اتصال هبلکس به ستون

نحوه اتصال هبلکس به ستون ⭐چگونه است؟

Hebelex یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد است. روش اتصال این بلوک به ستون، با روش اتصال سایر انواع بلوک تفاوت دارد و همین تفاوت ها سورنا هبلکس را بر آن داشت تا یک مقاله در مورد آن آماده کند. در ادامه، روش نصب هبلکس به ستون را بررسی خواهیم کرد.

اتصال هبلکس به ستون به چه شکل است؟

خرید بلوک هبلکس و هزینه ای که در بر دارد، تنها محدود به خرید خود بلوک نمی شود و برای اتصالات میان بلوکی، و بین بلوک و سازه نیز باید ابزارهایی تهیه شود. این ابزارها کمک می کنند تا بتوان بلوک heblex را به ستون متصل کرد.

برخی ها معتقدند با خرید چسب بلوک هبلکس دیگر هیچ نیازی به استفاده از دیگر ابزارهای مخصوص این بلوک نیست؛ زیرا این چسب آنقدر قدرت دارد که بتواند بلوک ها را در کنار هم نگه دارد و یک سازه و بنای مقاوم در برابر عوامل و نیروهای خارجی پدید آورد. این گروه اعتقاد دارند اگر برای تهیه و پرداخت قیمت چسب بلوک هبلکس با کیفیت قدم برداشته شود، بلوک ها به هیچ عنوان از هم جدا نخواهند شد و جای هیچ گونه نگرانی از بابت خراب شدن سازه وجود نخواهد داشت.

دیگر روشی که برای اتصال هبلکس به ستون می توان به کار برد، بست رادیکالی است. این بست ها به دلیل شکل خاصی که دارند می توانند اتصالات محکمی بین ستون و بلوک های اتوکلاوی ایجاد کنند. ما در مقاله کاربرد بست رادیکالی در مورد دیگر کاربردهای این بست توضیح داده ایم.

نکته ای که هم در زمان خرید بست های رادیکالی و هم در زمان اطلاع از قیمت بلوک هبلکس باید مورد توجه قرار دهید، پیدا کردن منابعی است که می توانند با کیفیت ترین متریال را در اختیار شما قرار دهند.

نحوه اتصال هبلکس به ستون

از دیگر ابزارهای مورد استفاده در اتصال هبلکسها به ستون چه می دانید؟

درست است که وزن بلوک هبلکس آنقدر زیاد نیست که باعث افزایش بار مرده ساختمان شود، اما به صورت کلی بهتر است از به کارگیری مصالح سنگین اجتناب شود. در همین راستا، برخی از معمارانی که می خواهند از بلوک های هبلکسی برای ساخت دیوار استفاده کرده و دیوارها را به ستون متصل کنند، از توری هایی به نام توری های مرغی بهره می برند.

از این توری های مرغی به نام فنس و یا حصار توری نیز یاد می کنند. خوب است بدانید، سیم های فلزی را در هم می بافند و این توری ها را تولید می کنند. معمولا بیشترین کاربرد این توری ها برای حصارکشی زمین های کشاورزی و یا باغات است. جنس این توری از فولاد گالوانیزه و یا پلی اتیلن بوده و مقاومت به نسبت خوبی در برابر زنگ زدگی از خود نشان می دهد.

مساله ای که در رابطه با این توری ها باید مد نظر قرار داده شود، پایین بودن استحکام آنهاست. این توری ها نمی توانند به مانند بست های رادیکالی مقاومت کرده و با به کارگیری شان، امتیازی به امتیازات یک بنا اضافه کنند. بست های رادیکالی به دلیل شکل خاصی که دارند، اجازه می دهند که دیوار در راستای افق، به مقدار خیلی کم حرکت داشته باشد.

این حرکت کم و محدود دیوار از تخریب بنا در زمان وقوع زلزله جلوگیری می کند. به همین سبب توصیه می کنیم در کنار توجه به ابعاد ناودانی منقطع برای خرید دیگر مصالح کاربردی ساختمان مانند بست های رادیکالی نیز اقدام شود.

ابزار مورد نیاز اتصال هبلکس به ستون

از نکات مهم در زمان اتصال هبلکس به ستون چه می دانید؟

در زمان اتصال هبلکس به ستون رعایت برخی نکات، لازم و ضروری است. اگر این نکات رعایت نشود قطعا نمی توان بنایی مستحکم و با دوام ساخت. خوب است ساختمان سازان در زمان ساخت یک بنا به موارد زیر توجه و دقت داشته باشند:

  • در صورتی می توان از بست های فلزی در ساخت یک بنا استفاده کرد که بست کیفیت بالایی داشته باشد. این بست ها از یک سمت به سازه جوش و یا پرچ می شوند و از طرف دیگر به کمک میخ های فولادی به بلوک ها متصل خواهند شد.
  • بهتر است هر 75 سانتی متر از یک بست استفاده شود. این فاصله، فاصله ای بسیار مناسب برای متصل کردن بلوک ها به هم، و به ستون است.
  • هر زمانی که می خواهید بلوک های اتوکلاو شده را به کار ببرید، بهتر است آنها را از کیسه هایی که در آن بسته بندی شده اند، خارج کنید تا در معرض هوای محیط قرار گیرند. این مورد به رد و بدل کردن دما و رطوبت کمک فراوانی می کند.
  • بلوک هایی که برای اتصال هبلکسها به ستون مورد استفاده قرار می گیرند نباید هیچ گونه آسیب و خوردگی داشته باشند.

قیمت ابزار آلات لازم برای اتصال هبلکس به ستون چقدر است؟

در بحث برآورد هزینه های ساخت و ساز، کارفرما باید بداند قیمت ابزار آلات لازم برای اتصال هبلکس به ستون چقدر است تا بتواند سرمایه اش را به بهترین نحو مدیریت کند. همان طور که گفته شد، رایج ترین ابزار به کار رفته برای اتصال دیوار های هبلکسی به ستون و سازه ها، بست رادیکالی است.

قیمت این ابزار مانند سایر مصالح و ابزار آلات ساختمانی با توجه به نوسانات ارز و نرخ متریال، در حال تغییر است. این بست ها معمولا در بسته بندی های ۱۰۰ یا ۱۲۰ تایی در بازار وجود دارند که عمدتا قیمت آن ها بین ۷۵۰۰ تا ۱۴۰۰۰ تومان است.

ضخامت بست و میزان استحکام آن، یکی از عمده ترین دلایل برای این اختلاف قیمت است. هر چقدر فلز به کار رفته در بست، خالص تر باشد، قطعا قیمت آن هم بیشتر است.

مورد دیگری که نه تنها در قیمت بست رادیکالی بلکه در قیمت سایر وسایل و ابزارهای ساختمانی نقش دارد، برند سازنده ی آن است. برند های معروف و پر طرفدار، در کنار عرضه محصول با کیفیت بالا، قیمت بیشتری هم برای تولیداتشان در نظر می گیرند. در ضمن باید بدانید که در این زمینه که ایمنی و استحکام ساختمان بسیار اهمیت دارد، قیمت را فدای کیفیت نکنید‌.

 

برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از خرید و قیمت بلوک هبلکس با ما تماس بگیرید.

09121916371

09339754326

اتصال هبلکس به ستون با بست رادیکالی هبلکس چطور انجام می شود؟

اگر بخواهید اتصال هبلکس به ستون را با بست رادیکالی هبلکس انجام دهید، در وهله اول باید تعداد آن را بر اساس الزامات درج شده در آیین نامه تعیین و تهیه کنید. بست های رادیکالی برای آنکه در طی سال‌ های زیاد و در برابر انواع شرایط جوی مقاومت بالایی داشته باشند، باید گالوانیزه شده و از فولاد درجه یک ساخته شده باشند.

استفاده از بست رادیکالی برای اتصال بدون نفوذ دیوار هبلکسی به ستون باعث می شود که هنگام بروز زمین لرزه، نیروی وارده به دیوار مهار شود. برای به کار گیری بست های رادیکالی، زمانی که دیوار در حال چیده شدن است باید در فواصل ۲ یا ۳ رج این بست ها را نصب کنید.

بست های رادیکالی دارای چند سوراخ هستند که باید از یک طرف به بلوک اتوکلاو شده پیچ و مهره شده و از طرف دیگر به سازه فلزی جوش داده شوند. اگر سازه، بتنی باشد، از همین روش پیچ و مهره و پرچ کردن نیز می توان استفاده کرد.

البته برای عایق کردن بیشتر دیوار ها می توان مابین بست و دیوار یا ستون را پشم سنگ، یونولیت یا مصالح عایق دیگری قرار داد تا از عبور انرژی و صدا به طور کامل جلوگیری شود.

 

اتصال هبلکس به ستون با بست رادیکالی هبلکس چطور انجام می شود؟

تفاوت اتصال هبلکس به ستون و دیوار؟ آیا بست کرکره ای هبلکس لازم است؟

همان طور که خواندید، رایج ترین روش اتصال هبلکس به ستون، به کار گیری بست های رادیکالی است. در واقع این روش، مقاومت دیوار را تا حد بسیار زیادی افزایش می دهد. اما برای اتصال بلوک های اتوکلاو شده به هم و یا دیوار های متصل به هم در یک ساختمان، از چه روش و اتصالاتی استفاده می شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، گرچه بلوک های متخلخل با ملاتی مثل چسب به هم متصل شده اند، اما برای افزایش استحکام آن ها بست کرکره ای و بست های تخت لازم الاجرا هستند. به کار گیری این بست ها، نتیجه ی یکسانی دارد، ولی نحوه نصبشان باهم متفاوت است.

بست کرکره ای هبلکس، یک قطعه فلزی و اغلب فولاد گالوانیزه است که باید به وسیله چکش بین دو بلوک نصب شود. این بست ها به طور کامل وارد دو بلوک مجاور هم می شوند. بست های تخت، مانند بست های کرکره ای، دو بلوک و یا دو دیوار هبلکسی را به هم وصل می کنند، و طریقه نصب آن ها مانند بست های رادیکالی، به وسیله پیچ و مهره یا میخ فولادی است.

تفاوت اتصال هبلکس به ستون و دیوار؟ آیا بست کرکره ای هبلکس لازم است؟

با توجه به دیتیل اجرایی دیوار هبلکس، اتصال هبلکس به ستون در چه مرحله ای انجام می شود؟

دیتیل اجرایی دیوار هبلکس شامل تمامی مراحل و موارد لازم برای ساخت دیوار های اتوکلاوی است. در دیتیل اجرایی باید مراحل ساخت به ترتیبی که ذکر شده اند انجام شود تا دیوار، در نهایت استحکام و مقاومت ساخته شود. اتصال هبلکس به ستون همان طور که گفته شده با بست های رادیکالی انجام شده که باید در طی ساخت دیوار، این اتصالات نصب شوند.

زمانی که رج دیوار به انتهای خود رسید و نزدیک به ستون شد، باید اتصال لازم انجام شود. البته این بست ها تقریبا هر ۷۵ سانتی متر به کار می روند. در صورت فراموشی نصب بست در یک رج باید در رج بعدی بست را نصب کنید تا فاصله بین بست ها بیشتر از اندازه استاندارد نشود. دیوارهایی که در آنها اتصال بلوک های هبلکسی به ستون، مطابق با دیتیل اجرایی نیست مورد تایید مهندس ناظر نبوده و باید تخریب شوند.

نکته ی مهمی که در زمان اتصالات بلوک ها به ستون اهمیت دارد، نحوه نصب آن ها است که باید بر اساس اصول و با ابزار های مخصوص انجام شده تا اتصال مطمئن تری بین دیوار و ستون ایجاد شود.

دیتیل اجرایی دیوار هبلکس، اتصال هبلکس به ستون

برای تهیه ابزارهای مورد نیاز اتصال هبلکس به ستون چه کنیم؟

در مورد ابزارهای مورد نیاز برای اتصال هبلکس به ستون نکاتی را بیان کردیم. درخواست و خواهشی که از شما داریم این است که تا حد امکان از خرید ابزارها و بلوک هایی که کیفیت بالایی ندارند، خودداری کنید.

برخی افراد برای آنکه هزینه های مربوط به ساخت پروژه های عمرانی را کاهش دهند، درصدد خرید ابزارها و بلوک هایی بی کیفیت برخواهند آمد و در همین راستا به فروشندگانی مراجعه می کنند که بلوک های اتوکلاو شده را با پایین ترین کیفیت و قیمت به فروش می رسانند. تنها حرفی که به این گروه می توانیم بزنیم این است که این کار، بسیار اشتباه است و هیچ گاه نباید کیفیت را فدای قیمت کرد.

کلام آخر

اتصال هبلکسها به ستون موضوع صحبت ما در این مقاله بود. توصیه ای که می توانیم در پایان مقاله به شما داشته باشیم، مراجعه به منابع معتبر فروش، مانند شرکت سورنا برای خرید ابزارها و بلوک های با کیفیت است.

:امتیاز

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

تماس بگیرید!