نحوه اتصال بلوک هبلکس

نحوه اتصال بلوک هبلکس چگونه است؟⭐(0 تا 100)

دیوار های ساخته شده از بلوک اتوکلاو شده باید با اتصالات مخصوصی به هم کلاف شوند و در بخش های اتصال به ستون و سقف نیز بدون نفوذ باشند. در این مقاله با اتصالات لازم برای مقاوم سازی دیوار هبلکسی بیشتر آشنا می شوید.

مشخصات بلوک هبلکس چیست؟

اتصال بلوک هبلکس به منظور مقاوم سازی دیوار و ساختمان انجام می شود. برای اینکه درک بهتری از این اتصالات داشته باشید، بهتر است با مشخصات بلوک هبلکس آشنا شوید.

بلوک های اتوکلاو شده، نام دیگر این مصالح ساختمانی پرکاربرد است. این بلوک ها، از متریالی همچون، ماسه، سیمان، پودر آلومینیوم و سیلیس تشکیل شده اند. مهم ترین مرحله ساخت بلوک ها، هوادار و اتوکلاو شدن آن هاست که در دستگاه اتوکلاو انجام می شود.

دیوار پیش ساخته سیپورکس نام دیگر بلوک های اتوکلاوی است. وزن مخصوص آن ها حدود ۵۰۰ کیلو گرم در متر مکعب است که عموما به طول ۶۰، عرض ۲۵ و با ارتفاع بین ۸ تا ۲۰ سانتی متر ساخته می شوند. این بلوک ها، با وجود وزن کم، مقاومت بالایی در ساختمان ها دارند.

اتصال بلوک در هبلکس در دیوار با چسب هبکس انجام می شود که ملاتی با چسبندگی زیاد و مقاومت بالایی است. دیوار های ساخته شده از بلوک های هوادار، باید با اتصالات مخصوص این کار به هم و به سازه های کناری وصل شوند. رایج ترین ابزار و قطعات برای این اتصالات، بست های رادیکالی، تخت، L شکل، ناودانی منقطع و میخ پلاک هستند. شاید الان در پاسخ به این سوال که برای‌ سقف سفال بهتر است یا یونولیت، بتوان مصالح جدید تر و مقاوم تری مانند بلوک اتوکلاو شده را معرفی کرد. در ادامه مقاله با بست ها، اهمیت و نحوه استفاده از آن ها بیشتر آشنا می شوید.

در دیتیل اجرایی دیوار هبلکس، نحوه اتصال بلوک هبلکس چگونه است؟

در دیتیل اجرایی دیوار هبلکس، نحوه اتصال بلوک هبلکس چگونه است؟

دیتیل اجرایی دیوار هبلکس شامل جزئیات لازم در ساخت یک دیوار با هبلکس است. دیوار های اتوکلاوی، در حین چیده شدن باید مقاوم سازی شوند تا در زمان بروز زلزله و تنش های محیطی استحکام کافی داشته باشند.

با وجود ملات هبلکس در لابه لای بلوک ها در دیوار، باز هم باید با اتصالاتی مانند میخ پلاک یا بست کرکره ای و بست تخت این بلوک ها را به هم متصل کنید. میخ پلاک یک بست فلزی است که باید با کمک چکش در بلوک ها فرو رود. این کار باید ما بین دو بلوک به آرامی انجام شود.

بست تخت نیز برای اتصال اتصال بلوک هبلکس و همچنین برای کلاف شدن دو دیوار عمود بر هم کاربرد دارد. این بست باید با میخ فولادی یا پیچ و مهره روی دو بلوک محکم شود. کاربرد بست های ثابت، توزیع یکنواخت نیرو و بار وارد شده در کل دیوار است.

به طور معمول در هر متر مربع دیوار ساخته شده با hebelex، ۳ یا ۴ عدد بست تخت باید استفاده شود. این کار، در دیوار هایی با طول کمتر از ۳/۵ متر، جایگزین میلگرد بستر هم می شود.

اجرای هبلکس با بست رادیکالی (اتصال بلوک هبلکس به ستون) چطور انجام می شود؟

اجرای هبلکس با بست رادیکالی، برای اتصال دیوار به سازه انجام می شود. در واقع با این روش اتصال، نیروی وارده بر دیوار به سازه مهار شده و دیوار در برابر زلزله مقاوم می شود.

اجرای بست های رادیکالی باید طبق دستورات موجود در آیین نامه بست رادیکالی صورت گیرد تا استحکام دیوار افزایش پیدا کند. بر همین اساس، این بست ها باید هر دو یا سه رج در محل اتصال دیوار به ستون به کار روند. در سازه های فلزی می توان از جوشکاری یا پیچ و مهره برای نصب بست به ستون استفاده کرد. در بلوک های اتوکلاوی، بست از طریق میخ فولادی به بلوک ها متصل می شود.

بهتر است هنگام خرید بلوک هبلکس، اتصالات لازم برای این بلوک ها را نیز تهیه کنید. سورنا هبلکس می تواند به شما در خرید محصولات ساختمانی با کیفیت و به صرفه کمک کند.

در اتصال هبلکس به سقف از کدام روش استفاده می شود؟

بنابر آیین نامه طراحی ساختمان ها بر اساس زلزله، اتصال بلوک هبلکس و دیوار های غیر سازه ای به سازه ها باید به گونه ای باشد که امکان انتقال نیرو و مهار آن به سازه وجود داشته باشد. بر همین اساس، اتصال هبلکس به سقف باید با نصب پانل ها و وال پست ها انجام شود. قبل از دیوار چینی با بلوک aac، صفحات فلزی در کف و سقف باید به سازه جوش داده شوند تا بتوان وال پست ها را روی آن ها قرار داد.

تعداد و فواصل بین وال پست ها باید توسط مهندسین انجام شود تا اتصال قوی و محکمی به وجود بیاید. برای عایق کردن و نفوذ ناپذیری فضای ایجاد شده بین دیوار و وال پست، می توان از مصالح عایقی مانند یونولیت یا پشم سنگ استفاده کرد.

برای گچ کاری روی این اتصالات و نما کاری روی آن ها باید از رابیتس یا توری های مخصوصی به منظور یک دست کردن سطح زیر کار استفاده شود. البته گچ مخصوص هبلکس، با توجه به سازگاری که با بلوک های هبکسی دارد، انتخاب بهتری برای گچ کاری دیوار است.

دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت و خرید بلوک هبلکس با ما تماس بگیرید.

09121916371

09339754326

در اتصال هبلکس به سقف از کدام روش استفاده می شود؟

هنگام خرید اتصالات بلوک هبلکس به چه مواردی باید توجه کنید؟

با توجه به نحوه اتصال بلوک هبلکس به سازه و سایر دیوار های هبلکسی، باید قبل از خرید اتصالات بلوک هبلکس به موارد مهمی توجه کنید، مانند:

۱-کیفیت اتصالات؛

اتصالاتی که در دیوار های هبلکسی به کار می روند باید با کیفیت بوده و طول عمر بالایی داشته باشند. مقاومت دیوار و ساختمان تا حد بسیار زیادی به جنس اتصالات و استحکام آن ها در سالیان طولانی بستگی دارد. تمامی اتصالات باید با روکش گالوانیزه پوشانیده شده باشند تا در حین تماس با ملات هبلکسی و بلوک ها دچار سایش و خوردگی نشوند.

۲-تعداد اتصالات مورد نیاز؛

نحوه اتصال بلوک هبلکس بر اساس آیین نامه اجرایی است؛ بنابراین تعداد اتصالات نیز باید مطابق با این دستورالعمل ها تعیین شود. بهتر است قبل از خرید، تعداد مورد نیاز بست ها را مشخص کرده تا دچار سردرگمی نشوید.

۳-قیمت اتصالات؛

هر خریداری قبل از انتخاب بست ها و اتصالات مورد نیاز به قیمت آن ها توجه می کند. خریدی موفق است که در آن، محصولات با کیفیت بالا و با قیمتی به صرفه خریداری شود. این نکته را بدانید که در خرید اتصالات هبلکسی به دلیل اهمیت زیادی که در ایمنی ساختمان دارند، نباید قیمت را فدای کیفیت کنید.

هنگام خرید اتصالات بلوک هبلکس به چه مواردی باید توجه کنید؟

قیمت اتصالات بلوک هبلکس چقدر است؟

همان طور که متوجه شده اید، برای اتصال بلوک هبلکس، به بست های فلزی و اغلب با روکش گالوانیزه نیاز است. قیمت اتصالات بلوک هبلکس مانند قیمت بلوک هبلکس به کیفیت و درجه یک بودن آن ها بستگی دارد. مسلما مصالح درجه یک و با کیفیتی که طول عمر بالایی دارند، قیمتشان هم گران تر است.

البته قیمت این اتصالات تا حد زیادی وابسته به قیمت فلزاتی مانند فولاد بستگی دارد. با نوسانات نرخ ارز، به دنبال آن قیمت فلزات و اتصالات هبلکس نیز تغییر می کند.

با توجه به‌ اهمیت اتصال بلوک هبلکس و مقاوم سازی دیوار، نباید تاثیر تولید و تقاضا را در قیمت این محصولات نادیده بگیریم. با افزایش تولید و تقاضا برای بست ها و اتصالات هبلکسی، می توانیم شاهد کاهش قیمت آن ها در بازار باشیم. خرید در تعداد بالا و به صورت عمده این بست ها نیز در کاهش قیمت پرداختی توسط مشتری نیز موثر است.

سخن آخر

با مطالعه این مقاله متوجه شدید بلوک های heblex به کمک نصب اتصالات مخصوص، مقاوم تر شده و استحکام شان در برابر زلزله و عوامل محیطی افزایش پیدا می کند.

:امتیاز

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

تماس بگیرید!