نحوه استفاده از چسب هبلکس

نحوه استفاده از چسب هبلکس⭐میزان مصرف چسب هبلکس

نحوه استفاده و مصرف چسب (ملات)هبلکس، موضوعی است که می خواهیم در این مقاله در مورد آن صحبت کنیم. برای آنکه با بلوک های هبلکسی، بیشتر آشنا شوید، توصیه می کنیم مقاله بلوک هبلکس چیست را مطالعه کنید.

با نحوه استفاده از چسب هبلکس و آماده سازی آن بیشتر آشنا شوید!؟

برای چسباندن بلوک های هبلکسی، نمی توان از همان ملات سیمان استفاده کرد. این ملات، معایبی دارد و نمی توان از آن برای دیوارچینی بلوک اتوکلاوی استفاده کرد. به همین جهت، به جای سیمان از یک ملات جدید به نام ملات مخصوص بلوک های هبلکسی (خرید ملات هبلکس) استفاده می کنند. چسب های هبلکسی، انواع و اقسام دارند؛ نوعی از آن که سفید است، برای زمانی استفاده می شود که قرار است یک لایه نازک سیمان، دیوار را بپوشاند؛ اما اگر قرار است دیوار را لایه ضخیمی از سیمان بپوشاند، می بایست جهت خرید چسب هبلکس خاکستری رنگ اقدام کرد.

نحوه ساخت و استفاده از چسب هبلکس به شرح زیر است:

 • یک چهارم از کیسه پودر چسب AAC را درون ظرف ریخته و به مقدار کافی آب به آن اضافه می کنند.
 • پس از آن که مواد به خوبی مخلوط شد، خمیر یکدستی حاصل می شود. بهتر است این کار را با همزن مخصوص و در دمای 10 الی 40 درجه انجام شود.
 • به مدت 5 دقیقه صبر می کنند تا خمیر تهیه شده به خوبی مستحکم شود. پس از آن، مجددا خمیر را هم می زنند تا کاملا مخلوط شود.
 • بعد از آماده کردن ملات، با استفاده از ماله دندانه دار، روی هر ردیف بلوک، ملات به ضخامت 2 تا 3 میلی متر کشیده می شود. سطح ملات روی بلوک ‌ها باید کاملا یکدست شود.
 • نکته تکمیل کننده ی بحث، پیرامون نحوه استفاده از چسب هبلکس این است که می بایست، تمامی درزها و شکاف های میان بلوک ‌ها با این چسب، پر شود.

درست است که این چسب، تنها ملات مورد استفاده برای دیوارچینی با بلوک های هبلکسی است، اما باید به کیفیت آن نیز دقت و توجه داشت. برای اطلاع از قیمت چسب هبلکس با کیفیت، تنها به منابع معتبر فروش این ملات مراجعه کنید.

با نحوه استفاده از چسب هبلکس و آماده سازی آن بیشتر آشنا شوید

در طرز تهیه چسب هبلکس، به چه ابزار هایی نیاز است؟

و با توجه به نحوه استفاده از چسب هبلکس که در بخش های قبلی که به آن اشاره شد، در طرز تهیه چسب هبلکس به ابزارها و وسایل خاصی احتیاج است.  این ابزار ها عبارتند از:

1-همزن چسب هبلکس

برای اینکه ملات ساخته شده از چسب، ترکیبی یکنواخت و بدون تکه های جامد داشته باشد، باید از همزن های مخصوص این کار استفاده شود. در پروژه های بزرگ که به مقدار زیادی از این چسب احتیاج است، از همزن های برقی استفاده می شود.

2-ماله دندانه دار

با توجه به‌ نحوه استفاده از چسب هبلکس، برای ریختن ملات روی بلوک ها حتما از ماله دندانه دار استفاده کنید تا ملات به خوبی به خورد بلوک ها برود و روی بلوک ها ثابت شود. با این ماله می توان اضافی ملات ریخته شده روی بدنه بلوک ها را نیز جمع کرد.

3-کاردک شانه ای

هنگام بندکشی دیوار های هبلکسی و بعد از دوغاب ریختن، از کاردک شانه ای برای پر کردن درز های افقی و عمودی دیوار استفاده می شود.

4-ملاقه

با استفاده از ملاقه می توان ملات هبلکسی را بین دو ظرف جابه جا کرد.

در طرز تهیه چسب هبلکس، به چه ابزار هایی نیاز است؟

قیمت دیوار چینی با هبلکس چه ارتباطی با نحوه استفاده از چسب هبلکس دارد؟

در محاسبه قیمت دیوار چینی با هبلکس، علاوه بر هزینه‌های خرید و حمل و نقل بلوک های اتوکلاوی، باید هزینه ملات هبلکسی و اتصالات آن را نیز محاسبه کرد. دستمزد کارگر و بنا نیز در این هزینه باید لحاظ شود.

با توجه به اینکه هر متر مربع دیوار هبلکسی بین ۱/۵ تا ۴ کیلو چسب هبلکسی لازم دارد، بر اساس قیمت روز این چسب ها، به راحتی می توان هزینه های لازم برای دیوار چینی ساختمان را تخمین زد.

با توجه به نحوه استفاده از چسب هبلکس و مقدار ملات به کار رفته در هر متر مربع، به راحتی متوجه می شوید که مصرف این ملات، به صرفه تر از ملات سیمانی است. از طرفی، انواعی از چسب هبلکسی در بازار وجود دارند که زمان چسبندگی‌شان بسیار کم است. استفاده از این چسب ها، تا حد زیادی سرعت اجرای دیوار را بالا می برد.

در تخمین هزینه دیوار کشی ساختمان باید مواردی مانند ترک خوردن دیوار و ایجاد شکاف در بلوک ها را هم پيش بینی کرد. گرچه هرگونه ترک و شکافی در بلوک را می توان با چسب های مخصوص هبلکسی پوشاند.

قیمت دیوار چینی با هبلکس چه ارتباطی با نحوه استفاده از چسب هبلکس دارد؟

میزان مصرف چسب هبلکس باید چقدر باشد؟ آیا میزان مصرف، روی قیمت چسب هبلکس تاثیر دارد؟

در نحوه استفاده از چسب هبلکس، میزان آب اضافه شده به پودر، اهمیت زیادی دارد. به ازای هر 25 کیلوگرم چسب، 7 لیتر آب کافی است. در حقیقت، این ترکیب 17 لیتر ملات برای ما به همراه دارد. هر مترمربع دیوارهای هبلکسی، حداقل 1.5 و حداکثر 4 کیلوگرم پودر چسب نیاز دارد.

یکی از مهم ترین عواملی که روی قیمت چسب هبلکس، تاثیر دارد، کیفیت آن است. اگر در تولید این ملات، مواد اولیه با کیفیت به کار برده شده باشد، چسب بلوک اتوکلاو شده با قیمت بالاتری به فروش می رود. در مواقعی که میزان مصرف چسب های aac بالاست، فروشندگان تخفیف خوبی بابت خرید عمده می دهند.

نکات مهمی که باید درباره نحوه استفاده از چسب هبلکس بدانید!؟

نکاتی که موجب استفاده بهتر از چسب AAC می شود، به شرح زیرند:

 • از زمانی که پودر ملات با آب مخلوط می شود، تنها دو ساعت زمان دارید تا آن را استفاده کنید.
 • به هیچ عنوان، ملاتی که دو ساعت از زمان ترکیبش با آب می گذرد، مورد استفاده قرار ندهید؛ زیرا این کار، غیر اصولی است و ایمنی ساختمان را به خطر می اندازد.
 • بهترین دما جهت استفاده از این چسب 15 تا 40 درجه سانتی گراد است. این دما، باعث افزایش اثربخشی ملات بلوک اتوکلاو شده خواهد شد.
 • اگر دما کمتر از 15 درجه سانتی گراد بود، باید به ملات، آب گرم اضافه کرد تا دمای آن بالا رود. ملات در این بازه دمایی است که بهترین کارایی را دارد.
عوامل تغییر دهنده قیمت چسب هبلکس با توجه به نحوه استفاده از چسب هبلکس چیست؟

با این نکات مهم در نحوه استفاده از چسب هبلکس، معایب چسب هبلکس را کاهش دهید!؟

در قسمت های بالایی برخی از نکات بسیار مهم را در مورد نحوه استفاده از چسب هبلکس بیان کردیم و گفتیم که به چه صورت بهتر است آن را مورد استفاده قرار دهید. در این قسمت می خواهیم راهکارهایی را به شما بیاموزیم تا بتوانید معایب چسب هبلکس را کاهش دهید. این نکات به شرح زیرند:

 • چسب هایی که اضافه آمده و چند ساعت مانده اند اصلا مناسب برای استفاده مجدد نیستند. این چسب ها را نمی توان با اضافه کردن آب استفاده کرد و برای چسباندن بلوکهای ای ای سی (aac) به کار برد.
 • برای آنکه کیسه های حاوی چسب، قابلیت نگهداری داشته و خراب نشوند، باید در انبار نگه داری شوند. انبارهایی که این کیسه ها در آن گذاشته می شود، نباید مرطوب و یا گرم باشد. رطوبت و گرما دو مورد از دشمنانی هستند که کیفیت این چسب را با مخاطره مواجه می کنند.
 • ابزار مورد نیاز، دیگر موضوع مهم در رابطه با کاهش عیوب ملات بلوک سبک است. اصلا و ابدا، نباید برای قرار دادن ملات هبلکس روی سطوح از ماله های صاف استفاده کرد. این ابزار، از چفت شدن بلوک های سبک اتوکلاو و چسب بهم جلوگیری می کند و اجازه نمی دهد که بلوک ها به خوبی به هم بچسبند.

عوامل تغییر دهنده قیمت چسب هبلکس با توجه به نحوه استفاده از چسب هبلکس چیست؟

قیمت چسب هبلکس علاوه بر فاکتور های محیطی مانند شرایط بازار، نوع خرید و فروش چسب، مقدار چسب خریداری شده، نحوه استفاده از چسب هبلکس و غیره به ساختار چسب نیز بستگی دارد.

همان طور که می دانید چسب هبلکس از سیمان پرتلند، سیلیس و ماسه تشکیل شده است. ماسه در بازار نسبت به دو متریال دیگر قیمت ارزان تری دارد و نوسانات قیمتی آن تاثیر زیادی روی قیمت نهایی چسب بلوک های اتوکلاوی نمی گذارد.

سیمان پرتلند تیپ دو یا سیمان سفید جزء مصالح پر کاربرد ساختمانی است که متاسفانه قیمت آن در سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته است. البته نوع سیمان در رنگ چسب نیز تاثیر گذار است. چسب های سفید به دلیل زیبایی بیشتر، و همین طور استفاده از سیمان سفید، گران تر از چسب های خاکستری هستند.

در نهایت، سیلیس که یک ماده معدنی گران قیمت و وارداتی است عامل موثری در تغییر قیمت این ملات است. به دلیل بالا رفتن نرخ ارز نیز قیمت سیلیس افزایش زیادی داشته و این موضوع روی قیمت چسب های هبلکسی نقش بسزایی دارد. فرمول ساخت چسب هبلکس، نحوه و مقدار به کار بردن این متریال، علاوه بر قیمت، بر کیفیت چسب نیز تاثیر زیادی می گذارد.

دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت و خرید بلوک هبلکس با ما تماس بگیرید.

09121916371

09339754326

نحوه استفاده از چسب بلوک اتوکلاوشده چیست؟

چسب  aac نسبت به چسب بلوک سیمانی چه مزیت هایی دارد؟

حال که با نحوه استفاده از چسب هبلکس آشنا شده اید، خوب است در مورد برتری های این چسب نسبت به چسب بلوک سیمانی نیز صحبت شود. ملات سیمان، سنگین است و نمی تواند بلوک های اتوکلاو شده را به خوبی در کنار هم نگه دارد. همین امر، باعث شد که برای قرار دادن بلوک های aac، در صدد خلق یک ملات جدید برآیند و چسب یا ملات مخصوص اتوکلاو را تولید کنند. از جمله مزیت های چسب های مخصوص بلوک های هبلکسی، می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • چسب های مخصوص بلوک های هبلکسی، از نظر ساختار، سازگاری زیادی با بلوک هایaac دارند.
 • میزان مصرف چسب هبلکس در مقایسه با سیمان، کمتر و مقرون به صرفه تر است.
 • این چسب، وزن چندانی ندارد.
 • چسب بلوک اتوکلاوشده، بار ساختمان را افزایش نمی ‌دهد، در نتیجه ساختمان در برابر زلزله مقاوم‌ تر است
نکات مهم نحوه استفاده از چسب هبلکس

آیا نحوه استفاده از چسب هبلکس در انواع چسب هبلکس متفاوت است؟

چسب های هبلکسی با توجه به نوع سیمان به کار رفته در آن ها با هم متفاوتند. اگر در متریال چسب ها از سیمان سیاه استفاده شده باشد، چسب ها خاکستری رنگ و اگر از سیمان سفید استفاده شود، چسب ها سفید رنگ هستند. چسب های سفید از نظر قیمتی، گران تر از چسب های خاکستری بوده که کاربرد متفاوتی هم باهم دارند.

معمولا چسب های خاکستری رنگ برای ساخت ملات ساخت دیوار و چسب های سفید برای بندکشی بلوک ها کاربرد دارند. نحوه استفاده از چسب هبلکس در انواع چسب هبلکس، یکی است. این چسب ها باید با مقدار مشخصی آب ترکیب شده و در زمانی که در مطالب قبلی ذکر شده است، مصرف شوند.

کاربرد چسب های سفید، محدود تر است و اغلب در دیوار هایی که در معرض دید قرار دارند و هیچ گونه نمایی روی آن ها نصب نمی شود، به کار می روند. در مقابل، چسب های خاکستری کاربرد گسترده تری داشته و علاوه بر ملات بین بلوک ها، برای رفع ترک خوردگی دیوار ها و پر کردن شکاف و درز های اطراف تاسیسات روی بلوک های اتوکلاو شده استفاده می شوند.

مزایای استفاده از چسب هبلکس چیست؟

مزایای استفاده از چسب هبلکس چیست؟

همان طور که گفته شد، چسب های هبلکسی وزن کمی داشته و در ضخامت کمتری نسبت به ملات سیمانی به کار می روند، بنابراین مهم ترین مزیت این چسب ها را می توان به صرفه و سبک بودن شان دانست. خوب است حالا بدانید که سایر مزایای چسب هبلکس چیست.

با توجه به نحوه استفاده از چسب هبلکس، باید گفت که کار با این چسب ها بسیار راحت است و آماده سازی و اجرای آن در زمان کمی انجام می شود. متریال چسب های هبلکسی به گونه ای است که فولاد را در برابر زنگ زدن مقاوم می کند. از این رو اتصالات هبلکسی تا سال های دراز بدون سایش و زنگ زدن عملکرد خود را حفظ می کنند.

این چسب ها به دلیل دارا بودن مواد چسبنده پلیمری در ترکیب خود، چسبندگی بالایی دارند و در زمان کمی بلوک ها را به هم می چسبانند. با استفاده از چسب های هبلکس، ضایعات ساختمانی حاصل از سیمان و ماسه نیز کمتر می شود.

بر اساس تست های انجام شده روی چسب مخصوص هبلکس، باید گفت که این ملات در برابر اشتعال مقاومت قابل قبولی از خود نشان می دهد. همچنین نحوه استفاده از چسب هبلکس گویای این است که این ملات بعد از خشک شدن و دیوارچینی، ضد آب نیز هست.

آیا نحوه استفاده از چسب هبلکس در انواع چسب هبلکس متفاوت است؟

هنگام خرید چسب هبلکس، باید به چه مواردی توجه شود؟

با توجه به نحوه استفاده از چسب هبلکس، بهتر است بدانید که هنگام خرید چسب هبلکس به چه نکاتی باید توجه شود.

 • اولین مورد هنگام خرید چسب، رنگ آن است. پودر چسب سفید رنگ نسبت به خاکستری، قیمت بیشتری دارد و اغلب برای بند کشی مناسب است.
 • با کیفیت و استاندارد بودن چسب هبلکس برای خریدار اهمیتِ بسیار دارد؛ بنابراین هنگام خرید به مشخصات و متریال درج شده روی کیسه چسب توجه کنید.
 • توجه به نحوه استفاده از چسب هبلکس در خرید نیز مهم است. چسب‌هایی که زودتر خشک می شوند برای پروژه‌ های بزرگ مناسب تر هستند.
 • چسب هبلکسی در بازار در برندهای مختلفی وجود دارد، برندهای وارداتی گران تر ولی کیفیت مشابهی با برندهای ایرانی دارند. بهتر است چسب را از برندهای مطرح و حدالامکان از همان برند تولید کننده بلوک هبلکسی تهیه نمایید.
 • حین خرید باید بدانید که به چه مقدار چسب نیاز دارید. برای این کار باید مساحت دیوار را محاسبه کرده و وزن و تعداد کیسه چسبی که احتیاج دارید را مشخص کنید.
 • بهتر است حین خرید چسب هبلکسی، ابزار و وسایل مورد نیاز برای ترکیب پودر چسب با آب، و کاردک مخصوص برای چسب زنی روی بلوک‌ها را نیز خریداری کنید.

کلام آخر

نحوه استفاده از چسب هبلکس و میزان مصرف چسب هبلکس موضوع صحبت ما در این مقاله بود. برای خرید و تهیه چسب با کیفیت مخصوص بلوکهای aac باید به منابعی مانند سورنا هبلکس مراجعه کرد. تامین بلوک های با کیفیت هبلکسی از جمله اهداف این مجموعه است.

:امتیاز

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

تماس بگیرید!