بست رادیکالی چیست

بست رادیکالی چیست؟⭐بست ارتجاعی چیست؟

در کنار خرید بلوک هبلکس، باید دیگر ابزارهای مورد نیاز برای نصب این نوع بلوک نیز فراهم گردد. از جمله این ابزارها می توان به بست ارتجاعی و یا رادیکالی اشاره کرد. هدف از خرید بست رادیکالی موضوعی است که در این مقاله بحث و بررسی قرار داده خواهد شد.

بست رادیکالی چیست؟ نحوه اجرای بست رادیکالی به چه شکل است؟

بست رادیکالی، یکی از انواع بست های مورد استفاده در زمانی است که می خواهند از بلوک های هبلکسی برای دیوارچینی استفاده کنند. این نوع بلوک ها، برای آنکه در شرایط با ثبات تری در کنار هم قرار گیرند و هیچ نیرویی نتواند آنها را جابه جا کند، مورد استفاده قرار می گیرند.

بست های رادیکالی، همان طوری که از نام آنها مشخص است، شباهت زیادی به رادیکال ریاضی دارند و به همین دلیل است که به آن بست رادیکالی می می گویند. این بست، یک خمیدگی دارد و به دیوار اجاره می دهند تا در راستای افقی، به مقدار خیلی محدود جا به جا شود. این جا به جایی است که کمک می کند، دیوار در اثر وارد آمدن برخی نیروها، مانند باد و زلزله، تخریب نشود. از این جمله، به سادگی می توان متوجه شد که بست های رادیکالی با همکاری بلوک های سبک هبلکس (بلوک aac)، موجب افزایش امنیت و پایداری ساختمان ها خواهند شد. این یکی از مهم ترین دلایلی است که می توان برای لزوم استفاده از بست های رادیکالی در دیوارچینی با هبلکس بیان کرد.

نحوه اجرای بست رادیکالی چیست، سوال مهم دیگری است که باید به آن پاسخ داده شود. روش اجرای این نوع بست، به نوع سازه بستگی دارد. در سازه هایی که از بتن هستند، این بست را به سازه، پیچ و یا رول پلاک می کنند و در سازه هایی که فلزی هستند، بست رادیکالی را به سازه جوش می دهند.

موضوع مهمی که در زمان اجرای این نوع بست باید مورد توجه و دقت قرار گیرد، عدم استفاده از میخ و چاشنی است. میخ و چاشنی را به داخل سازه hebelex می کوبند، و از آنجایی که احتمال تخریب و آسیب به سازه را افزایش می دهند، در زمانی که می بایست از بست های رادیکالی استفاده کرد، استفاده از میخ و چاشنی، ممنوع خواهد بود.

بست رادیکالی چیست؟ نحوه اجرای بست رادیکالی به چه شکل است

مزیت های استفاده و خرید بست رادیکالی چیست؟

در ادامه تعریف و صحبت در خصوص بست رادیکالی چیست، لازم به تذکر است که این نوع بست، برای متصل کردن دیوار به اعضای قائم، و یا دو دیوار به هم استفاده می شود. در واقع می توان این گونه بیان کرد که بست های رادیکالی، جایگزینی مناسب برای وال پست ها و هشتگیرها هستند؛ از این مورد می توان به عنوان یکی از مزیت های خرید و پرداخت قیمت بست رادیکالی یاد کرد.

دیگر مزیت مهم استفاده از بست های رادیکالی، ایجاد یک فاصله دو سانتی متری بین اعضای غیر سازه ای و اعضای سازه ای است. این فاصله، باعث اتصال نرم شده و به همین سبب است که می گویند، بست های رادیکالی و چسب هبلکس (ملات هبلکس) از خراب شدن دیوار در اثر زلزله جلوگیری می کنند.

در پروژه های بزرگ، صرفه جویی در هزینه ها یکی از مهم ترین موضوعاتی است که باید به آن توجه داشت. استفاده از بست های رادیکالی، می توانند تا 70 درصد از هزینه کل پروژه را کاهش دهند. این در پروژه های عمرانی بزرگ، عدد و رقم قابل توجهی خواهد بود.

دیگر مزیت این نوع بست، کاهش پیدا کردن زمان اجرای پروژه است. نصب و استفاده از این بست، کار سختی نیست و کارگران به راحتی می توانند دیوارهای ساخته شده از هبلکس را به کمک آن، در کنار هم ثابت کنند. به این شکل است که سرعت انجام پروژه افزایش پیدا کرده و مدت زمان آن کاهش می یابد.

بست ارتجاعی چیست؟ چه تفاوتی با بست رادیکالی دارد؟

بست رادیکالی چیست، در فوق توضیح داده شد. از دیگر اسامی که ممکن است گاهی اوقات به جای بست های رادیکالی به کار برده شود، بست ارتجاعی است. برخی افرادی که نمی دانند بست ارتجاعی چیست، ممکن است تصور کنند که این نوع بست با بست رادیکالی تفاوت دارد.

بست رادیکالی با بست ارتجاعی، هیچ تفاوتی نداشته و در واقع، هر دو یک نوع بست هستند. در محل اتصال دیوارها که ممکن است تنش های کششی ایجاد در داخل صفحه مربوط به دیوارهای متقاطع بروز پیدا کند، بهتر است حتما از این نوع بست استفاده شود. به صورت کلی، بست های رادیکالی و یا بست های ارتجاعی، بهترین جایگزین برای وال پست و هشتگیر در دیوارچینی به شمار می روند. در ضمن، بست ارتجاعی، برای نگهداری دیوار ساخته شده با بلوک هبلکس کاربرد دارد و از سایر انواع بست های به کار برده شده در اتصال بلوک های هبلکسی گران تر هستند. این موضوعی است که در زمان خرید این نوع بست باید به آن توجه داشت.

دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت و خرید بلوک هبلکس با ما تماس بگیرید.

09121916371

09339754326

بررسی قیمت بست رادیکالی

دلیل رونق در فروش و تولید بست رادیکالی چیست؟

با توجه به مزایایی که برای بست های رادیکالی ذکر شد، و حال که به خوبی متوجه شده اید بست رادیکالی چیست، به این نتیجه می رسیم که استفاده از این بست ها در ساخت ساختمان با بلوک سبک لازم و ضروری است. در سال‌های گذشته با توجه به کاربرد بیشتر بلوک های اتوکلاو شده نسبت به سایر بلوک های ساختمانی، شاهد رونق در بازار آن ها بوده ایم.

اتصالات بلوک های هبلکسی نیز به همین اندازه بازار فروش داغی داشته است؛ به طوری که کارخانجات متعددی در کشور اقدام به تولید بست رادیکالی و فروش آن کرده اند. بست های رادیکالی، در صورتی مزایای گفته شده را دارند و می توانند مقاومت دیوار را افزایش دهند که با کیفیت بالا و طبق استاندارد های تعیین شده ساخته شوند.

فروش بست های رادیکالی و تولیدشان با توجه به سطح کاربرد بالایی که در کشور دارند، می تواند سود زیادی نصیب تولید کنندگان کند. در واقع هرچقدر ساخت و ساز رونق بیشتری داشته باشد، فروش مصالح ساختمانی و اتصالات آن ها نیز رونق خوبی دارد. علاوه بر موارد فوق، تجهیزات ساخت بست های رادیکالی و متریال اولیه آن ها نه تنها همیشه در دسترس است، بلکه پیچیدگی زیادی ندارد و بسیار ساده است.

 

تفاوت بست تخت با بست رادیکالی چیست؟

نکات مهم حین خرید بست رادیکالی چیست؟

خرید بست های رادیکالی و سایر مصالح ساختمانی باید با اطلاعات قبلی و شناخت کافی از این بست ها انجام شود. برای اینکه بدانید نکات لازم حین خرید بست رادیکالی چیست، در ادامه مواردی را شرح داده ایم:

۱-کیفیت بست های رادیکالی

بست های رادیکالی باید با روکش گالوانیزه تولید شده باشند تا در تماس با بلوک ها و ملات، زنگ نزده و فرسوده نشوند. علاوه بر این، وزن این بست ها باید بر اساس استاندارد، مقدار مشخصی باشد. متاسفانه برخی از تولید کنندگان برای سود بیشتر، این بست ها را با ضخامت کمتری تولید می کنند که بسیار بی کیفیت است. این بست ها کارایی و ایمنی قابل قبولی نخواهند داشت.

۲-تعداد بست مورد نیاز

هنگام خرید بست ها باید بدانید که چه تعداد بست مورد نیازتان است. با یک محاسبه کلی و در نظر گرفتن اینکه هر ۷۵ سانتی متر باید یک بست استفاده شود، می توانید تعداد لازم را به دست آورید‌.

۳-قیمت بست های رادیکالی

بست های رادیکالی موجود در بازار در برند های مختلفی وجود دارند. همین باعث می شود که قیمت آن ها نیز یکسان نباشد. بهتر است برای حفظ ایمنی ساختمان، بست ها را از برند های معتبری تهیه کنید و قیمت را ملاک کیفیت قرار ندهید.

نکات مهم حین خرید بست رادیکالی چیست؟

تفاوت بست تخت با بست رادیکالی چیست؟

یکی دیگر از بست های به کار رفته در ساخت دیوار های هبلکسی، بست تخت است. این بست همان طور که از اسمش مشخص است، یک تکه بست فلزی تخت و بدون خمیدگی بوده که دارای دو سوراخ در دو طرف است. این بست ها بر خلاف بست های رادیکالی، برای اتصال بین دو بلوک و یا دو دیوار متصل به هم کاربرد دارند.

شاید فکر کنید که ملات بین بلوک های هبلکسی به اندازه کافی قوی است و دیگر نیازی به استفاده از بست های تخت در ساخت دیوار نیست. بهتر است بدانید که این بست ها باعث کلاف شدن بلوک ها به هم می شوند و نیرو های وارد شده از طرفین و بالای دیوار در تمامی نقاط آن پخش می شود.

تفاوت بست های تخت با بست ها رادیکالی علاوه بر شکل ظاهری و کاربرد، در نحوه اتصالشان هم است. این بست ها باید توسط میخ فولادی یا پیچ و مهره مخصوص بلوک های اتوکلاوی به بلوک ها متصل شوند‌.

حال که متوجه شدید تفاوت بست تخت با بست رادیکالی چیست، بهتر است حین خرید این بست ها، حتما تعداد آن ها را از قبل مشخص کنید تا دچار سردرگمی نشوید.

دلیل رونق در فروش و تولید بست رادیکالی چیست؟

آیین نامه بست رادیکالی چیست؟

تمامی قوانین و دستورالعمل های مربوط به مقاوم سازی دیوار ها و ساختمان ها در آیین نامه ای با عنوان آیین نامه ۲۸۰۰ درج شده است. بر اساس این آیین نامه:

  • بست های رادیکالی، تنها برای اتصال بلوک های اتوکلاو شده به سازه کاربرد دارند و برای مصارف دیگری نباید به کار روند.
  • برای اتصال دیوار به اعضای قائم ساختمان باید از بست های رادیکالی استفاده شود.
  • نحوه اتصال بست ها به سازه های بتنی، با روش پیچ و رول پلاک باید انجام شود.
  • در سازه های فلزی می توان از جوشکاری برای اتصال بست های رادیکالی استفاده کرد.
  • تمامی بست ها باید با روکش گالوانیزه پوشانیده شده و ضد زنگ باشند.
  • بست ها باید با فواصل یک رج در میان یا نهایتا هر ۷۵ سانتی متر یک بار استفاده شوند.
  • برای نصب بست های رادیکالی روی دیوار هبلکسی می توان از میخ فولادی کمک گرفت.

حال که دانستید آیین نامه بست رادیکالی چیست و چه قوانینی برای به کار گیری بست های رادیکالی ارائه داده است، به اهمیت این بست ها و مقاوم سازی دیوار ساخته شده با بلوک های اتوکلاوی با آن ها بیشتر پی می برید.

آیین نامه بست رادیکالی چیست؟

قیمت بست رادیکالی چقدر است؟

دیگر مبحث تکمیل کننده در خصوص بست رادیکالی چیست، قیمت بست رادیکالی است. عوامل متعددی هستند که روی قیمت این نوع بست تاثیر دارند. از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت، قطر بست رادیکالی است. قطر بست ها، 1، 1.5 و 2 میل هستند. بست های رادیکالی که قطر بیشتری دارند، با قیمت بالاتری به فروش می روند.
  • برند عرضه کننده بست رادیکالی نیز روی قیمت آن تاثیر دارد. هر برند، قیمت متفاوتی برای این نوع بست ها تعیین کرده است.
  • کیفیت بست ارائه شده نیز در نوع خود تاثیر زیادی بر قیمت دارد. بست های گالوانیزه رادیکالی از جمله بست هایی هستند که کیفیت بالایی دارند و در اثر برخورد رطوبت، دچار زنگ زدگی نخواهند شد و کیفیت heblex را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

کلام آخر

بست رادیکالی چیست، موضوع این مقاله بود. بست های رادیکالی به دلیل مزیت های زیادی که دارند، در دیوارچینی به کمک بلوک هبلکس به کار برده شده و باعث افزایش ایمنی و مقاومت ساختمان در برابر زلزله و سایر نیروهای وارده می شوند. بهتر است برای خرید این نوع بست که نقش حیاتی و بسیار حساسی دارد، به سراغ عرضه کنندگان معتبر این نوع بست رفت. از جمله ارائه کنندگان بست رادیکالی با کیفیت می توان به سورنا هبلکس اشاره کرد.

:امتیاز

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

تماس بگیرید!