مقاومت بلوک هبلکس در برابر زلزله چگونه است؟

مقاومت بلوک هبلکس در برابر زلزله⭐چگونه است؟

امروزه بلوک هبلکس در میان ساختمان سازان و مهندسان محبوبیت زیادی کسب کرده است زیرا که در عین وزن پایین دارای مقاومت بسیار بالا در هنگام وقوع زلزله هستند. در این مقاله قصد داریم به پاسخ سوال چگونگی مقاومت بلوک هبلکس در برابر زلزله بپردازیم.

چرا سازه در هنگام زلزله تخریب می شود؟

تا قبل از تولید بلوک aac مهندسان از بلوک های سیمانی استفاده می کرده اند که خود بارز ترین علت تخریب سازه در هنگام زلزله بوده است. از معایب ساخت خانه با بلوک سیمانی می توان به وزن بالای آن اشاره کرد که نه تنها هنگام ساخت یک سازه مشکل ساز بود، بلکه حتی هنگام عملیات آوار برداری پس از وقوع زلزله نیز مشکلات بسیاری را در گذشته برای نیروهای امدادی به وجود می آورده است. از این رو کاهش وزن تدریجی اهمیت مقاومت بلوک هبلکس در برابر زلزله را هنگام ساخت سازه افزایش داد.

چرا بلوک هبلکس مقاومت بیشتری در برابر زلزله از خود نشان می دهد؟

زمین لرزه یا زلزله بر اثر آزاد شدن انرژی تخلیه شده در اعماق زمین است که مرکز این زمین لرزه ها در هر جایی که رخ دهد را هایپوسنتر می نامند. نگامی که گسل های زیر زمین فعال شوند شما ارتعاشات و لرزش زمین را به وضوح حس خواهید کرد که جای تعجبی نخواهد داشت. اما در این میان هر چه شدت این ارتعاشات از سوی زمین بیشتر باشد خرابی های بیشتری از جمله آوار شدن ساختمان ها را به بار می آورد.

یکی از مهم ترین و بارزترین ویژگی های استفاده از بلوک سبک در ساخت سازه، افزایش مقاومت کلی ساختمان در برابر زلزله است. با استفاده از بلوک سبک  می توانید سازه ای بسازید که از هر گونه خطر احتمالی جلو گیری کنید. مقاومت بلوک هبلکس در برابر زلزله بسیار بالا بوده و سازه هایی که با بلوک  hebelex ساخته می شوند از وزن سبکی برخوردار هستند که موجب اختصاص جایگاه ویژه ای در عمران برای این محصول شده است.

آیا معایب hebelex باعث کاهش مقاومت بلوک هبلکس در برابر زلزله می شود؟

متاسفانه ترک دیوارهای هبلکس یکی از معایب این بلوک به حساب می آید که باعث می شود طرفداران بلوک hebelex از خود بپرسند مقاومت بلوک هبلکس در برابر زلزله چگونه است؟! این بلوک با وجود یک سری معایب نه تنها موجب کاهش مقاومت آن در برابر زلزله نمی شود بلکه با توسعه آن در طی سال ها بیشتر و بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است.  پاسخ این سوال در طی آزمایش های متعدد در طول سال ها توسط مهندسان به ثبت رسیده.

دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت و خرید بلوک هبلکس با ما تماس بگیرید.

09121916371

09339754326

مقایسه مقاومت آجر و مقاومت بلوک هبلکس در برابر زلزله

بلوک های AAC در مقایسه با آجرهای قرمز سنتی دوام بالاتری دارند. عایق بسیار بهتری در برابر حرارت و صدا هستند. وزن بلوک های Autoclaved Aerated Cement حدود 80 درصد کمتر از آجرهای سنتی است و درصد سازگاری بالاتری با محیط زیست را دارا است. هبلکس به شکل فوم در سازه کف به جای پوکه ریزی و شیب بندی در حوزه های وسیعی از صنعت ساختمان به کار برده می شود. برای بهره گیری از این محصول از چسب و ملات بلوک سبک استفاده می کنند.

نحوه اجرای بلوک هبلکس چه تاثیری در مقاومت بلوک هبلکس در برابر زلزله دارد؟

علاوه بر اینکه بلوک های اتوکلاو  شده مشخصات و ساختار ویژه ای دارند که در برابر وقوع زلزله آسیب و خسارت کمتری می بینند، نحوه اجرای بلوک هبلکس نیز در این زمینه بسیار موثر است.

بلوک های هبلکسی در دیوار چینی باید با ملات مخصوص این کار روی هم قرار بگیرند. این ملات نقش بسزایی در استحکام دیوار هنگام زلزله یا ضربه دارد. توصیه ی اکثر تولید کنندگان بلوک اتوکلاو برای دیوار چینی، استفاده از چسب های مخصوص این کار است که باعث می شود بلوک ها بدون هیچ درز و شکافی روی هم قرار بگیرند.

هنگام اجرای بلوک هوادار شده، نحوه اتصالات بلوک به سازه و یا دیوار های متقاطع نیز باعث کاهش یا افزایش استحکام و مقاومت دیوار بتنی می شود. بنابر آیین نامه اجرایی، اتصالات هبلکسی باید با بست های مخصوص و در فواصل معین انجام شود تا انتقال نیروی وارد شده در اثر زلزله اثر مخربی روی دیوار نداشته باشد.

مقاومت بلوک هبلکس در برابر زلزله به خیس و مرطوب بودن دیوار نیز بستگی دارد. این بلوک ها قبل از دیوار چینی و بعد از آن باید در فواصل زمانی مشخصی خیس شوند تا استحکام آن ها بیشتر شود.

 

میزان مقاومت بلوک هبلکس در برابر زلزله

آیا مقاومت بلوک هبلکس در برابر زلزله به نحوه اتصال بلوک هبلکس بستگی دارد؟

مقاومت بلوک هبلکس در برابر زلزله علاوه بر وزن سبک و استحکام آن در برابر تنش ها، به اتصال بلوک هبلکس به ستون و سایر دیوار های داخلی هم بستگی دارد. بلوک های اتوکلاو شده حین دیوار چینی باید توسط بست هایی به ستون متصل شوند. این بست ها که بست رادیکالی نام دارند باعث مهار نیروی وارد شده به دیوار می شود.

همچنین، بلوک های هبلکسی حین دیوار چینی به وسیله بست کرکره ای به هم دیگر متصل می شوند و استحکام دیوار را تا حد بسیار زیادی افزایش می دهند. دیوار های اتوکلاوی که به صورت عمودی به هم وصل می شوند، نیز به کمک بست L شکل یا بست تخت به هم کلاف شده و مانع فروپاشی و از هم گسیختگی، حین زلزله می شود.

مقاوم سازی دیوار هبلکسی در ساختمان های بزرگ با دیوار هایی به طول بیشتر از ۳/۵ متر با ناودانی منقطع انجام می شود که دیوار را مانند یک چهار چوب فلزی در بر می گیرد. این ناودانی ها به دو صورت افقی و عمودی به سازه های کناری و بلوک ها وصل شده و مانع تکان یا ریزش دیوار در زمان زمین لرزه می شوند.

آیا مقاومت بلوک هبلکس در برابر زلزله به نحوه اتصال بلوک هبلکس بستگی دارد؟

انتخاب مواد و مصالح مقاوم در برابر زلزله

به کار بردن با کیفیت ترین مصالح از جمله مواردی است که سازنده های عزیز باید به آن توجه خاصی داشته باشند. اما آیا مصالح ساختمانی پرکاربرد حتما باید گران تر و سنگین تر باشند؟! این تفکر کاملا اشتباه و غلط بوده زیرا که در تمامی موقعیت ها و شغل ها صدق نمی کند. مقاومت بلوک هبلکس در برابر زلزله به هیچ عنوان به وزن بالا ارتباط ندارد و همان طور که گفته شده جز دسته بلوک سبک قرار گرفته است. علت سبک بودن این block تزریق هوا می باشد که کار را برای شما سرعت می بخشد.

چسب بلوک هبلکس فرمی پودری دارد و معمولا به صورت بسته بندی در کیسه به فروش می رسد. استفاده از این چسب شباهت زیادی به چسب پودری کاشی و سرامیک دارد. دستورالعمل آن بر روی بسته بندی نوشته شده است اما معمولا برای آماده سازی با مقدار معینی آب ترکیب می شود. مقدار زمان بسته به نوع و مدل ترکیب کردن شما دارد اما نکته مهم این است که مواد به دست آمده باید خمیری شکل باشد.

یکی از مصالح ساختمانی محبوب در بین سازندگان یونولیت است و درصد زیادی از اهمیت کار را در بر گرفته است. معماران مجرب با تجربه با چالش برای سقف سفال بهتر است یا یونولیت مواجه بوده اند که با وارد شدن heblex به این حوزه انتخاب سخت تر و در عین حال دقیق تر صورت گرفت.

نصب و اجرای مراحل ساخت سازه بلوک هبلکس با چسب مخصوص و با سرعت بالا انجام می شود. برای اطلاع از قیمت ها و مشاوره برای خریدچسب بلوک هبلکس و اطلاع از قیمت چسب بلوک هبلکس با کارشناسان ما در سورنا هبلکس تماس بگیرید.

دلیل مقاومت بلوک هبلکس در برابر زلزله

آیین نامه استاندارد ۲۸۰۰ ساختمان چه ارتباطی  با مقاومت بلوک هبلکس در برابر زلزله دارد؟!

 در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اولویت انتخاب مصالح بر اساس وزن کم همانند بلوک سبک درج شده است و همین به معنای بهترین بودن هبلکس و بلوک های اتوکلاو شده در این امر است.بلوک های سبک اتوکلاو شده طبق آیین نامه 2800 ساختمان توسعه و بروز شده است. این آیین نامه از مهم ترین آیین نامه های ساختمان سازی در داخل کشور به شمار می آید. قوانین این آیین نامه هر پنج سال مورد بازبینی قرار می گیرد که همین امر سبب مقاوم تر شدن سازه ها در کشور شده است.

این محصول به صورت اتوکلاو نشده هم در بازار موجود است که تفاوت چندانی با مصالح قدیمی ندارد و پیدا کردن آن با ویژگی اتوکلاو شده سخت تر صورت می گیرد. ما در سورنا هبلکس بهترین مدل های Autoclaved نظیر بلوک هبلکس و بلوک سیپورکس را برای شما فراهم کردیم.

کلام آخر

در این مطلب ما به بررسی علت تخریب سازه ها و مصالح پرداختیم. شما با انتخاب بهترین و با کیفیت ترین مصالح و مواد اولیه می توانید بهترین سازه و ساختمان را برای خود و دیگران بسازید. هر آنچه که در این مقاله برای شما عزیزان بیان کردیم تنها برای راحت تر کردن کار شما عزیزان همچنین افزایش آگاهی در حوزه ساخت و ساز بوده است.

:امتیاز

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

تماس بگیرید!