تعداد بلوک هبلکس در یک پالت چقدر است آیا می دانید

تعداد بلوک هبلکس در یک پالت ⭐ چه تعدادی می باشد؟

یکی از جدیدترین مصالح ساختمان که وزن کم و مقاومت خوبی در دیوارهای غیر باربر از خود نشان می دهد، بلوک هبلکس است. در مقاله بلوک هبلکس چیست، به خوبی در مورد این نوع بلوک صحبت شده است. در ادامه ی مقاله حاضر، به موضوع دیگری در مورد این نوع بلوک پرداخته خواهد شد و آن هم محاسبه تعداد بلوک هایی است که در یک پالت قرار داده می شود.

تعداد بلوک هبلکس در یک پالت چقدر است؟ آیا در جریان هستید؟

یکی از موضوعاتی که در زمان خرید هبلکس باید مورد توجه قرار داده شود، تعداد بلوک هبلکس در یک پالت است. پالت ها، سازه هایی لبه دار و یا جعبه مانند هستند و برای انتقال برخی مصالح ساختمانی و یا برخی کالاها مورد استفاده قرار می گیرند. هر پالت، ظرفیت مشخصی داشته و به مقدار معینی از یک کالا، مانند بلوک هبلکس را می تواند جا به جا کند. تعداد بلوک هایی که در هر پالت جا می شود، با توجه به مساحت پالت تعیین می شود. برای بررسی دقیق تر تعداد heblex که در هر پالت می توان قرار داد، به جدول زیر توجه کنید:

ضخامت مربوط به دیوار به سانتی متر

مساحت پالت بر حسب مترمربع

تعداد بلوکی که در هر پالت می توان قرار داد

8

27

180

10

21.8

144

12

18

120

15

14.40

96

20

1080

72

30

7.5

48

                                                               

موضوعی که می بایست در خصوص تعداد بلوک های یک پالت اشاره داشت این است که هر قدر مساحت یک پالت بیشتر بوده و ابعاد و اندازه های بلوک ها کمتر باشد، تعداد بلوک هایی که می توان روی پالت قرار داد، افزایش پیدا می کند. لازم به تذکر است که ابعاد بلوک هبلکس، روی قیمت هبلکس تاثیر مستقیم دارد. در زمان خرید این بلوک های سبک، باید به عرضه کنندگان و فروشندگانی مراجعه کرد که بلوک سبک aac را با قیمت مناسب و کیفیت عالی می فروشند و این بلوک های حساس را در بهترین حالت، دسته بندی ارائه می کنند.

شاید خواندن مطالب زیر برایتان مفید باشد :

بلوک هبلکس سقفی چیست؟⭐از کجا بخریم؟

تعداد بلوک هبلکس در یک پالت

آیا تعداد بلوک هبلکس در یک پالت روی قیمت هر پالت هبلکس تاثیر دارد؟

یکی از سوالاتی که ممکن است در مورد تعداد بلوک هبلکس در یک پالت به وجود آید، تاثیر تعداد بلوک ها در پالت، بر قیمت هر پالت هبلکس است. معمولا قیمت بلوک های هبلکس را به صورت متر مکعبی بیان می کنند. قیمت بلوک های هبلکسی را ضخامت و به کار بردن مواد اولیه با کیفیت در تولید است که مشخص می کند. هر قدر یک بلوک، ضخامت بیشتری داشته باشد، با قیمت بالاتری به فروش می رود.

در مورد مواد اولیه به کار برده شده در تولید هبلکس نیز شرایط به همین منوال است. بلوک هایی که در ساخت آنها مواد اولیه با کیفیت به کار برده شده است، با قیمت بالاتری به فروش می روند. به صورت کلی می توان این گونه بیان کرد که تعداد بلوک هایی که در یک پالت قرار داده می شوند، روی قیمت بلوک ها هیچ تاثیری ندارد. در واقع، پالت ها وسایل و ابزاری برای انتقال و جا به جا کردن بلوک ها به شمار می روند و نمی توانند روی قیمت تاثیر مستقیمی داشته باشند. متقاضیان خرید بلوک های هبلکس، بهتر است فروشندگان و منابع فروشی را بیابند که بهترین و با کیفیت ترین نوع بلوک را با قیمتی مناسب در اختیارشان قرار می دهند.

آیا در نحوه محاسبه هبلکس برای دیوارچینی، دانستن تعداد بلوک هبلکس در یک پالت نیاز است؟

یکی از مسائل مهمی که قبل از خرید بلوک های هبلکسی باید مورد توجه قرار داده شود، نحوه محاسبه هبلکس برای دیوارچینی است. برای این موضوع، اولین اقدامی که باید انجام شود، محاسبه مساحت دیوار است. مساحت دیواری که می بایست با این بلوک ها چیده شود، به دست آورده می شود. در مرحله بعدی، می بایست مساحت هر یک از بلوک های هبلکس محاسبه شود. بعد از آنکه مساحت بلوک ها به دست آورده شد، می بایست به متر تبدیل شود. بعد از تبدیل کردن مساحت بلوک به متر مربع، مساحت دیوار را به مساحت بلوک ها تقسیم کرده و در نهایت مشخص می شود که در هر مترمربع به چه مقدار بلوک نیاز است؛ در آخر کار نیز برای آنکه بتوان تشخیص داد چه مقدار بلوک نیاز است، متراژی که می بایست به کمک بلوک هبلکس دیوار چینی شود، در تعداد بلوک های به دست آمده برای هر مترمربع ضرب می کنند.

همان طوری که محاسبات بیان کردند، در محاسبه تعداد بلوک مورد نیاز، هیچ نیازی به دانستن تعداد بلوک هبلکس در یک پالت نیست و در واقع، مساحت قسمتی که قرار است با بلوک های هبلکس پوشانده شود، باید مشخص باشد.

مزایای استفاده از پالت برای حمل بلوک بتنی چیست؟

با توجه به تعداد بلوک هبلکس در یک پالت، بهتر است برای جابه‌جایی بلوک‌ ها از پالت با ابعاد مناسب استفاده کرد. شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که مزایای استفاده از پالت برای حمل بلوک بتنی چیست؟ پاسخ به این سوال را در ادامه ذکر شده است:

 • استفاده از پالت‌ ها باعث افزایش سرعت جابه‌جایی این بلوک ها می شوند. به این شکل که به جای اینکه بلوک ها را یکی یکی حمل کنید، با استفاده از پالت می توان در تعداد بالا و در زمان کمی این کار را انجام داد‌.
 • از طرفی قرار دادن چندین بلوک بتنی در یک پالت، به دلیل عدم نیاز به نیروی انسانی و پرداخت هزینه جداگانه به کارگران، به صرفه تر است.
 • حمل بلوک aac اگر بوسیله ی پالت و با یک کشنده مانند لیفتراک انجام شود، این اطمینان وجود دارد که پالت ها سالم به کامیون یا وسیله نقلیه باربر برسند‌. البته لازم است بدانید که تعداد بلوک هبلکس در یک پالت نباید بیشتر از ظرفیت و تحمل پالت باشد.
 • چنانچه خریدار بلوک ها را با پالت جابه‌جا کند مشکلی در شمارش آن ها ندارد؛ زیرا هر پالت تعداد مشخصی بلوک را در خود جای می دهد.

هنگام حمل و نقل بتن سبک اتوکلاو شده با پالت چه مواردی باید رعایت شود؟

همان طور که گفته شد، حمل و نقل بتن سبک اتوکلاو شده با پالت صورت می گیرد. اینکه چه تعداد بلوک هبلکس در یک پالت باشد، در مباحث قبلی به طور کامل بررسی شد. هنگام حمل و نقل بلوک های اتوکلاو شده، برای جلوگیری از آسیب به بلوک ها و افزایش سرعت روند حمل و نقل، مواردی که در ادامه آورده شده است باید رعایت شود:

 • در یک پالت، هرگز تعداد بلوک های اتوکلاو شده نباید بیشتر از ظرفیت پالت باشد؛ زیرا به دلیل چوبی بودن پالت ها، امکان شکستن آن ها یا افتادن از پالت حین جابه جایی وجود دارد.
 • قبل از اینکه بلوک های هوادار شده را در پالت بچینید، باید از سالم بودن و ابعاد استاندارد پالت اطمینان پیدا کنید.
 • نحوه چینش بلوک ها در پالت بسیار مهم است. بهتر است بلوک های اتوکلاو قبل از حمل و نقل با سلفون یا روش های مشابه بسته بندی شوند. چینش بلوک ها در پالت نباید ارتفاع زیادی داشته باشند.
 • در حین حمل و نقل و چینش، به تعداد بلوک هبلکس در یک پالت توجه کنید تا در پایان کار، هنگام شمارش بلوک ها دچار اشتباه نشوید.

دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت و خرید بلوک هبلکس با ما تماس بگیرید.

09121916371

09339754326

نحوه محاسبه هبلکس در دیوار چینی

با در نظر گرفتن تعداد بلوک هبلکس در یک پالت، حمل و نقل بلوک ها چطور انجام می شود؟

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که حمل‌ و نقل بلوک های اتوکلاو شده از کارخانه تا زمانی که به دست خریدار می رسند، چطور انجام می شود. بلوک های اتوکلاوی هرچند که مقاومت بالایی در برابر ضربه داشته باشند، ممکن است حین جا به جایی افتاده، ترک خورده یا شکسته شوند. برای همین این بلوک ها را با پالت جابه جا می کنند. پالت ها بر اساس ظرفیتی که دارند، تعداد مشخصی بلوک را حمل می کنند.

برای این کار باید بلوک های اتوکلاوی بر اساس سفارش مشتری و یا اندازه های استاندارد، برش داده می شوند. سپس این بلوک ها، در تعداد مشخصی بسته بندی شده و کاملا مرتب کنار هم قرار می گیرند. با در نظر گرفتن تعداد بلوک هبلکس در یک پالت، چیدن بلوک ها آغاز می شود. برای حمل با کامیون یا خودرو های باربری سبک مانند نیسان، پالت ها را به آرامی در وسیله نقلیه قرار می دهند. در نهایت این پالت های بلوک هبلکسی، در محل استفاده تخلیه شده و بلوک های هوادار بدون هیچ گونه آسیبی به مقصد می رسند.

با در نظر گرفتن تعداد بلوک هبلکس در یک پالت، حمل و نقل بلوک ها چطور انجام می شود؟

آیا تعداد بلوک هبلکس در یک پالت، به ابعاد بلوک ها بستگی دارد؟

تعداد بلوک هبلکس در یک پالت، علاوه بر ابعاد پالت به ابعاد بلوک اتوکلاو شده نیز بستگی دارد. معمولا بلوک های هبلکسی در اندازه های استانداردی ساخته می شوند و حین حمل و نقل با پالت به راحتی در آن جای می گیرند. این بلوک ها معمولا در طول ۶۰ سانتی متر و ارتفاع ۲۰ یا ۲۵ سانتی متر ساخته می شوند که عرض آن ها از ۷/۵ تا ۲۰ سانتی متر متغیر است.

البته بلوک های با عرض ۷/۵ سانتی متر زیاد رایج نیستند و کارخانه داران، این ابعاد را بر اساس سفارش مشتری می سازند. رایج ترین ابعاد بلوک اتوکلاو شده عبارتند از:

 • ۸×۲۵×۶۰ سانتی متر
 • ۱۰×۲۵×۶۰ سانتی متر
 • ۱۲×۲۵×۶۰ سانتی متر
 • ۱۵×۲۵×۶۰ سانتی متر
 • ۲۰×۲۵×۶۰ سانتی متر

جدول زیر تعداد بلوک هبلکس را بر حسب ابعاد آن در یک حجم برابر از پالت نشان می دهد.

 

تعداد بلوک در هر متر مربع دیوار

تعداد بلوک موجود در هر مترمکعب

ظرفیت هر پالت (m2)

ظرفیت هر پالت (m3)

ابعاد بلوک (cm)

6/4

83/33

27

2/16

60×25×8

6/4

66/6

21/6

2/16

60×25×10

6/4

55/5

18

2/16

60×25×12

6/4

44/4

14/4

2/16

60×25×15

6/4

33/3

10/8

2/16

60×25×20

 

طبق این جدول هرچقدر که بلوک ها بزرگ تر باشند، در یک پالت با حجم یکسان، تعداد کمتری بلوک جای می گیرد.

 

 

آیا تعداد بلوک هبلکس در یک پالت، به ابعاد بلوک ها بستگی دارد؟

تعداد بلوک هبلکس در یک پالت چه ارتباطی با وزن بلوک ها دارد؟

همان طور که می دانید حجم پالت ها عدد به خصوصی است، بنابراین تعداد بلوک هبلکس در یک پالت به وزن تک تک بلوک ها نیز بستگی دارد. در جدولی که در ادامه مشاهده می کنید، به تاثیر وزن بلوک ها در تعداد آن ها در یک پالت پی می برید.

تعداد بلوک هبلکس در یک متر مکعب

وزن هر متر مکعب بلوک هبلکس

تعداد بلوک در یک پالت

وزن هر بلوک هبلکس

ابعاد بلوک هبلکس

۸۳/۳۳

۵۲۰

۲۴۰

۶/۲۵۰

۶۰×۲۰×۱۰

۵۵/۵

۵۴۶

۱۵۶

۹/۸۴۰

۶۰×۲۰×۱۵

۴۱/۶۶

۵۴۹

۱۲۰

۱۳۲۰۰

۶۰×۲۰×۲۰

بر اساس این جدول متوجه شدید که در یک پالت به حجم ۲/۸۸ متر مکعب و ظرفیت ۱/۵ تن چه تعداد بلوک هبلکسی جای می گیرد. مسلما هرچقدر که بلوک ها سبک تر باشند، تعدادشان در پالت بیشتر است.

اگر بخواهیم یک مقایسه کلی داشته باشیم، بلوک های هبلکسی به دلیل اینکه وزن سبک تری نسبت به سفال و بلوک های سیمانی دارند، با هر پالت از آن ها متراژ بیشتری دیوار بنا می شود. یک پالت آجر، شاید تعداد آجر های بیشتری داشته باشد، اما موضوع مهم، مساحت دیواری است که می توان با آن ساخت.

 

تعداد بلوک هبلکس در یک پالت چه ارتباطی با وزن بلوک ها دارد؟

مشخصات فنی بلوک هبلکس به چه صورت است؟

برای دانستن تعداد بلوک هبلکس در یک پالت و همچنین نحوه محاسبه بلوک هبلکس، لازم است شناختی از مشخصات فنی این بلوک داشته باشیم. برای اینکه کار شما راحت تر شود، مشخصات فنی این بلوک را در یک جدول به طور کامل قرار داده ایم. فقط لازم است قبل از آن، درباره برخی ویژگی ها یکسری توضیحات را خدمتتان ارائه دهیم.

یکی از مهم ترین مشخصات فنی بلوک هبلکس، جرم حجمی یا چگالی این بلوک است که اکثر خواص فیزیکی بتن به آن بستگی دارد. معمولا چگالی بلوک سبک بین 400 تا 800 کیلوگرم بر متر مکعب است. خصوصیت مهم بعدی، وزن بلوک aac است که از تمامی بلوک های سیمانی و بتنی، پایین تر می باشد. وزن این محصول برابر 500 کیلوگرم است.

مشخصه مهم بعدی، مقاومت فشاری بالای این بلوک است که بین 2 تا 7 مگا پاسکال می باشد، اما اغلب برابر 3.5 N/mm2 است. در آخر ویژگی مهمی که باعث می شود استفاده از بلوک هبلکس کاربردی تر باشد، پایین بودن ضریب هدایت حرارتی و صوتی است که ساختمان را عایق می کند. اینها مهم ترین مشخصات فنی بلوک هبلکس بودند. در آخر همانطور که گفتیم، جدولی از مشخصات فنی heblex ارائه می دهیم تا محاسبه تعداد بلوک هبلکس در یک پالت برایتان راحت تر شود.

شرح ویژگی

واحد

مقدار

وزن مخصوص

km/m3

500

چگالی (جرم حجمی)

Kg/m3

400 تا 800

مقاومت فشاری

N/mm2

3.5

کاهش شدت صوت

db

50

تلرانس ابعادی

%

0.03

ضریب هدایت حرارتی

htc

0.12

کلام آخر

تعداد بلوکی که در هر پالت قرار داده می شود، با توجه به ابعاد آن مشخص می گردد. معمولا هر قدر ابعاد بلوک ها بیشتر باشد، تعداد بلوک کمتری در هر پالت قرار داده می شود. توصیه می شود، برای تهیه بلوک های هبلکسی با کیفیت، به مراجع معتبر فروش از جمله سورنا هبلکس مراجعه شود.

:امتیاز

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

تماس بگیرید!