نحوه تست چسب بلوک هبلکس

تست چسب بلوک هبلکس⭐انواع تست چسب هبلکس

تست چسب بلوک هبلکس (heblex) موضوع صحبت ما در این مقاله از مقاله های سورنا هبلکس است. اگر می خواهید در این رابطه اطلاعات بیشتری به دست آورید، در ادامه با ما همراه باشید؛ ما قصد داریم انواع تست این ملات را مورد بحث قرار دهیم، و البته قبل از آن می خواهیم یک توضیح مختصر در مورد این ملات ارائه کنیم.

ملات هبلکسی چیست؟

چسب هبلکس (hebelex) یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد در جایی است که قرار است دیوارچینی به کمک بلوک های هبلکسی انجام شود. این چسب، به صورت یک پودرِ آماده بوده و برای استفاده کردن از آن، می بایست با مقدار مناسبی از آب مخلوط شود. شرکت های زیادی در سراسر دنیا در حال تولید این ماده هستند؛ به همین دلیل است که تفاوت هایی در قیمت چسب هبلکس مشاهده می شود.

چسب ها مهم ترین قسمت اجزاء بلوک سبک (بلوک سبک چیست) بوده و ترکیبات خاصی در آنها دیده می شود. وجود همین ترکیبات خاص است که باعث شده این ملات، یک گزینه مناسب برای دیوارچینی بلوک هبلکس باشد. ساختار این بلوک و چسب تقریبا یکی است و سازگاری که میان آنها به چشم می خورد، از اهمیت بالایی برخوردار است. توصیه می کنیم با خواندن مقایسه وزن بلوک هبلکس با سفال، اطلاعات بیشتری در مورد بلوک های هبلکسی به دست آورید.

چسب مخصوص بلوک aac، خصوصیات منحصر به فردی به شرح زیر دارد:

  • عایق کردن دیوارها
  • بالا بودن مقاومت دمایی
  • کاهش بار مرده ساختمان

خرید چسب هبلکس، با اعتماد نسبت به همه مزیت هایی که این چسب دارد صورت خواهد پذیرفت. همانطوری که صرف هزینه برای خرید و پرداخت قیمت دستگاه برش هبلکس، توجیه و صرفه اقتصادی دارد، خرید این ملات نیز صرفه جویی مالی قابل توجهی در پروژه به دنبال خواهد داشت.

چرا تست ملات بلوک های سبک aac الزامی و واجب است؟

بلوک های سبک هبلکسی، نیاز به ملات مخصوص خود دارند. از این ملات برای تیغه چینی و اجرای دیوارها و تیغه های هبلکسی و اجرای سقف و کف استفاده می شود. برخی از دلایلی که تولید کنندگان را ملزم می کند، تست چسب بلوک هبلکس را انجام دهند به شرح زیر است:

  • یکی از مهم ترین دلایلی که باعث شده این تست انجام شود، بررسی و ارزیابی وزن چسب است. چسب هایی که در دیوارچینی بلوک های سبک اتوکلاو شده به کار برده می شوند، باید سبک بوده و وزن زیادی نداشته باشند.
  • بررسی میزان مقاومت، دیگر دلیلی است که باعث می شود این تست انجام شود. هر قدر ملات هبلکسی از مقاومت بیشتری برخوردار باشد، مقاومت دیوارهای ساخته شده با بلوک های ای ای سی (aac) نیز به همان اندازه افزایش پیدا می کند.
  • این چسب می بایست از نظر خواصی همچون، مقاومت در برابر رطوبت، حرارت، تحمل نیروهایی که به آن وارد می شود و همین طور تنش های ساختمانی مورد بررسی قرار گیرد.

نکته ای که در تکمیل این بحث باید بیان کنیم، این است که هر تولیدکننده معتبر ملات های هبلکسی باید قبل از عرضه چسب به بازار، آن را تست کند. با انجام این تست ها می توان در مورد کیفیت چسب ها قضاوت کرد

انجام تست چسب بلوک هبلکس

با نحوه تست چسب بلوک هبلکس آشنا شوید!؟

برای آنکه بتوان سازه ای مقاوم با کمک بلوک های هبلکسی داشت، می بایست چسبی با کیفیت به کار برد. یکی از پارامترهایی که وضعیت کیفی چسب را به خوبی نشان می دهد، تست میزان مقاومت است. تولیدکنندگان مختلف، با توجه به استانداردهای کشورمان ایران، این چسب را از نظر مقاومت فشاری، چسبندگی کششی غوطه وری در آب، چسبندگی کششی اولیه و مقاومت کششی در برابر حرارت بررسی می کنند.

بارگذاری روی بلوک هبلکس، با توجه به استانداردهای تست چسب بلوک هبلکس، نشان می دهد که چسب مخصوص این نوع بلوک ها چقدر مقاومت دارد. هر قدر چسب، مقاوم تر باشد، سازه ای با عمر طولانی تر ساخته خواهد شد. معمولا ارائه کنندگان و تولیدکنندگان چسب های هبلکسی نتیجه ای که از انجام این تست به دست آورده اند در کاتالوگ ها درج می کنند. با ملاحظه و مقایسه نتایج چسب های مختلف می توان بهترین و مناسب ترین نوع چسب را انتخاب کرد.

استانداردی که در بالاتر عنوان کردیم، به مباحثی چون ترکیبات به کار برده شده در ساخت چسب، میزان مقاومت، میزان چسبندگی و دامنه کاربرد آن می پردازد. البته این استاندارد ها خواص فیزیکی و شیمیایی چسب را در حالت تازه و آماده شده و تست های اولیه و کارخانه ای نیز در نظر می گیرند. استانداردهای ایران شامل، استاندارد ملی ۷۰۶-۱، ISIRI، ASTM1660-10 و BS EN 1052-3 هستند.

بررسی تست چسب بلوک هبلکس و ملات سیمانی از جوانب مختلف به چه صورت است؟

بررسی تست چسب بلوک هبلکس و ملات سیمانی از جوانب مختلف به چه صورت است؟

ملات سیمانی معمولا با نسبت های ۱ به ۳، ۱ به ۴، ۱ به ۵ و ۱ به ۶ ساخته می شود. طی تست ها و بررسی های انجام شده، مشخص شده است که ملات ماسه و سیمان از نظر وزنی بسیار سنگین تر از چسب بلوک های اتوکلاو است. همچنین به کار بردن این چسب ها در دیوار چینی تا ۳۰ درصد به کاهش مصرف و اتلاف انرژی کمک می کنند؛ در حالی که ملات سیمانی عایق بندی چشمگیری ندارد.

برای بررسی میزان مقاومت فشاری این دو ملات، باید تست ها در حداقل  ۲۸ روز روی این ملات ها اجرا شوند تا نتایج دقیق و قابل اعتمادی به دست آید. نتایج تست چسب بلوک هبلکس و ملات سیمانی به شرح زیر است:

ملات ماسه سیمان به نسبت ۱ به ۳: N/mm² ۲۱/۶

ملات ماسه سیمان به نسبت ۱ به ۴: N/mm² ۱۳/۵

ملات ماسه سیمان به نسبت ۱ به ۵: N/mm² ۷/۵

ملات ماسه سیمان به نسبت ۱ به ۶: N/mm² ۴

چسب بلوک اتوکلاو: N/mm² ۱۰ تا ۳۵

بر اساس این آمار و ارقام، چسب های بلوک هبلکسی از نظر مقاومت فشاری، عایق بودن و صرفه اقتصادی از ملات سیمانی بهتر هستند.

برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از خرید و قیمت بلوک هبلکس با ما تماس بگیرید.

09121916371

09339754326

اهمیت تست چسب بلوک هبلکس

چند نوع تست چسب بلوک هبلکس!؟

بررسی موضوع تست چسب بلوک هبلکس را با بررسی تست برخی چسب های موجود در بازار ادامه خواهیم داد:

1- تست چسب SBS ایزوفیکس

چسب SBS ایزوفیکس، یک نوع چسب مایع و به رنگ سیاه است و بعد از آنکه خشک شد، می تواند تا وزنی حدود 250 کیلوگرم را تحمل کند. میزان مقاومت آن N/mm2 0.25 است. این عدد بیان گر آن است که چسب های ایزوفیکس می توانند نیروهای کششی تا 0.25 نیوتن بر هر میلی متر مربع را تحمل کنند.

2- تست چسب Harikafix

چسب Harikafix نیز فرمولاسیون آلمانی داشته و در ساخت آن از پلیمر و سیمان استفاده می کنند. این چسب در داخل کشور تولید شده و برای چسباندن انواع و اقسام بلوک ها از بلوک های CLC گرفته تا آجر نسوز نما، بلوک های سیمانی، اجرا و نصب سنگ های مصنوعی و غیره استفاده می شود. مقاومت فشاری این چسب، N/mm2 35  و مقاومت کششی آن نیز  N/mm26.8 است.

3- تست چسب سیپورکس

از دیگر ملات های هبلکسی موجود در بازار می توان به چسب سیپورکس اشاره کرد. این چسب نیز یک پودر سفید رنگ بوده و بهتر است به اندازه 3 تا 6 میلی متر از آن بروی سطوح بلوک های اتوکلاو شده قرار داده شود. مقاومت فشاری این بلوک N/mm2 9.8و مقاومت چسبندگی آن نیز N/mm2 0.124 است. از این چسب برای متصل کردن بلوک های سیپورکس نیز استفاده می کنند.

آیا تست چسب بلوک هبلکس تاثیری در قیمت چسب بلوک دارد؟

آیا تست چسب بلوک هبلکس تاثیری در قیمت چسب بلوک دارد؟

همان طور که در این مقاله خواندید، تست چسب بلوک هبلکس نتایج مهمی را در پی دارد که هر خریداری باید به آن ها توجه کند. در واقع، کیفیت و درجه بندی چسب ها بر اساس تست چسب در آزمایشگاه است که مشخص می شود.

قیمت چسب بلوک هبلکسی مانند سایر مصالح مربوط به بلوک های اتوکلاوی، وابسته به متریال آن است؛ به طوری که چسب های با کیفیت و با قدرت چسبندگی بالا، قیمت بیشتری نسبت به سایرین دارند.

حتما برای شما هم این سوال مطرح شده است که از کجا بفهمیم تست چسب چه نتایجی داشته است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که، نتایج حاصل از تست در آزمایشگاه توسط مسئول و ناظر کیفی به صورت کاتالوگ در می آید و به مشتری و خریدار ارائه داده می شود.

تنوع قیمتی که در بازار خرید این چسب ها مشاهده می شود، اغلب به دليل اطلاعات و مندرجات همین کاتالوگ ها است. البته این چند قیمتی بودن فقط مختص به چسب های هبلکسی نیست، بلکه بلوک های اتوکلاو شده و اتصالات آن ها نیز در برند های مختلف و قیمت های متفاوتی در بازار وجود دارند.

با توجه به تست چسب بلوک هبلکس، کاربرد این چسب ها چیست؟

همان طور که متوجه شدید، عمده ترین کاربرد چسب های هبلکسی در ساخت ملات بین بلوک های یک دیوار است. اما این چسب ها می توانند کاربرد های وسیع تری نیز داشته باشند. یکی از کاربرد های چسب مخصوص این است که می توان با آن ها شکاف، ترک و سوراخ های روی دیوار هبلکسی را پر کرد و سطحی صاف و یک دستی به وجود آورد. گاهی در اثر نصب تاسیسات و اتصالات ممکن است منافذ و ترک هایی روی بلوک ها ایجاد شود. به کمک چسب هبلکسی می توان این مشکل را به بهترین نحو بر طرف کرد.

از چسب های هبلکسی برای بندکشی بین بلوک ها نیز استفاده می شود. چسب های سفید کاربرد بیشتری در بند کشی دیوار ها دارند، زیرا نمای زیباتری را در دیوار ایجاد می کنند. تست چسب بلوک هبلکس نشان می دهد که این چسب ها می توانند برای چسباندن کاشی، سرامیک و نما های دیگر روی بلوک های اتوکلاو شده نیز کاربرد داشته باشند. چسب های پلیمری موجود در ترکیب این ملات، قدرت زیادی داشته که از کنده شدن نما و یا ایجاد هوا و فضا های خالی بین بلوک و نما جلوگیری می کند.

با توجه به تست چسب بلوک هبلکس، کاربرد این چسب ها چیست؟

آیا برای اطمینان از اتصالات بلوک هبلکس، تست چسب بلوک هبلکس لازم است؟

حضور چسب های هبلکسی در اتصالات بلوک هبلکس، لازم و ضروری است. هیچ ماده دیگری به عنوان ملات در دیوارچینی این بلوک ها به کار برده نمی شود؛ به همین جهت است که ملات مورد استفاده باید از تست چسب بلوک هبلکس سربلند بیرون آید.

امکان آنکه بتوان از ملات ماسه نیز در ساخت دیوارهای اتوکلاو شده استفاده کرد، وجود دارد، اما برخی تحقیقات و مقایسه ها نشان می دهد که استفاده از ملات مخصوص این بلوک ها، عملکرد بهتری از خود نشان می دهد و در ساخت بنایی با دوام بالا اثرگذارتر ظاهر می شود.

درست است که این چسب، جایگزین بسیار خوبی برای ملات ماسه است، اما باید به کیفیت آن نیز توجه و دقت داشت. چسبی که برای این بلوک استفاده می شود باید کیفیت خوبی داشته باشد و از مواد درجه یک و عالی در ساخت آن استفاده کرده باشند.

چسب هایی که تحت استانداردهای روز دنیا تولید می شوند، وزن مناسب و مطلوبی داشته و می توانند تا مقدار 30 درصد، از اتلاف انرژی در ساختمان های مدرن جلوگیری کنند. تهیه ملات هبلکس از تامین کنندگان معتبر خیال متقاضی را از بابت تهیه ملاتی با کیفیت راحت می کند.

کلام آخر

تست چسب بلوک هبلکس موضوع صحبت ما در این مقاله بود. توصیه می کنیم، اگر به دنبال خرید با کیفیت ترین چسب برای بلوک های هبلکسی هستید، منابع معتبر خرید را شناسایی کرده و خرید خود را به واسطه آنها نهایی کنید.

:امتیاز

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

تماس بگیرید!