کاربرد بست رادیکالی

کاربرد بست رادیکالی چیست؟⭐بررسی کامل

با توجه به زلزله خیز بودن کشورمان ایران، لازم است با استفاده از تجهیزات ساختمانی محافظ همچون بست رادیکالی ایمنی ساختمان ها را افزایش داد. در این مقاله قرار است به بررسی کامل کاربرد بست رادیکالی و ویژگی های آن بپردازیم.

بست رادیکالی چیست؟

اول از همه باید بگوییم این محصول در مقاوم سازی دیوار های ساخته شده با بلوک هبلکس کاربرد دارد. بست رادیکالی یک قطعه فلزی دارای خم خوردگی است که امکان جابجایی محدود دیوار در راستای افقی دیوار را تأمین می ‌کند. این قطعه فلزی جهت استحکام بیشتر دیوار ها و مقاوم سازی آنها استفاده می شود.

با اینکه بست رادیکالی برای انواع دیوار های ساخته شده با انواع بلوک ها قابل استفاده است، اما بیشتر برای بلوک های سبک همانند heblex کاربرد دارد. در ادامه قرار است به بررسی کامل کاربرد بست رادیکالی، مختصری درباره نحوه اجرای آن و قیمت بست رادیکالی صحبت کنیم.

آنچه باید درباره کاربرد بست رادیکالی بدانید.

کاربرد بست رادیکالی چیست و به چه صورت از آن استفاده می شود؟

بست رادیکالی (بست ارتجاعی) برای اتصال دیوار به اعضای سازه ای قائم (جایگزین وال پست یا ناودانی در بلوک ‌های هبلکس) و یا دو دیوار به هم (جایگزین هشتگیر) بکار می رود. در واقع بست رادیکالی یک فاصله 2 سانتی متر میان دیوار و اعضای سازه ای و غیر سازه ای ایجاد می کند که منجر به ایجاد یک اتصال نرم می شود. نتیجه این کار، جلوگیری از وارد شدن ضربه به دیوار در زمان زلزله و تخریب دیوار می شود.

همانطور که متوجه شدید کاربرد بست رادیکالی، جلوگیری از وارد شدن نیرو های خمشی و کمانشی ناشی از زلزله به دیوار است. از آنجایی که قابلیت برشکاری و سوراخکاری بلوک های اتوکلاو شده و سبک مانند هبلکس بیشتر است و همچنین استفاده از این بلوک ها در ساختمان سازی رایج است، بست رادیکالی جزء تجهیزاتی است که همراه با این بلوک ها استفاده می شود. جالب است بدانید هر چند قیمت بلوک هبلکس مبلغ قابل توجهی می باشد، اما همچنان به شکل رایج در حال استفاده است.

روش اجرای بست رادیکالی چگونه است؟

درباره نحوه اجرای بست رادیکالی قبلا به صورت مفصل در یک مقاله توضیح داده ایم و در اینجا مختصری از نحوه احرای بست را توضیح خواهیم داد. پس از آشنایی با کاربرد بست رادیکالی، باید بدانیم کهاین بست در سازه های بتنی، با پیچ و رول پلاک و در سازه های فلزی به واسطه جوشکاری به سازه متصل می شود. ممکن است سوال کنید چرا نمی توان بست رادیکالی را به وسیله اتصالات کوبشی به سازه متصل کرد؟

قبل از پاسخ به این سوال باید یک نکته را مطرح کنیم. در ساخت دیوار های بلوک هبلکس، از ملات مخصوصی به نام چسب هبلکس (ملات هبلکس) استفاده می شود که خاصیت چسبندگی بسیار بالایی دارد. به گونه ای که پس از ساخت دیوار، پس از گذشت دو الی سه ساعت، به قدری دیوار مستحکم می شود که برای تغییر یک گوشه، باید آن را به کل تخریب کرد. اما حتی با وجود این خاصیت چسبندگی بالا، اتصال بست رادیکالی به واسطه شیوه‌ی کوبشی (میخ و چاشنی) ممنوع است. چرا که احتمال تخریب سازه وجود دارد. توضیحات بیشتر در مقاله چسب هبلکس چیست وجود دارد که می توانید مطالعه کنید.

در نتیجه با توجه به کاربرد بست رادیکالی، بهتر است از اتصالات پیچشی مانند سوراخ ‌کاری و اتصال به‌ وسیله پیچ و رول ‌پلاک یا انکر بولت استفاده کرد. اکنون تا حدودی با نحوه اجرای بست رادیکالی و کاربرد بست رادیکالی آشنا شدید. حال می خواهیم مختصر توضیحی درباره قیمت بست رادیکالی بدهیم.

قیمت بست رادیکالی در سال 1401 چقدر است؟

ابتدا باید بدانید که بست های رادیکالی معمولا به صورت بسته های 20، 30 و … تایی به فروش می رسند. حتی بسته های 120 تایی از این محصولات نیز وجود دارد. بست های رادیکالی می توانند بر حسب شکل، جنس و اندازه دارای قیمت های متفاوتی باشند. اما شما از هر تولیدی یا مرجع فروشی که خرید بلوک هبلکس خود را انجام می دهید، می توانید این بست ها را نیز خریداری کنید.

ممکن است در برخی فروشگاه های اینترنتی، این بست ها به صورت تکی نیز قابل فروش باشد که معمولا قیمت آنها از 8000 تومان شروع می شود. علاوه بر کاربرد بست رادیکالی، مزیتی که تجهیزات و خود بلوک heblex دارند این است که با وجود قیمت بالاتر نسبت به سایر مصالح ساختمانی، هزینه ساخت و ساز را کاهش می دهند و همچنین از خسارات مالی و جانی در آینده جلوگیری می کنند.

برای خرید بست رادیکالی، بلوک اتوکلاو شده، چسب هبلکس و … پیشنهاد می کنیم ابتدا مراجع معتبر فروش- همچون سورنا هبلکس- را شناسایی کرده و خرید خود را از طریق آنها انجام دهید.

مزایای استفاده از بست رادیکالی چیست؟

به صورت مختصر، مزایای استفاده از بست رادیکالی بلوک aac عبارتند از:

 • کاهش 70 درصدی هزینه ‌ها
 • کاهش زمان اجرای پروژه
 • ساده بودن اجرا و عدم نیاز به افراد متخصص
 • افزایش مقاومت ساختمان در برابر زلزله
بررسی کاربرد بست رادیکالی
 • کاهش ۷۰ درصدی هزینه ها

این بست ها از قیمت بسیار مناسبی برخوردار هستند که این مسئله هزینه ها را به میزان زیادی کاهش می دهد. قطعا کاهش هزینه های برای تمام افرادی که در زمینه ساخت و ساز فعالیت می کنند، بسیار مهم است. کاهش هزینه ها در کنار کاربرد بست رادیکالی که به آن اشاره کرده ایم، همگی استفاده از این بست ها را توجیه می کند.

 • کاهش زمان اجرای پروژه

به دلیل نصب آسان و سرعت بالا در اجرا در مدت زمان کوتاهی، بخش اعظم پروژه انجام می شود. این مسئله سبب می شود که از هزینه های جانبی طولانی شدن کار نیز جلوگیری شود.

 • ساده بودن اجرا و عدم نیاز به افراد متخصص

برای استفاده از بست رادیکالی به افراد متخصص نیازی نیست. در واقع تمام افراد می توانند با دقت و توجه به نکات، بست رادیکالی را در محل مورد نظر نصب کنند. در واقع برای اجرای بست رادیکالی تنها لازم است به درستی آن را در قسمت مخصوص خود پیچ و مهره کنیم.

 • افزایش مقاومت ساختمان در برابر زلزله

یکی از مزیت های مهم که سبب افزایش کاربرد بست رادیکالی می شود، ایمنی بالا است. در واقع این بست، با ایجاد اتصالی نرم بین دیوار و ستون تا میزان زیادی از ایجاد خسارت و تخریب دیوار جلوگیری می کند. این بست سبب می شود که فشار وارد آمده به ساختمان به ستون ها منتقل شود و با این کار مانع از تخریب و یا ایجاد ترک در دیوار ها می شود.

 

دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت و خرید بلوک هبلکس با ما تماس بگیرید.

09121916371

09339754326

نکات مهم در زمان خرید بست رادیکالی

هنگام خرید بست رادیکالی هبلکس به چه مواردی باید توجه کرد؟

زمانی که شما تصمیم به خرید بست رادیکالی هبلکس گرفته اید، با توجه به کاربرد بست رادیکالی باید در وهله اول، تعداد بست مورد نیاز در ساختمان را مشخص کنید. با یک محاسبه کلی توسط نقشه کش این تعداد به دست می آید.

حین خرید باید به ضخامت و وزن این بست ها دقت کنید که از ابعاد استاندارد کمتر یا بیشتر نباشد. متاسفانه بعضی از تولید کنندگان برای سود بیشتر، این بست ها را با ضخامت و وزن کمتری تولید می کنند که کیفیت پایین تری هم دارند.

قیمت بست های رادیکالی نیز برای سازندگان و خریداران بسیار اهمیت دارد. بهتر است این بست ها را از مراکزی تهیه کنید که علاوه بر کیفیت قابل قبول، قیمت مناسبی هم داشته باشند.

اگر دیوار ساختمان شما هبلکسی است، مسلما علاوه بر بست های رادیکالی به سایر بست ها مانند بست های تخت یا کرکره ای هم احتیاج دارید. برای اینکه بتوانید تخفیف خوبی از فروشنده بگیرید، بهتر است خرید کلی تری داشته باشید و علاوه بر بست ها، پیچ و مهره های مخصوص برای نصب آن ها را نیز تهیه کنید. با در نظر گرفتن کاربرد بست رادیکالی، در هنگام خرید به میزان انعطاف پذیری و روکش گالوانیزه بست ها نیز دقت کنید.

هنگام خرید بست رادیکالی هبلکس به چه مواردی باید توجه کرد؟

در آیین نامه بست رادیکالی، قوانین اجرا و کاربرد بست رادیکالی چیست؟

با توجه به اهمیت کاربرد بست رادیکالی در دیوار های بتنی و هبلکسی (hebelex) بهتر است اتصالات لازم را بر اساس آیین نامه بست رادیکالی انجام دهید تا ساختمان شما از نظر استاندارد بودن تایید شود‌.

 • بر اساس آیین نامه، بست های رادیکالی باید در تمامی دیوار هایی که به سازه های فلزی یا بتنی متصل می شوند، استفاده شده تا نیروی ایجاد شده در زمان زمین لرزه خنثی شود.
 • تعداد این بست های فلزی در آیین نامه اینطور ذکر شده است که هر ۲ یا ۳ رج و یا به عبارتی هر ۵۰ تا ۷۵ سانتی متر، باید از این بست استفاده شود.

طبق این آیین نامه، مشخصات فنی بست هایی که در ساختمان استفاده می شوند نیز باید به این صورت باشد:

 • جنس بست های رادیکالی باید از فولاد گالوانیزه باشد و در برابر زنگ زدن و اکسایش یا فرسایش مقاومت بالایی داشته باشند.
 • ضخامت بست های رادیکالی باید ۲ میلی متر باشد. بست های با ضخامت کمتر مقاومت پایین تری نیز دارند.
 • عرض این بست های فلزی باید ۳ سانتی متر باشد. در واقع این استاندارد ترین فاصله بین دیوار و ستون است.
 • کاربرد بست رادیکالی با اتصالات چکشی و ضربه ای ممنوع است. بهترین روش برای اتصال بست به بلوک اتوکلاو شده، استفاده از میخ فولادی است.
در آیین نامه بست رادیکالی، قوانین اجرا و کاربرد بست رادیکالی چیست؟

آیا کاربرد بست رادیکالی، مانند وال پست منقطع است؟

همان طور که گفته شد، کاربرد بست رادیکالی برای استحکام و مقاومت دیوار در برابر زلزله است. سایر اتصالات دیوار های هبلکسی، مانند نبشی کشی یا وال پست منقطع نیز برای همین امر به کار می روند. از نظر شکل ظاهری و نحوه نصب، بست های رادیکالی با وال پست ها تفاوت زیادی دارند.

جایگذاری وال پست ها باید قبل از دیوار چینی انجام شود. این اتصالات به کف، زیر تیر و کناره های دیوار قابل نصب هستند. در واقع یک روش هشتگیر کردن دیوار، استفاده از وال پست های منقطع است. در مقابل، بست های رادیکالی را باید حین دیوار چینی نصب کرد. استفاده از هر دوی این اتصالات برای مقاومت دیوار و ایمنی ساختمان لازم است. اینطور نیست که بگوییم با به کارگیری بست های رادیکالی دیگر نیازی به وال پست ها وجود ندارد.

نصب وال پست ها در شرایطِ خاصی از طول و ضخامت دیوار، ضروری است و عدم به کارگیری آن ها بر اساس قوانین آیین نامه تخلف محسوب شده و دیوار باید تخریب شود. با این توضیحات، نمی توان بست های رادیکالی را به جای وال پست ها به کاربرد؛ زیرا هر کدام کاربرد و اهمیت خاص خود را در ساختمان‌سازی دارند.

آیا کاربرد بست رادیکالی، مانند وال پست منقطع است؟ انچه باید بدانید

با توجه به کاربرد بست رادیکالی، آیا تولید بست رادیکالی سودآور است؟

همان طور که گفته شد، در سال های اخیر از بلوک های اتوکلاو شده در حجم بیشتری نسبت به سایر مصالح در ساخت دیوار های داخلی استفاده می شود‌. بلوک های هبلکسی برای اینکه مقاوم باشند، لازم است با بست های رادیکالی به سازه متصل شوند. قطعا، هرچقدر که میزان استفاده و خرید بلوک های هوادار بیشتر باشد، بازار فروش بست های رادیکالی نیز رونق بهتری پیدا می کند.

قواعد و اصولی که در آیین نامه اجرایی بست های رادیکالی مطرح شده است، به استفاده از این بست ها تاکید داشته و دیوار هبلکسی را که بست رادیکالی به تعداد لازم در آن به کار نرفته باشد از نظر ایمنی و مقاوم سازی تایید نمی کند. همه این موارد و لزوم کاربرد بست رادیکالی باعث شده است که سازندگان علاوه بر خرید بلوک های اتوکلاو شده، بست های رادیکالی و دیگر اتصالات لازمه را تهیه کنند.

تولید بست رادیکالی معمولا در کارخانجات مرتبط با تولید بلوک های هبلکسی انجام می شود. با توضیحاتی که در بالا مطرح شد و با در نظر گرفتن حجم بالای تقاضا برای این بلوک ها، می توان به این نتیجه رسید که تولید بست های رادیکالی یک کسب و کار سودآور است.

کاربرد بست رادیکالی با کاربرد سایر انواع بست هبلکس

کاربرد بست رادیکالی با کاربرد سایر انواع بست هبلکس چه تفاوتی دارد؟

در بالاتر در مورد کاربرد بست رادیکالی نکاتی را بیان کردیم و گفتیم که در زمان دیوارچینی با بلوک های اتوکلاو شده از این بست استفاده می کنند و شرایط ساخت یک بنای مستحکم و مقاوم در برابر زلزله و سایر نیروهای وارده را فراهم می کنند. بست های رادیکالی تنها بست هایی نیستند که در دیوارچینی بلوک های سبک ای ای سی (aac) به کار برده می شوند. از دیگر بست های مورد استفاده می توان به بست های کرکره ای و بست تخت نیز اشاره کرد.

بست های کرکره ای، همان گونه که از نامشان مشخص است، کرکره ای و مواج هستند و برای متصل کردن دو عدد بلوک هبلکس به هم استفاده می شوند. بست های تخت نیز بست هایی هستند که کاملا صاف بوده و آنها نیز برای متصل کردن و چسباندن بلوک ها در کنار هم به کار برده می شوند.

با توجه به توضیحی که در خصوص کاربرد بست های رادیکالی بلوک سبک بیان کردیم، الان به راحتی می توان به تفاوت کاربرد بست های رادیکالی و سایر بست های هبکلسی پی برد. بست های رادیکالی دیوار را به سازه وصل می کنند، اما سایر بست هایی که در بالا نام بردیم تنها بلوک های یک دیوار را به صورت ثابت و فیکس در کنار هم نگه می دارند و نمی توان برای وصل کردن دیوار به سازه از آنها استفاده کرد.

سخن پایانی

هدف از این مقاله، بررسی کاربرد بست رادیکالی به صورت کامل و جامع بود. در صورتی که هر گونه ابهام یا سوالی دارید، می توانید با کارشناسان مجموعه سورنا هبلکس تماس حاصل کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

تماس بگیرید!