتر بلوک اتوکلاو شده اردبیل بود. جهت خرید چسب هبلکس، بلوک ها و لوازم جانبی می توان از طریق سورنا هبلکس اقدام کرد.

:امتیاز

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

تماس بگیرید!