ناودانی منقطع چیست

ناودانی منقطع چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

   

با توجه به زلزله خیر بودن کشور ایران، استفاده از تجهیزات ساختمانی همچون وال پست و بست رادیکالی می تواند در ایمنی ساختمان ها بسیار موثر باشد. به همین دلیل در این مقاله قرار است به طور کامل بدانیم ناودانی منقطع چیست و چه کاربردی دارد.

ناودانی منقطع چیست؟ (به زبان ساده و جامع)

وال پست یا ناودانی منقطع به معنای نگهدارنده و محافظ دیوار است. این محصول از جمله تجهیزات ساختمانی ای است که به کمک پروفیل فولادی ساخته می شود. وال پست موجب اتصال بین میان‌قاب های سازه ای، غیر سازه ای و تیغه ها به اسکلت ساختمان می شود. عملکرد وال پست در جهت ایجاد ایمنی در برابر عوامل محیطی همچون باد و زلزله بسیار موثر می باشد.

وال پست سبب درگیری دیوار های سازه ای و غیر سازه ای با اسکلت ساختمان شده و این عمل در نهایت موجب افزایش مقاومت ساختمان می شود. مسلما زمانی که وال پست موجب افزایش مقاومت ساختمان می شود، طول عمر ساختمان را نیز افزایش می دهد. البته ناودانی منقطع، روش اجرای وال پست یا همان ناودانی به صورت منقطع است که در مقایسه با سایر روش ها، آسان ترین و مقرون به صرفه ترین روش اجرای وال پست محسوب می شود. پس تا حدودی یک پاسخ جامع درباره اینکه ناودانی منقطع چیست، بدست آوردیم.

طبق پیوست ششم آئین نامه 2800 مقررات ملی ساختمان، استفاده از وال پست به هنگام ساخت سازه ضروری و اجباری است. این موضوع به زلزله خیز بودن کشورمان ایران بر می گردد. ضمن اینکه استفاده از وال پست و بست رادیکالی در ساخت دیوار های غیر باربر که این روزها توسط بلوک هبلکس ساخته می شود، خصوصا الزامی است. ممکن است بپرسید چرا در این باره تاکید بیشتری وجود دارد؟

خب این بلوک ها وزن سبکی دارند. این بلوک ها به دلیل وزن سبک شان، چسبندگی قوی تری با چسب هبلکس (ملات مخصوص ساخت و ساز با این بلوک ها) دارند. به همین علت قیمت هبلکس نسبت به سایر مصالح ساختمانی بیشتر است. در واقع ایمنی و استحکام ساختمان را بدین شکل تقویت می کنند، اما از طرفی نیاز به یکسری تجهیزات جانبی است که ایمنی ساختمان را افزایش دهد تا در برابر زلزله مستحکم شود. اینجاست که نیاز به خرید بست رادیکالی و ناودانی منقطع خواهید داشت. اکنون که دانستیم ناودانی منقطع چیست، لازم است نگاه دقیق تری به کاربرد و عملکرد آن داشته باشیم

ضوابط اجرای ناودانی منقطع چیست

کاربرد ناودانی یا نبشی منقطع چیست؟

ناودانی منقطع کمک می ‌کند تا دیوار و تیغه ‌ها، بهتر و محکم‌ تر به اسکلت اصلی ساختمان متصل شوند. در واقع ناودانی به هنگام بروز حوادثی همچون زلزله، با انتقال نیرو های وارده از دیوار به فریم ساختمان، موجب استحکام بیشتر دیوار و پیشگیری از تخریب آن می شود. این ایمنی ایجاد شده با وجود بست رادیکالی حتی بیشتر نیز می شود. برای اینکه به شکل جامع درباره این محصول مهم و موثر در ساختمان سازی اطلاعات کسب کنید، می توانید مقاله بست رادیکالی چیست را بخوانید.

پس در کل اگر بخواهیم کاربرد ناودانی منقطع چیست را در یک جمله خلاصه کنیم، باید بگوییم وال پست وظیفه حفاظت از دیوار ها در برابر نیرو های عمود بر صفحه، نیرو های خمشی و کمانشی که در اثر لرزش ساختمان به وجود می آید را بر عهده دارد.

هر چند ذکر یک نکته در اینجا لازم است. وجود تجهیزات ساختمانی محافظتی باعث نمی شود که دیوار ها در اثر بار های لرزه ای ترک نخورند. در آیین نامه بست رادیکالی و ناودانی منقطع ذکر شده است که وجود این تجهیزات باعث افزایش ایمنی ساختمان می شود، ولی نه بدین معنا که وال پست ها بار های لرزه ای ناشی از زلزله را تحمل می کنند!

قیمت وال پست منقطع به چه صورت است؟

پس از دانستن اینکه ناودانی منقطع چیست و چه کاربردی دارد، نوبت به دانستن قیمت این محصول است. به دلیل مراجع فروش متعدد در بازار، رنج قیمت این محصول از 50 تا 150 هزار تومان متغیر است. البته قیمت این محصول به سایز و کیفیت آن نیز بستگی دارد و بر این حساب می تواند بیشتر یا کمتر باشد. قیمت بست رادیکالی نیز متفاوت است.

 البته این محصول بیشتر به صورت بسته های 20 عددی به فروش می رسد و به همین منظور قیمت یک بسته از 50 تومان شروع شده و بیشتر هم می شود. البته به صورت تکی نیز همچنان به فروش می رسد و رنج قیمت آن از 8 هزار تومان شروع می شود. حتی بسته 120 عددی از این محصول نیز موجود است و می توانید از مراجع معتبر فروش- همچون سورنا هبلکس- خریداری کنید. در ادامه پاسخ به سوال ناودانی منقطع چیست، باید درباره نحوه اجرای آن نیز صحبت کنیم

نحوه اجرای وال پست منقطع به چه صورت است؟

خب مسلما ناودانی منقطع پس از اتمام دیوار چینی بر روی اجزاء سازه ای دیوار نصب می شود. همانطور که گفتیم اکثرا در ساخت دیوار heblex از این محصول استفاده می شود. به هنگام اجرای ناودانی منقطع، فاصله بین دیوار و ستون باید با مواد انعطاف پذیر نظیر پشم سنگ و پلی استایرن پر شود. نکات اجرایی به هنگام اجرای ناودانی منقطع عبارتند از:

  • قطعات نبشی و ناودانی می توانند از ورق فولادی گالوانیزه یا ورق سیاه خم خورده باشند.
  • هیچ گونه اتصالی اعم از پیچ و میخ بین بال وال پست و دیوار نباید اجرا شود.
  • در مواردی که ستون فولادی باشد، وال پست را می توان به ستون جوش داد.

از وال پست منقطع در ساخت چه دیوار هایی بیشتر استفاده می شود؟

همانطور که گفتیم از این محصول در ساخت دیوار با بلوک هبلکس بیشتر استفاده می شود. هر چند که این بلوک ها نسبت به بقیه سبک تر هستند، اما در مقایسه بلوک هبلکس با سفال از ناودانی منقطع برای ساخت هر دوی دیوار ها باید استفاده شود.

امروزه به واسطه خواص منحصر بفرد بلوک هبلکس، از این محصول در ساختمان سازی بیشتر استفاده می شود. هر چند که در مقایسه قیمت بلوک لیکا و هبلکس، هبلکس قیمت بیشتری دارد، اما باز هم یکی از مصالح ساختمانی محبوب به حساب می آید.

ضوابط وال پست در آیین نامه ۲۸۰۰، برای اجرای ناودانی منقطع چیست؟

ضوابط وال پست در آیین نامه ۲۸۰۰، برای اجرای ناودانی منقطع چیست؟

ضوابط وال پست در آیین نامه ۲۸۰۰، دستورالعمل های اجرای استاندارد ناودانی منقطع را در ساختمان ها شرح داده است. بر اساس این آیین نامه:

1-اتصال ناودانی منقطع نباید با ضربه (میخ، چاشنی و تفنگی) به دیوار های هبلکسی انجام شود؛ زیرا دیوار و بلوک ها ترک می خورند.

2-نصب ناودانی منقطع در دیوار های هبلکسی، به وسیله ی پیچ ۵ یا ۶ سانتی سر بوکس خور به همراه واشر و رول پلاک انجام شود.

3-برای اتصال وال پست ها به ستون، به ازای هر متر ارتفاع، باید یک وال پست به کار رود.

4-تعداد وال پست های مورد نیاز در زیر تیر ها با دهانه های سه متری، ۳ عدد است. با هر متر افزایش دهانه، یک عدد وال پست منقطع باید نصب شود.

5-استفاده از وال پست هایی که به صورت ناودانی منقطع هستند و نسبت به نبشی های قدیمی عملکرد بهتری در زلزله دارند، لازم و ضروری است.

با دانستن این موضوع که ناودانی منقطع چیست، برای اطلاع از تعداد و انواع آن ها در یک ساختمان، باید نقشه ساختمان را به یک مهندس نقشه کش یا ناظر نشان دهید تا بر اساس استاندارد ها و قواعد اجرایی، ناودانی منقطع در ساختمان نصب شود.

دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت و خرید بلوک هبلکس با ما تماس بگیرید.

09121916371

09339754326

قیمت وال پست منقطع به چه صورت است؟

تفاوت بین بست رادیکالی هبلکس و ناودانی منقطع چیست؟

یکی دیگر از اتصالات بلوک های اتوکلاو شده، بست های رادیکالی هستند که در ایمنی و مقاومت دیوار های هبلکسی نقش زیادی دارند. به طور کلی، کاربرد بست های رادیکالی و ناودانی منقطع، بیشتر در حفظ استحکام دیوار های ساختمان است، اما تفاوت های زیادی در شکل ظاهری و نحوه اجرا باهم دارند.

به طور کلی بست رادیکالی هبلکس در تمامی دیوار های هبلکسی با هر طول و عرضی به کار می رود. کاربرد این بست ها برای انتقال نیرو های وارد شده به دیوار در اثر زلزله است که از حرکت عرضی دیوار جلوگیری می کند. در مقابل، وال پست ها یا ناودانی منقطع برای استحکام دیوار و اتصال محکم تر بلوک ها به سازه استفاده می شوند.

از دیگر تفاوت های بست های رادیکالی و ناودانی منقطع نحوه اتصال آن ها است. ناودانی ها همان طور که در قسمت های قبل گفته شد، قبل از ساخت دیوار باید در فواصل مشخصی جای گذاری شوند، اما بست ها را باید حین ساخت دیوار نصب کرد.

حال که دانستید تفاوت بست های رادیکالی با ناودانی منقطع چیست، بهتر است بدانید که اتصال هر دوی اینها باید طبق قواعد و اصول خاصی انجام شود تا ساختمان به حداکثر ایمنی و مقاومت برسد.

تفاوت بین بست رادیکالی هبلکس و ناودانی منقطع چیست؟

انواع ناودانی منقطع چیست؟ در نمایندگی وال پست آماده، کدام یک از آنها ارائه میشود؟

برای آنکه بتوانیم به سوال انواع ناودانی منقطع چیست پاسخ دهیم، باید به یک موضوع بسیار مهم اشاره کنیم، و آن هم تقسیم بندی این وال پست ها از نظر ظاهر و اندازه است. از نظر ظاهر، وال پست ها را به دو نوع زیر تقسیم بندی کرده اند:

1- وال پست های عمودی یا قائم

در جاهایی که طول دیوار، بالاتر از 4 متر بوده و یا طول دیوار، 40 برابر بیشتر از ضخامت دیوار است، از وال پست های عمودی استفاده می کنند. برای کوتاه کردن دیوار و همین طور ممانعت از بار خمشی از این نوع وال پست استفاده می کنند.

2- وال پست افقی

در جاهایی که ارتفاع دیوار، بیش از 3.5 متر است و یا ارتفاع دیوار، از ضخامت آن 30 برابر بیشتر است، از این نوع وال پست استفاده می کنند.

دیگر دسته بندی وال پست ها از نظر اندازه است. وال پست هایی در عرض های 10.5، 15.5 و 20.5 سانتی متر برای دیوارهایی که عرض آنها 10، 15 و 20 سانتی متر است، به کار برده می شوند. در نمایندگی وال پست آماده انواع وال پست هایی که اشاره کردیم، ارائه می شود.

سخن پایانی

در این مقاله بررسی کاملی درباره اینکه ناودانی منقطع چیست انجام دادیم. با شناخت بیشتر این محصول دانستید که چقدر استفاده از آن در ساخت و ساز اهمیت دارد. برای خرید و اطلاع از قیمت هبلکس و تجهیزات محافظتی ساختمان، می توانید با کارشناسان سورنا هبلکس تماس بگیرید.

:امتیاز

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

تماس بگیرید!