ممنوعیت استفاده از آجر فشاری

ممنوعیت استفاده از آجر فشاری حقیقت دارد؟⭐چه چیزی جایگزین شده؟

آجر فشاری شاید جزء ارزان ترین مصالح ساختمانی باشد، اما به دلیل معایبی که دارد استفاده از آن ممنوع شده است. دلایل ممنوعیت کاربرد آجر فشاری در ساختمان در ادامه مقاله به تفصیل ذکر شده است.

آیا ممنوعیت استفاده از آجر فشاری حقیقت دارد؟

آجر فشاری یکی از مصالح ساختمانی پر کاربرد به ویژه در ساخت پی و دیوار های باربر ساختمان است. در سال های گذشته بر اساس تصمیمات سازمان نظام مهندسی و بررسی مقاومت مصالح، استفاده از آجر فشاری در ساختمان ها ممنوع اعلام شده است. با وجود این ممنوعیت باز هم کارخانه داران مشغول به تولید این آجر ها هستند؛ زیرا هنوز مصالح جایگزینی برای آن در ساخت پی شناخته نشده است.

معایب آجر فشاری باعث شده است تا سازندگان ساختمان‌ ها دیگر سراغ این مصالح نروند و تا حد امکان از مصالحی که مزایای بیشتری نسبت به آجر فشاری دارد، مانند بلوک هبلکس استفاده می کنند. در ادامه مقاله چند مورد از معایب آجر فشاری که باعث ممنوعیت آن در ساخت و ساز شده، ذکر شده و جایگزین مناسبی برای آن هم معرفی شده است.

آیا وزن آجر فشاری دلیل ممنوعیت استفاده از آجر فشاری است؟

آیا وزن آجر فشاری دلیل ممنوعیت استفاده از آجر فشاری است؟

یکی از مهم ترین معایب آجر فشاری، وزن بالای آن است‌. وزن آجر فشاری باعث می شود که ساختمان بافت مرده و وزن بیشتری را تحمل کرده و در مواقع زلزله، خسارت بیشتری وارد می شود. وزن آجر های فشاری که در بازار وجود دارند، به طور میانگین ۲ کیلو گرم است. چگالی این مصالح حدود ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ کیلو گرم بر متر مکعب بوده که نسبت به مصالح ساختمانی جدید وزن بسیار بالایی است.

ممنوعیت استفاده از آجر فشاری و جایگزین کردن آن با بلوک های هبلکسی به دلیل همین وزن کم این بلوک ها است. بلوک aac یا اتوکلاو شده به دلیل متخلخل بودن، وزن بسیار کمی دارد. چگالی این بلوک های سبک بین ۴۵۰ تا ۵۵۰ کیلو گرم بر متر مکعب است. علاوه بر وزن خود بلوک یا آجر باید وزن مصالح را نیز در نظر بگیرید. ملات ماسه سیمانی در مقایسه با ملات هبلکس بسیار سنگین تر است و باید با ضخامت بیشتری به کار رود.

البته باید بدانید که برای خرید بلوک هبلکس بهتر است از مراجع معتبری مانند سورنا هبلکس کمک بگیرید تا این محصول را با کیفیت و استاندارد تضمین شده تهیه کنید.

آیا هزینه دیوار چینی با آجر فشاری، عامل دیگری برای ممنوعیت استفاده از آجر فشاری است؟

آجر فشاری از متریال ارزان قیمتی مانند خاک رس و آب تشکیل شده است؛ بنابراین قیمت این مصالح، بسیار ارزان و به صرفه است. اما باید بدانید که هزینه دیوار چینی با آجر فشاری تنها به قیمت آجر بستگی ندارد. ملاتی که برای دیوار چینی به کار رفته، هزینه مقاوم سازی دیوار و دستمزد دیوار چینی از موارد تاثیر گذار در قیمت دیوار چینی هستند.

با توجه به اینکه قیمت بلوک هبلکس نسبت به آجر فشاری بیشتر است، اما هزینه دیوار چینی با این بلوک ها بسیار به صرفه تر است. ممنوعیت استفاده از آجر فشاری، شاید به دلیل هزینه های زیادی است که ساخت دیوار های آجری روی دست سازندگان می گذارد. همان طور که می دانید اتصال بلوک اتوکلاوی به سازه بدون نفوذ نیست؛ اما این عیب را می توان با بست رادیکالی به راحتی برطرف کرد. برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه و شرایط استفاده از این بست ها می توانید به آیین نامه بست رادیکالی مراجعه کنید.

محاسبه مقاومت حرارتی دیوار چه ارتباطی با ممنوعیت استفاده از آجر فشاری دارد؟

آجر های فشاری به گونه ای ساخته شده اند که در برابر حرارت یا سرما نفوذ ناپذیری بسیار کمی دارند. این آجر ها اگر در دیوار داخلی یا باربر ساختمان به کار روند، باعث هدر رفتن انرژی شده و هزینه های زیادی را علاوه بر سازندگان به منطور عایق سازی، بر صاحبان ملک به منطور پرداخت هزینه های انشعابات وارد می کنند.

با وجود ممنوعیت استفاده از آجر فشاری، می توان بلوک های اتوکلاو شده را بهترین جایگزین برای آن ها دانست. این بلوک ها نه تنها عایق حرارتی هستند، بلکه به دلیل وجود سیلیس در مواد اولیه شان، دمای ذوب آن ها بالاتر از سایر مصالح است. hebelex می تواند تا ۶ ساعت بدون آسیب در آتش سوزی سالم باقی بماند. همین موضوع از ایجاد خسارت های ناشی از آتش سوزی بسیار جلوگیری می کند.

علاوه بر ایفای نقش عایق حرارتی، heblex جذب آب بسیار بیشتری نسبت به آجر فشاری دارد و در شرایط رطوبتی عملکردش بهتر است. در اجرای گچ روی بلوک های اتوکلاوی، با وجود استفاده از گچ مخصوص هبلکس، تا حد زیادی از ترک خوردن سطح گچ جلوگیری می شود. همچنین چسب هبلکس که ملات بلوک های اتوکلاوی است، یک عایق حرارتی با مقاومت بسیار بالایی است. در حالی که به دلیل انبساط و انقباض زیادی که آجر فشاری دارد، ترک خوردن سطح گچ، بعد از گچ کاری دیوار بسیار مشاهده می شود.

دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت و خرید بلوک هبلکس با ما تماس بگیرید.

09121916371

09339754326

محاسبه مقاومت حرارتی دیوار چه ارتباطی با ممنوعیت استفاده از آجر فشاری دارد؟

آیا آسیب به محیط زیست می تواند یکی از دلایل ممنوعیت استفاده از آجر فشاری باشد؟

همان طور که می دانید آجر فشاری از خاک رس تهیه شده است. خاک رس به عنوان یکی از منابع طبیعی در طبیعت شناخته می شود که بالاخره یک روزی به اتمام می رسد. گرچه خاک رس، ارزان قیمت است ولی استفاده بی رویه آن باعث کاهش منابع خاک در طبیعت می شود. با این توضیحات باید مصالحی جایگزین این آجر ها شود که به منابع موجود در طبیعت آسیبی وارد نکند.

آجر های فشاری از نظر عایق بودن در ساختمان ها بسیار ضعیف عمل می کنند. کاربرد این مصالح باعث هدر رفت انرژی زیادی برای گرم یا سرد نگه داشتن فضای داخلی می شود. این هدر رفت انرژی، برای منابع انرژی طبیعت بسیار مضر است و باعث کاهش منابع سوخت نیز می شود.

پرتی مصالح در آجر های فشاری نیز بسیار زیاد است. این پرتی ها کاربرد دیگری ندارند و باید در طبیعت رها شوند. آلودگی در طبیعت را نیز باید به موارد بالا اضافه کرد و به این نتیجه رسید که یکی از دلایل ممنوعیت استفاده از آجر فشاری در ساختمان ها به خاطر حفاظت از محیط زیست و عدم کاهش منابع طبیعی در آن است.

آیا آسیب به محیط زیست می تواند یکی از دلایل ممنوعیت استفاده از آجر فشاری باشد؟

کدام مصالح جایگزین آجر فشاری شده است؟

با توجه به دلایل ممنوعیت استفاده از آجر فشاری، باید مصالحی جایگزین آن شود که نه تنها این معایب را ندارد بلکه مزایای آن هم بیشتر است. در مقایسه بلوک هبلکس با آجر، کفه ترازو از نظر مزایا در طرف بلوک اتوکلاو شده سنگین تر است. از نظر مقاوم سازی و مهار نیرو های وارد شده به دیوار، نبشی کشی‌ های سنتی و قدیمی نیز منسوخ شده اند.

آجر فشاری به دلیل اینکه از خاک رس و آب ساخته شده است، معایب قابل توجهی دارد که نمی توان به راحتی از آن ها چشم پوشی کرد. مقاومت کم در عین وزن بالا و مصرف زیاد ملات باعث شده است که بلوک هبلکس جایگزین این مصالح شود؛ زیرا بلوک های اتوکلاوی وزن کم، مقاومت بالا و مصرف ملات کمتری دارند.

نبشی کشی دیوار هبلکس به دلیل استفاده از ناودانی منقطع و بست های رادیکالی باعث افزایش مقاومت بنا می شود و این در حالی است که در نبشی کشی با آجر از این مصالح استفاده نمی شود و این نیز یکی دیگر از مزیت های بلوک سبک ای ای سی به آجر فشاری است.

سخن آخر

با مطالعه این مقاله متوجه شده اید که دلیل منسوخ شدن استفاده از آجر فشاری چیست و چرا بلوک اتوکلاو شده یک جایگزین مناسب برای آن است.

:امتیاز

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

تماس بگیرید!