بست رادیکالی چیست؟ هدف از به کارگیری این نوع بست چیست

آیین نامه بست رادیکالی چیست؟⭐استفاده از بست رادیکالی قانونیه؟

وقتی برای خرید بلوک هبلکس اقدام می شود و قرار است که این نوع بلوک در دیوارچینی مورد استفاده قرار گیرد، باید نوع خاصی از بست ها به نام بست رادیکالی نیز فراهم گردد. کاربرد این بست، و مشخصاتی که دارد باعث می شود دیوارهای هبلکسی به راحتی خراب نشوند. به جهت اهمیت این بست بوده که در آیین نامه بست رادیکالی نکاتی در مورد آن ذکر شده است. اگر در مورد بلوک هبلکسی اطلاعات زیادی ندارید، مقاله بلوک هبلکس چیست را مطالعه کنید.

بست رادیکالی چیست؟ هدف از به کارگیری این نوع بست چیست؟

بست رادیکالی که به آن بست ارتجاعی نیز گفته می شود، بستی است که شباهت زیادی به نماد رادیکال در علم ریاضی دارد. شاید یکی از دلایلی که باعث شده به این نوع بست، بست رادیکالی بگویند، همین باشد. بست های رادیکالی، برای چسباندن و در کنار هم قرار دادن بلوک heblex به کار برده شده و مقاومت دیوارهای هبلکسی در برابر حوادث، از جمله زلزله، را افزایش می دهند.

در زمان خرید ابزار هبلکس باید برای خرید این نوع بست نیز اقدام کرد. بست ارتجاعی، به دلیل داشتن یک خمیدگی، به دیوارهای هبلکسی کمک می کند تا در راستای افقی حرکت کنند. البته، این جا به جایی و حرکت در راستای افق، بسیار محدود است و اصلا چیزی نیست که به چشم دیده می شود.

از آنجایی که دیوارها، تحت تنش های کششی قرار دارند، می بایست برای تهیه و خرید این نوع بست اقدام کرد. امروزه، این نوع بست به یک جایگزین بسیار مناسب برای هشتگیر تبدیل شده است و به همین دلیل در آیین نامه بست رادیکالی در مورد آن نکات متفاوتی بیان شده است. رعایت این نکات باعث افزایش ایمنی ساختمان می شوند.

آیین نامه ی بست رادیکالی چیست؟ چه نکاتی در آن ذکر شده است؟

آیین نامه ی بست رادیکالی چیست؟ چه نکاتی در آن ذکر شده است؟

قبل از آنکه در مورد آیین نامه بست رادیکالی نکاتی گفته شود، خاطر نشان می کنیم، برای تهیه و برآورد قیمت بلوک هبلکس باید با فروشندگان مطرح این حوزه صحبت کرد. خرید از این منابع، امکان استفاده از یک بست استاندارد را فراهم می کند.

همه قطعاتی که در یک ساختمان به کار برده می شوند، باید استاندارد بوده و قوانین و مقرراتی که در آیین نامه 2800 ذکر شده است، در آنها وجود داشته باشد. آیین نامه ای که در آن، قوانین و شرایط مربوط به بست رادیکالی ذکر شده است، به آیین نامه 2800 مشهور است. این آیین نامه، مربوط به ساخت و ساز ساختمان و ایجاد یک سازه مقاوم در برابر زلزله است. کلیه ساخت و سازهایی که در کشور انجام می شود، باید مطابق با بندهای ذکر شده در این آیین نامه صورت گیرد. برخی از بندهای این آیین نامه در مورد بست های رادیکالی به شرح زیر است:

 • بست های رادیکالی را برای متصل کردن اعضای قائم سازه و دیوار استفاده می کنند.
 • بست های رادیکالی باید به سازه های بتنی، پیچ و یا رول پلاک شوند.
 • در سازه هایی که از فلز در ساخت آنها استفاده شده است، بست را به کمک جوش به سازه متصل می کنند.
 • از میخ و چاشنی برای وصل کردن این نوع بست به سازه نباید استفاده گردد.
 • بست ها، باید ضد زنگ بوده و یا گالوانیزه شده باشند.
 • بست های رادیکالی می بایست به صورت یک رج در میان نصب شوند.
 • این نوع بست باید حداقل 2 میلی متر ضخامت و 3 میلی متر عرض داشته باشد.
 • بست های رادیکالی را باید با میخ های فولادی به دیوار نصب کرد.
 • بست های رادیکالی، برای نصب و کنار هم قرار دادن بلوک های هبلکس به کار می روند و برای مورد دیگری نباید از آنها استفاده کرد.
قیمت بست رادیکالی ارزان

قیمت بست رادیکالی چقدر است؟

بست رادیکالی معمولا به صورت جعبه های 20، 30، … ، 100 عددی داخل بازار عرضه می شوند. منتهی می توانید به صورت تکی نیز در برخی مراجع فروش آنها را خریداری کنید. البته اگر به صورت بسته ای خرید کنید به لحاظ هزینه نیز برایتان صرفه اقتصادی دارد.

قیمت جعبه های بست رادیکالی از 20 هزار تومان شروع شده و بعضا تا 50 هزار تومان نیز می رسد. قیمت بسته به تعداد بست های رادیکالی موجود داخل جعبه می تواند بیشتر یا کمتر باشد.

در کل اما بست های هبلکس قیمت های پایینی داشته و مقرون به صرفه هستند. با این حال شما عزیزان در صورتی که هر گونه سوالی درباره اطلاع از قیمت بست های رادیکالی دارید یا می خواهید این محصولات را تهیه کنید، می توانید با کارشناسان ما در سورنا هبلکس در ارتباط باشید.

جالب است بدانید این بست ها هر چند قیمت پایین و مقرون به صرفه ای دارند، اما تاثیر به سزایی بر ایمنی ساختمان و مقاوم سازی دیوار های سازه در برابر زلزله دارند.

دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت و خرید بلوک هبلکس با ما تماس بگیرید.

09121916371

09339754326

بر اساس آیین نامه بست رادیکالی، نکات لازم حین خرید بست رادیکالی هبلکس چیست؟

بر اساس آیین نامه بست رادیکالی، نکات لازم حین خرید بست رادیکالی هبلکس چیست؟

در این مقاله با اهمیت و لزوم استفاده از بست های رادیکالی در دیوار های هبلکسی آشنا شده اید. اما کارخانجات و تولید کننده های این بست ها ممکن است بر اساس سود و منفعت خود، بست هایی با کیفیت پایین تر تولید کنند که به کار گیری آن ها، مقاومت ساختمان را تحت تاثیر قرار می دهند. سعی کنید در زمان خرید این بست، به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • بر اساس آیین نامه بست رادیکالی، تمامی بست هایی که خریداری می شوند باید گالوانیزه باشند. این مورد را حتما هنگام خرید به دقت بررسی کنید.
 • طول و عرض و ضخامت بست رادیکالی هبلکس در آیین نامه ذکر شده است؛ بنابراین زمانی که قصد خرید آن ها را دارید، ابعاد بست را اندازه گیری کرده و از استاندارد بودن آنها مطمئن شوید.
 • بهتر است قبل از اینکه برای خرید بست رادیکالی اقدام کنید، تعداد دقیق آن ها را شمارش کرده تا حین خرید با مشکل مواجه نشوید. البته بدانید که بر اساس رج های دیوار و مساحت مناطقی که به ستون متصل هستند، تعداد استاندارد این بست ها در آیین نامه بیان شده است.
 • در نهایت قیمت بست های رادیکالی هنگام خرید برای خریدار اهمیت زیادی دارد. برای همین بهتر است این بست ها را با به صرفه ترین قیمت و حداکثر کیفیت از مراکزی معتبر خریداری کنید.

استفاده از بست رادیکالی قانونیه؟ در این رابطه چه می دانید؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که در مورد بست های رادیکالی مطرح می کنند، این است که آیا استفاده از بست رادیکالی قانونیه یا خیر. در واقع، استفاده از این بست اگر با توجه به شرایطی که در بالا گفتیم و نکات ریزی که در آیین نامه بست رادیکالی ذکر شده است، صورت گیرد، استفاده از این بست هیچ نوع ممنوعیت قانونی نداشته و اتفاقا اگر از آن استفاده گردد، مزیت های زیادی حاصل می شود که برخی از مهم ترین آنها به شرح زیر است:

 • استفاده از این بست ها، تا 70 درصد از هزینه های ساخت ساختمان را کاهش می دهد.
 • کاهش زمان اجرای پروژه مزیت دیگری است که این نوع بست فراهم می کند.
 • برای نصب و اجرای بست های رادیکالی نیازی نیست که یک کارگر متخصص حضور داشته باشد. این بست ها را می توان به راحتی و در کوتاه ترین زمان ممکن نصب کرد.

کلام آخر

آیین نامه بست رادیکالی و نکات مهمی که در مورد این بست باید رعایت گردد، موضوع بحث در این مقاله بود. بهتر است برای تهیه بهترین نوع بلوک هبلکس و استانداردترین نوع بست، با منابع معتبر فروش، همچون سورنا هبلکس صحبت شود.

:امتیاز

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

تماس بگیرید!