نحوه اجرای بست رادیکالی چگونه است

نحوه اجرای بست رادیکالی چگونه است؟⭐(0 تا 100)

نحوه اجرای بست رادیکالی، موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته می شود. ابتدا توضیح مختصری درباره بست رادیکالی (ارتجاعی) داده خواهد شد و سپس به دستورالعمل نحوه اجرای بست ارتجاعی خواهیم پرداخت.

بست رادیکالی چیست و چه کاربردی دارد؟

بست رادیکالی (بست ارتجاعی) در حقیقت یک بست دارای خم خوردگی است که امکان جابجایی محدود دیوار را در راستای افقی تامین می نماید. این بست، پرکاربرد ترین بست بلوک هبلکس است. بست رادیکالی برای اتصال دیوار به اعضای سازه ای قائم کاربرد دارند. همچنین این بست نقش نگهدارنده دیوار های ساخته شده با بلوک هبلکس را دارد. این بست با ایجاد فاصله 2 سانتی متری میان دیوار و ستون، سبب ایجاد اتصالی نرم می شود که از ضربه به دیوار در هنگام زلزله و تخریب دیوار جلوگیری می کند.

این فاصله در حقیقت موجب می شود که بار های وارده به دیوار، به درستی به ستون ها و تیر ها منتقل شوند. به همین دلیل در زمان وقوع زلزله با انتقال نیروی درست به ستون ها، آسیب کمتری به دیوار وارد می شود و از ترک خوردن و تخریب آن جلوگیری می شود. حال که به طور کامل با کاربرد بست رادیکالی آشنا شدید، به نحوه اجرای بست رادیکالی می پردازیم.

نکته مهم نصب بست رادیکالی چیست؟

یکی از مهم ترین موضوعات در خصوص نحوه اجرای بست رادیکالی، نوع بست مورد استفاده است. درست است که خرید بست های رادیکالی و استفاده از آنها موجب افزایش دوام بنا خواهد شد، اما باید به موضوع کیفیت این بست ها نیز توجه داشت و از کنار آنها به راحتی عبور نکرد. در زمان خرید این بست ها دقت به متریالی که در ساخت آنها به کار برده شده است در اولویت قرار دارد.

 نصب بست رادیکالی به شرطی می تواند دوام یک ساختمان را تضمین کند که از فولاد ضد زنگ یا فولاد گالوانیزه در ساخت آن استفاده شده باشد. متریالی که از آن نام بردیم، مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی و خوردگی از خود نشان می دهد. از آنجایی که این بست ها بین دیوارها قرار می گیرند و امکان مشاهده و تعویض آنها به هیچ وجه وجود ندارد، باید در مورد بالا بودن کیفیت بست به کار برده شده نهایت اطمینان را داشت.

پس، برای آنکه نحوه اجرای بست رادیکالی به درستی صورت پذیرد و همه چیز مطابق با استانداردها و قوانین انجام شود، بهتر است همواره درصدد خرید با کیفیت ترین بست های رادیکالی بود که این مورد نیز تنها و تنها با مراجعه به منابع مطرح و معتبر فروش محقق خواهد شد.

نحوه اجرای بست رادیکالی چگونه است

نحوه اجرای بست ارتجاعی (رادیکالی) چگونه است؟

بست رادیکالی به صورت مستقیم به عناصر سازه ای متصل می شود. لازم به ذکر است اتصال بست رادیکالی به سازه از طریق اتصالات کوبشی (مانند میخ) به دلیل تخریب عناصر سازه ‌ای (بتن ستون و…) ممنوع است. لذا طبق آیین نامه بست رادیکالی، باید ابتدا از اتصالات پیچشی مانند پیچ و مهره استفاده شود. بخش دیگر بست که قرار است به بلوک های heblex متصل شود به وسیله میخ 7 سانتی انجام می شود. بست های رادیکالی نه تنها برای اتصال دیوار به ستون، بلکه برای اتصال دیوار های غیر سازه ای به یکدیگر استفاده می شوند.

همچنین در دیوار های ساخته ‌شده با بلوک های سبک بتنی، ایجاد یکپارچگی دیوار به‌ وسیله بست های نازک فلزی انجام می شود. در نهایت با دانستن نحوه اجرای بست رادیکالی و اجرای درست آن، می توانید از آسیب های وارده به هنگام زلزله جلوگیری کنید. همچنین در صورتی که می خواهید خرید بلوک هبلکس انجام دهید، بهتر است از کارخانه بلوک هبلکس که بلوک های با کیفیت ارائه می دهند، خرید خود را انجام دهید. همچنین می توانید از نمایندگی های کارخانجات بلوک هبلکس، مانند سورنا هبلکس، خرید خود را انجام دهید.

نحوه اجرای بست رادیکالی با نحوه ی اجرای بست تخت هبلکس چه تفاوتی دارد؟

بست های هبلکسی برای اتصالات محکم تر دیوار های هبلکسی به کار می روند. این بست ها بر اساس کارآیی و وظایفی که دارند، اسامی و شکل ظاهری شان باهم متفاوت است. بست رادیکالی در این مقاله به طور مفصل توضیح داده شده است. شاید عده ای ندانند که چه تفاوتی بین بست تخت هبلکس و بست رادیکالی وجود دارد؟

بست های تخت همان طور که از اسمشان مشخص است یک تکه فلز تخت هستند که سطح آن ها از دو طرف صاف است. این بست ها برای اتصال محکم تر دو بلوک اتوکلاو شده، استفاده می شوند. در واقع تفاوت نحوه اجرای بست رادیکالی با بست تخت در کاربرد آن ها است. این بست ها باید با پیچ، پرچ یا میخ از دو طرف به دو بلوک وصل شوند‌.

بست رادیکالی وظیفه دارد که نیروی وارد شده را به سازه مهار کند، اما این بست با نیرو های جانبی کاری ندارد و فقط باید بلوک ها را کنار هم محکم نگه دارد.

در دو طرف این بست ها سوراخ هایی وجود دارد که مانند بست رادیکالی باید از پیچ و مهره های مخصوص بلوک هبلکس استفاده شود، تا بست به بلوک ها متصل شود.

نحوه اجرای بست ارتجاعی (رادیکالی) چگونه است

استفاده از بست رادیکالی چه مزایایی دارد؟

در صورت درست بودن نحوه اجرای بست ارتجاعی، استفاده از این بست مزایای زیر را برای شما به همراه خواهد داشت:

  • هزینه های ساخت و ساز و همچنین خساراتی که در اثر زلزله به وجود می آید را تا 70 درصد کاهش می دهد.
  • اجرای این بست بسیار ساده است و زمان اجرا را کوتاه تر می کند. همچنین نصب بست رادیکالی، نیاز به نیروی متخصص ندارد.
  • در صورت درست بودن نحوه اجرای بست رادیکالی، این بست ایمنی بالایی را در برابر زلزله به ارمغان می آورد. زیرا ساختار یکپارچه ی دیوار ها (با استفاده از بلوک هبلکس) یا اتصال نرم و اصولی دیوار ها به یکدیگر، مقاومت سازه را در برابر زلزله بالا می برد.

قیمت بست رادیکالی چقدر است؟

باید بدانید که بست های رادیکالی به صورت تکی به فروش نمی رسند و معمولا در بسته های 100 تایی یا بیشتر در بازار عرضه می شوند. قیمت بست رادیکالی در بازار بین 6000 تا 9000 تومان متغیر است. از آنجایی که این بست ها میان ستون و دیوار های غیر سازه ای استفاده می شوند، تعداد بست رادیکالی مورد نیاز به نحوه اجرای بست رادیکالی و تعداد طبقات و دیوار ها بستگی دارد. علاوه بر این هزینه کل پروژه ساخت و ساز، به تعداد بست رادیکالی مورد نیاز و نحوه محاسبه هبلکس بستگی دارد.

برای تکمیل توضیحات فوق باید گفت که قیمت این بست ها همیشه هم ثابت نیست. بست های رادیکالی به دلیل اینکه از جنس فلزات و آلیاژ آنها است با هر نوساناتی در قیمت فلزات، باید شاهد تغییر قیمت در آن ها نیز باشیم. قیمت فلزات نیز وابسته به قیمت ارز است. در سال های اخیر، قیمت ارز نوسانات زیادی داشته است، بنابراین قیمت این بست ها بدون تغییر نیست.

با در نظر گرفتن نحوه اجرای بست رادیکالی و اتصالات پیچشی آن، باید قیمت پیچ و مهره را نیز در محاسبات خود لحاظ کنید، هرچند که این هزینه ها در برابر مقاوم سازی های که برای دیوار های سفالی انجام می شود، بسیار ناچیز است.

مورد دیگری که در قیمت بست های رادیکالی و به طور کلی تمامی مصالح ساختمانی تاثیر دارد، کیفیت آن ها است. وزن و ضخامت این بست ها یک فاکتور مهم در تعیین قیمت آن ها است. البته به دلیل نقشی که بست های رادیکالی در ایمنی ساختمان دارند و نحوه اجرای بست رادیکالی بهتر است از خرید محصولات بی کیفیتی که طول عمر پایینی هم دارند خودداری کنید؛ حتی اگر قیمت آن ها به صرفه باشد.

اجرا و قیمت بست رادیکالی

هزینه اجرای بست رادیکالی است؟

همانطور که گفتیم برای اجرای بست ارتجاعی نیاز به نیروی متخصص نیست. با دانستن نحوه اجرای بست ارتجاعی، می توان به راحتی آن را میان ستون و دیوار نصب کرد. اما مسلما برای اجرای بلوک هبلکس نیاز به نیروی متخصص وجود دارد. البته هزینه اجرای بلوک های سبک همچون هبلکس و لیپر پایین است زیرا هر دو سبک وزن هستند. منتهی تفاوت بلوک لیپر و هبلکس این است که هزینه اجرای بلوک aac کمی از لیپر بیشتر است. در نهایت برای اینکه هزینه پروژه ساخت و ساز شما، اقتصادی و مقرون به صرفه شود، پیشنهاد می کنیم که برای اطلاع از قیمت هبلکس، منابع معتبر فروش را شناسایی کنید.

دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت و خرید بلوک هبلکس با ما تماس بگیرید.

09121916371

09339754326

آیا می دانید قبل از نحوه اجرای بست رادیکالی و خرید بست رادیکالی به چه مواردی باید توجه کنید!؟

قبل از نحوه اجرای بست رادیکالی و خرید بست رادیکالی به چه مواردی باید توجه کنید!؟

بعد از آشنایی با نحوه اجرای بست رادیکالی، باید بدانید که هنگام خرید بست رادیکالی به موارد زیر توجه کنید:

  • بست‌های رادیکالی باید گالوانیزه و ضد زنگ باشند تا در اثر رطوبت آسیبی نبینند.
  • بنابر آیین نامه اجرایی ۲۸۰۰، عرض بست‌های رادیکالی باید حداقل ۳ سانتی متر باشد؛ بنابراین حین خرید به این مورد توجه کنید.
  • از آن جایی که بست‌ ها به کمک پیچ و رول پلاک به بلوک ‌ها و ستون وصل می شوند، حین خرید باید این تجهیزات را نیز تهیه کرده و بررسی کنید که سایز پیچ ‌ها با سوراخ ‌های بست تناسب داشته باشد.
  • ضخامت بست‌های رادیکالی در مقاومت و استحکام آن‌ها نقش زیادی دارد. هر بست باید ۲ میلی متر ضخامت داشته باشد. حتما این مورد را زمان خرید بست به خودتان یادآوری کنید.
  • بهتر است بست‌ها را از نظر ویژگی‌ های ظاهری کاملا بررسی کرده و دقت کنید که ترک خورده یا شکسته شده نباشند.
  • تعداد بست ‌های رادیکالی باید با توجه به سطح کار و میزان ایمنی مد نظر مهندسان ناظر تعیین شود. با توجه به‌ نحوه اجرای بست رادیکالی و اهمیت آن در ایمنی سازه و دیوارها، هرگز به خاطر مسائل مالی و اقتصادی، تعداد این بست ‌ها را کم و زیاد نکنید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا به طور کامل علت ترک گج روی هبلکس را بیان کنیم و راهکار های کارامدی در این باره ارائه دهیم. شما از طریق سورنا هبلکس می توانید از قیمت هبلکس و قیمت چسب هبلکس مطلع شوید.

:امتیاز

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

تماس بگیرید!