نبشی کشی دیوار هبلکس چیست

نبشی کشی دیوار هبلکس چیست؟⭐و چگونه است؟

یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد، بلوک های سبک یا بلوک های اتوکلاو شده هستند. برای اجرای دیوارهای ساخته شده با بلوک های هبلکسی نبشی کشی باید انجام شود؛ ما در ادامه این مقاله سورنا می خواهیم در مورد جزئیات نبشی کشی بلوک Hebelex نکاتی را با شما در میان بگذاریم؛ پس همراهمان باشید.

نبشی کشی چیست؟

یکی از مهم ترین کارهایی که در ساختمان سازی و احداث بنا با بلوک هبلکس باید انجام شود، نبشی کشی است. نبشی ها، اجزایی هستند که از فرسایش و تخریب دیوارهای ساخته شده با بلوک aac جلوگیری به عمل می آورند. نبشی ها، بلوک های هبلکسی را به سازه اصلی ساختمان وصل می کنند و به همین دلیل مانع از ریزش آنها در زمان زلزله می شوند. درست است که در زمان خرید بلوک هبلکس باید سعی کرد با کیفیت ترین نوع بلوک خریداری شود، اما این نبشی ها که یکی از اتصالات بلوک هبلکس به شمار می روند نیز می توانند تاثیرات خاص خود را داشته باشند.

نبشی کشی دیوار هبلکس باید با توجه به اصول و مقررات ساختمان سازی صورت گیرد؛ زیرا همان طوری که بیان کردیم، نبشی کشی بلوک سبک یکی از مهم ترین کارهایی است که در احداث یک ساختمان با دیوار Heblex انجام می شود. نبشی ها از یک سمت به سازه متصل هستند و از طرف دیگر نیز به دیوارهای خارجی وصل می شوند و به این شکل، از ساختمان در برابر نیروهای وارد آمده به آن محافظت به عمل می آورند.

نبشی کشی دیوار هبلکس

در دستور العمل اجرای بلوک هبلکس از چه ابزاری برای نبشی کشی دیوار هبلکس استفاده میکنند؟

نبشی کشی دیوار هبلکس را با معرفی اجزایی که برای آن به کار می برند، ادامه خواهیم داد. این اجزاء، که در مقایسه بلوک هبلکس با آجر به عنوان یکی از تفاوت ها از آنها یاد می شود، به این شرح اند:

1- بست های رادیکالی

یکی از اجزای به کار برده شده در ساخت نبشی بلوک های هبلکسی، بست های رادیکالی هستند. درست است که این بست ها با همان نبشی های معروف، تفاوت های زیادی دارند، اما اینها را نیز می توان به عنوان نبشی ساختمان به کار برد.

استفاده از بست های رادیکالی باعث شده که ما معایب ساخت خانه با بلوک سیمانی را در ساخت ساختمان با بلوک های هبلکسی مشاهده نکنیم و این، خود به عنوان یکی از بزرگ ترین مزیت های این نوع بست مطرح می شود.

بست های رادیکالی که بهتر است در زمان اطلاع از قیمت بلوک هبلکس برای دریافت قیمت آنها نیز اقدام شود، به دیوارهای هبلکسی اجازه می دهند به صورت خیلی محدود، در جای خود جا به جا شوند. به این شکل است که این بست ها مانع از خرابی دیوار در زمان وقوع زلزله خواهند شد. در دستور العمل اجرای بلوک هبلکس روی تهیه این بست ها تاکید ویژه و خاصی شده است.

 

در مورد نبشی کشی دیوار هبلکس چه میدانید

2- ناودانی منقطع

ناودانی منقطع یا وال پست منقطع یکی از ابزار بلوک هبلکس است و از آن نیز به عنوان نبشی کشی دیوار هبلکس استفاده می کنند. وال پست ها نیروهایی که به دیوار وارد می شود، پخش کرده و آنها را به ستون های اصلی انتقال می دهند.

وال پست یا ناودانی نیز برای افزایش مقاومت سازه استفاده می شود و به همین جهت می بایست کیفیت بالایی داشته باشد. بهتر است اگر یک منبع معتبر برای اطلاع از قیمت ابزار بلوک هبلکس یافته اید، از همان منبع نیز این وال پست ها را بخرید؛ زیرا دوام و مقاومت سازه ارتباطی مستقیم با دوام وال پست های منقطع دارد.

با جزئیات نبشی کشی دیوار هبلکس بیشتر آشنا شوید!؟

نبشی کشی دیوار هبلکس با کمک وال پست ها یا ناودانی های منقطع با توجه به نوع سازه صورت می گیرد. در جاهایی که سازه از نوع فلزی است، ابتدا پلیت را داخل قاب ستون قرار می دهند و بعد از آنکه بتن ریزی به پایان رسید، وال پست را به کمک پیچ و مهره، رول بولت و یا جوشکاری، به پلیت متصل می کنند.

در مواقعی که سازه از نوع بتنی است، نمی توان از روش های ذکر شده در بالا استفاده کرد. در این مواقع، وال پست ها را نمی توان به سازه جوش داد و بنابراین تنها راهی که در اینجا وجود دارد، اتصال کشویی با بست ها است.

برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از خرید و قیمت بلوک هبلکس با ما تماس بگیرید.

09121916371

09339754326

اشتباهات رایج در نبشی کشی دیوار هبلکس کدامند؟

نبشی کشی دیوار هبلکس، در صورتی باعث مقاومت دیوار و ساختمان می شود که بدون اشتباه و نقص اجرا شود. گاهی بر اثر بی اطلاعی و سهل انگاری مجریان ساختمان، اشتباهاتی در نصب وال پست ها صورت می گیرد. در ادامه به رایج ترین این اشتباهات اشاره کرده ایم.

  • استفاده از میلگرد در اجرای کلاف های افقی باید به صورت نبشی باشد. گاهی پیمانکاران برای کاهش هزینه ها از میلگرد های با ضخامت کم و نازک استفاده می کنند که مقاوم سازی را با مشکل روبرو می کند.
  • یکی دیگر از اشتباهات رایج، عدم اجرای پشت به پشت نبشی یا وال پست های قائم و افقی است. دیوار در این صورت، تنها از یک طرف نبشی کشی شده است و استحکام آن تا حد خیلی زیادی پایین می آید.
  • هم راستا و شاغول نبودن وال پست و نبشی ها در اثر بی دقتی نصاب نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

وظیفه مهندس ناظر است که به اجرای درست وال پست ها و اتصالات صحیح و محکم آن ها به سازه ها و دیوار نظارت داشته باشد. همچنین مهندس ناظر باید بررسی کند که مساحت ساختمان در اثر نبشی کشی تغییر نکند.

اشتباهات رایج در نبشی کشی دیوار هبلکس کدامند؟

اصول نبشی کشی دیوار هبلکس بر اساس آیین نامه چیست؟

هر پیمان کار و سازنده ساختمان باید بداند که اصول نبشی کشی دیوار هبلکس بر اساس آیین نامه چیست؟ تا بتواند ساختمانی با استاندارد های تایید شده و مقاوم در برابر زلزله بنا کند. در ادامه مقاله با چند نکته مهم در زمینه نبشی کشی دیوار های بتنی و هبلکسی آشنا می شویم.

  • در تمامی بازشو ها مانند درب و پنجره ها باید از وال پست استفاده شود.
  • دیوار هایی که ارتفاع آن ها بیشتر از 1.8 متر است باید از کناره ها و به صورت افقی به سازه مهار شوند.
  • اجرای نبشی های افقی و عمودی باید دو طرفه باشند؛ در غیر این صورت از استحکام دیوار و سازه کاسته می شود.
  • ضخامت نبشی یا وال پست در مقاومت دیوار بسیار اهمیت دارد. این ضخامت را باید بر اساس میزان لنگر وارد شده به بال افقی نبشی انتخاب کرد.
  • نبشی های افقی باید از نظر شاغول بودن با ریسمان کنترل شوند.
  • چنانچه ارتفاع دیوار های غیر سازه ای از ۵/۳ متر بیشتر باشد باید از وال پست برای مهار آن استفاده کرد.

قیمت نبشی کشی دیوار هبلکس چقدر است؟

برای هزینه و قیمت نبشی کشی در دیوارهای هبلکسی نیز نمی توان قیمتی را به صورت ثابت و مشخص بیان کرد. استفاده از وال پست ها هزینه بالایی را تحمیل نمی کند؛ اما در جایی که هیچ چاره ای به جز نصب بست های رادیکالی وجود ندارد، ممکن است قیمت افزایش پیدا کند. مهندسان پروژه های عمرانی می توانند به همان منبع خرید ابزار بلوک هبلکس مراجعه کرده و برای تهیه وال پست ها و بست های رادیکالی، با قیمت و کیفیت مناسب اقدام کنند.

در قیمت نبشی کشی دیوار هبلکس عوامل و فاکتور های زیادی نقش دارند

در قیمت نبشی کشی دیوار هبلکس عوامل و فاکتور های زیادی نقش دارند که عبارتند از:

۱-قیمت فلزات

از آنجایی که نبشی کشی و میلگرد ها از جنس فلزات و آلیاژ های آن ها هستند، باید گفت که قیمت خرید نبشی ها تا حد زیادی به قیمت روز فلزات در بازار بستگی دارد. البته در بیشتر مواقع نبشی ها را با واحد کیلوگرم به فروش می رسانند.

۲-نرخ ارز

در کشور ما، هر تغییری در نرخ ارز باعث نوسان در قیمت سایر اجناس می شود. با نوسانات قیمت دلار و طلا شاهد کاهش و افزایش در قیمت نبشی ها، ناودانی ها و بست ها هستیم.

۳-دستمزد نبشی کشی هبلکس

از آن جایی که بلوک های هبلکسی، اتصالات و نبشی کشی آن ها نسبت به سایر مصالح جدید تر است، دستمزد کارگران و نصاب آن ها نیز ممکن است بیشتر باشد.

۴-منطقه ای که ساختمان در آن قرار دارد

متاسفانه در کشور ما برای کار های بنایی و ساختمان سازی نرخ ثابتی وجود ندارد و دستمزد ها بیشتر به عرف آن محله و منطقه بستگی دارند. قیمت نبشی کشی دیوار هبلکس در شهر های بزرگ و مناطق بالاشهر معمولا گران تر از سایر مناطق و شهر ها است.

کلام آخر

نبشی کشی در دیوارهای هبلکسی موضوع صحبت ما در این مقاله بود. اگر می خواهید برای تهیه و خرید این بلوک ها متحمل هزینه های بالا نشوید و ابزاری با کیفیت تهیه کنید، تامین کنندگانی معتبر، همچون سرکت سورنا هبلکس را انتخاب کنید.

:امتیاز

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

تماس بگیرید!