مقایسه بلوک هبلکس با آجر

مقایسه بلوک هبلکس با آجر⭐تفاوت بلوک هبلکس با آجر

تا زمانی که ساختمان سازی به صورت سنتی خود انجام می شد، آجر یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد به شمار می رفت. اما امروزه با به بازار آمدن بلوک هبلکس، آجر نیز در حال فراموش شدن است. اگر می خواهید بدانید که هبلکس چگونه توانسته جایگاه خوبی بین ساختمان سازان به دست آورد، در ادامه این مقاله سورنا هبلکس که در آن به مقایسه بلوک هبلکس با آجر پرداخته شده است، همراهی مان کنید.

در مقایسه هبلکس با آجر، کدام یک مزیت های بیشتری دارد؟

برای آنکه بتوانیم به بیان تفاوت بلوک هبلکس با آجر بپردازیم و منصفانه این دو را بررسی کنیم، ابتدا باید به معرفی این دو نوع بلوک بپردازیم. اولا، خوب است بدانید به بلوک های هبلکسی، بلوک سبک، بلوک اتوکلاو شده و بلوک های سیپورکس نیز می گویند و در زبان انگلیسی آن را به صورت heblex می نویسند. در ساخت این بلوک aac، از موادی مانند سیمان، آهک و سیلیس استفاده شده و به همین دلیل است که مزیت های بیشماری را می توان برای آن نام برد.

1-مزیت های بلوک hebelex

 • سبک است؛
 • به عنوان یک عایق صوتی و حرارتی به کار برده می شود؛
 • در برابر آتش سوزی تا چندین ساعت مقاومت می کند؛
 • استفاده از آن باعث احداث بنایی با دوام می شود؛
 • از یک ملات منحصر به فرد به نام چسب هبلکس در ساخت آن استفاده می شود؛
 • سازگار با محیط زیست است؛ حتی با خرید چسب بلوک هبلکس نیز یک اقدامی سازگار با محیط زیست صورت می پذیرد.
 • تست چسب بلوک هبلکس نسبت به ملات ماسه و سیمان، نتایج موفقیت آمیزتری داشته است؛

2- مزیت های آجر

 • قیمت مناسب؛
 • بالا بودن قدمت؛
 • هزینه نگهداری کم؛
 • مقاومت در مقابل آتش؛

از مقایسه بلوک هبلکس با آجر، از نظر مزیت هایی که در این دو نوع بلوک وجود دارد، به راحتی می توان متوجه شد که دوران استفاده از آجرهای قدیمی به سر آمده و وقت آن است که ما برای خرید و اطلاع از قیمت هبلکس اقدام کنیم. در ادامه مقایسه هبلکس با آجر، ما معایب این دو نوع بلوک را نیز بیان خواهیم کرد.

در مقایسه هبلکس با بلوک های آجری، کدام یک سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد؟

یکی از مواردی که در مقایسه هبلکس با بلوک های آجری باید اشاره شود، بحث سازگاری این بلوک ها با محیط زیست است. برای ساخت آجرها از رس و خاک طبیعی استفاده می کنند. از آنجایی که ساخت این بلوک ها باعث کاهش منابع طبیعی زمین می شود، محیط زیست تحت تاثیر تبعات منفی قرار می گیرد.

در ادامه مقایسه بلوک هبلکس با آجر، باید به موادی که هبلکسها از آن ساخته شده اند نیز اشاره کنیم. در ساخت این نوع بلوک از منابع طبیعی کمتری استفاده می شود، و در ضمن، این بلوک ها کامل تجدید پذیر هستند و به راحتی در طبیعت تجزیه می شوند. تمام ترکیباتی که در این بلوک ها به کار برده شده، معدنی است و به همین دلیل است که می گوییم بلوک های سبک اتوکلاوی از نظر تجزیه پذیری، بهتر از سایر بلوک ها هستند.

با توجه به آنچه که در بالا اشاره کردیم، در مقایسه بلوک هبلکس با آجر می توانیم به جرات بگوییم، بلوک های سبک ای ای سی(aac) یکی از بهترین دوستان طبیعت هستند و هیچ گونه اختلال و اشکالی را در محیط زیست ایجاد نمی کنند.

تفاوت بلوک هبلکس با آجر

در مقایسه بلوک هبلکس با آجر کدام یک معایب بیشتری دارد؟

موضوع دیگری که در بررسی و مقایسه بلوک هبلکس با آجر می بایست حتما در مورد آن صحبت شود، بررسی معایبی است که هر یک از این دو بلوک دارند. معایب این دو نوع بلوک ساختمانی به شرح زیر است:

1- معایب بلوک اتوکلاو شده

2- معایب آجر

 • وزن زیادی دارد؛
 • آب را به راحتی جذب می کند؛
 • مقاومت کشی آن پایین است؛
 • رنگ آن در مقابل آفتاب تغییر می کند؛
 • عایق صوت و حرارت نیست؛
 • به مقدار زیادی ملات نیاز دارد؛

اگر بخواهیم با توجه به تفاوت بلوک هبلکس با آجر در معایب، نتیجه گیری کنیم، به جرات می توانیم بلوک های هبلکسی را برنده اعلام کنیم؛ زیرا معایبی که این بلوک ها دارند نیز باعث نشده که آنها را گزینه هایی نامناسب برای ساخت در ساختمان های مدرن و امروزی بخوانند.

برای برطرف کردن عیوب مطرح شده در بلوک های هبلکسی می توان روش های متفاوتی را پیشنهاد کرد. برای مثال، برای کاهش میزان ترک این نوع بلوک، می بایست به سراغ منابع معتبر فروش بلوک های اتوکلاو شده رفت تا بلوکی در نهایت کیفیت خریداری کرد. اگر از این بلوک ها در ساخت دیوارهای باربر استفاده شود، مزیت های زیادی حاصل شده و یک بنای مقاوم در برابر زلزله احداث خواهد شد. بلوک های اتوکلاو شده برای ساخت دیوارهای باربر گزینه های خوبی نیستند.

مقایسه بلوک هبلکس با آجر 0 تا 100

در مقایسه بلوک هبلکس با آجر، هزینه دیوار کشی با آجر کمتر است یا هبلکس؟

نتیجه ای که از مقایسه هزینه دیوار کشی با آجر و بلوک اتوکلاوی بدست می آید، می تواند سازندگان ساختمان را در انتخاب مصالح به صرفه تر کمک کند. شاید تصور کنید که قیمت آجر، بسیار ارزان تر از قیمت بلوک هوادار شده است، پس هزینه دیوار کشی با آجر هم کمتر است. این گفته اصلا صحیح نیست؛ زیرا در محاسبه هزینه دیوار کشی، مواردی مانند هزینه ملات، عایق سازی دیوار و مقاوم سازی آن نیز بسیار موثر هستند.

از نظر مصرف ملات و قیمت آن باید گفت که ملات هبلکسی که نوعی چسب مخصوص است، بسیار به صرفه تر از ملات سیمانی است؛ زیرا در ضخامت بسیار کمتری به کار می رود.

از نظر عایق سازی هم باید گفت که در مقایسه بلوک هبلکس با آجر، بلوک های اتوکلاو شده در برابر صدا، حرارت و انرژی عایق بوده و نیازی به صرف هزینه مجزا برای عایق کاری دیوار هبلکسی نیست.

از آن جایی که سرعت اجرای دیوار هبلکسی بسیار بیشتر از آجرچینی است و به دنبال آن دستمزد کارگران نیز کاهش پیدا می کند، باید گفت که هزینه دیوارچینی با بلوک اتوکلاوی علاوه بر مزایای زیادی که دارد، به صرفه تر نیز هست.

کدام یک در یخبندان های زمستانی دوام بیشتری می آورند، هبلکس یا آجر؟

کدام یک در یخبندان های زمستانی دوام بیشتری می آورند، هبلکس یا آجر؟

یکی از معضلات ساخت و ساز در مناطقی با زمستان های سرد و یخبندان های طولانی، به کارگیری مصالحی با دوام در این شرایط آب و هوایی است. تا قبل از تولید بلوک های هبلکسی، عمدتا از آجر و بلوک سیمانی برای ساخت منازل و ساختمان ها در این مناطق استفاده می شده است.

زمانی که بارش های برف و باران گسترده اتفاق می افتد، آجر ها مرطوب شده و رطوبت زیادی را در خود جمع می کنند. سپس، در اثر سرمای هوا این رطوبت، منجمد شده و فشار زیادی به بافت آجر وارد می کند. نهایتا ترک خوردن آجر ها و شکستگی آن ها اتفاق می افتد که خسارت های مالی و حتی جانی زیادی روی دست مالکان می گذارد‌ و اینجاست که مقایسه بلوک هبلکس با آجر اهمیت پیدا می کند.

با ساخت بلوک های اتوکلاو شده، این مشکل تا حد زیادی بر طرف شده است. این بلوک ها رطوبت را به میزان قابل توجهی به خود جذب می کنند، اما رطوبت به عمق بلوک و به بخش های داخلی آن وارد نمی شود. در مقایسه بلوک هبلکس با آجر، متریال ویژه بلوک های اتوکلاوی باعث شده است که در یخبندان های زمستان، مقاومت بالاتری نسبت به آجر یا سایر مصالح داشته باشند.

در مقایسه بلوک هبلکس با آجر، هزینه دیوار کشی با آجر کمتر است یا هبلکس؟

وزن دیوار با بلوک هبلکس بیشتر است یا با آجر؟

حال که می خواهیم به مقایسه بلوک هبلکس با آجر بپردازیم، خوب است در مورد وزن دیوارهای ساخته شده با بلوک های هبلکسی و آجر نیز صحبت کنیم. نکته ای که به جرات می توانیم آن را بیان کنیم این است که بلوک های هبلکسی به دلیل ساختار متخلخلی که دارند، یکی از سبک ترین بلوک های موجود در صنعت ساختمان به شمار می روند. به همین سبب، دیوارهایی که با این نوع بلوک ساخته می شود وزن بالایی ندارند؛ همین عامل خود سبب می شود که در زمان زلزله بنای ساخته شده با این بلوک ها خسارت زیادی نبیند.

اما، اگر بخواهیم منصفانه تر در مورد تفاوت بلوک هبلکس با آجر نیز صحبت کنیم، باید به وزن دیوارهای ساخته شده با آجر نیز اشاراتی داشته باشیم. وزن آجرها نیز تحت تاثیر مواد اولیه به کار برده شده در ساخت آنها و همین طور روش تولیدشان است. آجرها را به نحوی کاملا فشرده تولید می کنند و به همین دلیل نمی توان و نباید انتظار داشت که وزن پایینی داشته باشند. اگر یک عدد بلوک اتوکلاو شده و یک عدد آجر فشاری را بلند کنید، به راحتی متوجه خواهید شد که بلوک های سبک هبلکسی از آجرهای فشاری وزن کمتری دارند.

در مقایسه بلوک هبلکس با آجر، سرعت دیوارچینی با کدام یک بیشتر است؟

در مقایسه بلوک هبلکس با آجر، سرعت دیوارچینی با کدام یک بیشتر است؟

در ادامه بحث درباره ی تفاوت‌ ها و تمایز‌ها بین بلوک اتوکلاو شده و آجرهای سفالی، بهتر است سرعت دیوار چینی با این دو مصالح پرکاربرد را نیز بررسی کنیم.

بلوک‌های اتوکلاو شده ابعاد بزرگ تری نسبت به آجرهای سفالی دارند. تصور کنید یک دیوار به مساحت ۱۰ متر مربع دارید. با احتساب ابعاد هر بلوک (۶۰۰ میلی متر طول، ۲۰۰ میلی متر عرض و ۷۶ میلی متر ارتفاع) و هر آجر استاندارد (۲۳۰ میلی متر طول، ۷۶ میلی متر ارتفاع و ۱۱۰ میلی متر عرض) به راحتی می توان تعداد بلوک و آجر مورد نیاز را به دست آورد.

مسلما هر چقدر تعداد بلوک یا آجر کمتر باشد، اجرای آن‌ها سریع تر انجام می شود. حدودا ۸۶ عدد بلوک اتوکلاو شده و ۵۰۰ عدد آجر سفالی برای این متراژ نیاز است. حال تصور کنید در یک پروژه بزرگ، این تعداد چقدر بیشتر شده و تا چه اندازه می تواند در سرعت و زمان اجرای پروژه نقش داشته باشد.

با این محاسبات به راحتی متوجه می شوید که در مقایسه بلوک هبلکس با آجر از نظر سرعت دیوار چینی، به دلیل تعداد کمتر و ابعاد بزرگ تر، سرعت کار با بلوک‌های اتوکلاو شده بسیار بیشتر است.

برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از خرید و قیمت بلوک هبلکس با ما تماس بگیرید.

09121916371

09339754326

مقایسه بلوک هبلکس با آجر-تفاوت بلوک هبلکس با آجر

در مقایسه بلوک هبلکس با آجر، نازک کاری روی هبلکس به صرفه تر است یا آجر؟

ساخت دیوار، تنها به چیدن مصالح و پر کردن لابه لای آن با ملات ختم نمی شود. تقریبا اکثر دیوار ها بعد از ساخت، با نازک کاری و اجرای نما، ظاهر بهتری به خود می گیرند و البته مقاومت و عایق بودنشان افزایش پيدا مي کند. هرچند که در دیوار های هبلکسی می توان با استفاده از بست های تخت، دیوار را تا حد بسیار زیادی مقاوم کرد، اما در مقایسه بلوک هبلکس با آجر باید گفت که نازک کاری روی هبلکس بنا به دلایلی که در ادامه گفته می شود ارزان تر است:

 • بلوک هبلکسی نسبت به آجر سطح صافی دارد و اجرای نما روی آن سریع تر انجام می شود.
 • دیوار های اتوکلاو شده برای گچ کاری، نیازی به لایه گچ و خاک ندارند. از این نظر می توان گچ کاری روی این بلوک ها را با دو لایه آستر و رویه و با سرعت و هزینه کمتری در مقایسه با آجر انجام داد.
 • لازم به ذکر است، بلوک های متخلخل سطح یک دست و نمای زیبایی دارند که می توان از اجرای نما روی آن ها، به خصوص در دیوار کشی باغ و حیاط خودداری کرد.
در مقایسه بلوک هبلکس با آجر، نازک کاری روی هبلکس به صرفه تر است یا آجر؟

قیمت بلوک هبلکس بیشتر است یا آجر؟ در مقایسه بلوک هبلکس با آجر کدام گرانتر است؟

بعد از بیان مقایسه بلوک هبلکس با آجر از نظر کیفی، وقت آن است که در مورد قیمت بلوک هبلکس و قیمت آجر نیز صحبت کنیم و به این سوال نیز جواب دهیم که آجر گران تر است و یا بلوک های سبک.

به عنوان یک قاعده و قانون کلی این نکته را به خاطر داشته باشید که هر چه یک مصالح ساختمانی مزیت های بیشتری داشته باشد، و هر چه قدر در ادامه باعث کاهش هزینه های ساخت و ساز شود، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. با در نظر گرفتن همه مزیت هایی که هبلکسها دارند و اینکه، هزینه هایی چون عایق کاری و مصرف ملات را به میزان زیادی کاهش می دهند، باید بگوییم که این بلوک ها را با قیمت بالاتری عرضه می کنند. امیدواریم نکاتی که در بیان تفاوت بلوک هبلکس با آجر ذکر کردیم، بسیاری از ابهامات موجود در مورد آجر و هبلکسها را از بین برده باشد.

کلام آخر

مقایسه بلوک هبلکس با آجر موضوع صحبت ما در این مقاله بود. نکته ای که باید در اینجا تاکید زیادی روی آن داشته باشیم این است که برای تهیه بلوک هایی با همه مزیت های ذکر شده، باید به منابع معتبر فروش، مانند شرکت سورنا مراجعه کرد.

:امتیاز

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

تماس بگیرید!