رابیتس روی هبلکس

رابیتس روی هبلکس چیست؟⭐0 تا 100

نصب نما و نازک کاری روی بلوک های اتوکلاو شده، باعث زیبایی بیشتر و استحکام آن ها می شود. شاید عده ای هنوز هم ندانند که رابیتس روی بلوک های هبلکس چیست؛ پاسخ این سوال و دیگر سوالات مرتبط در این مطلب گنجانده شده است.

در مورد رابیتس روی هبلکس چه میدانید؟

بیشتر نماهای گچ بری داخل ساختمان به وسیله رابیتس انجام می شود. این توری های مشبک فولادی می توانند روی اغلب سازه های فلزی مانند ستون، دیوار بتنی مانند بلوک هبلکس و یا آجری نصب شوند. البته متریال رابیتس ممکن است از مواد پلیمری نیز تشکیل شده اشد، اما انواع گالوانیزه آن بسیار رایج تر است.

اجرای رابیتس روی بلوک هبلکسی، در سال های اخیر بسیار بیشتر شده است. خوب است بدانید، قیمت اجرای بلوک هبلکس و نصب رابیتس روی آن به طور جداگانه محاسبه می شود.

رابیتس روی هبلکس انواع و ابعاد مختلفی دارد و بیشتر بر اساس وزن یا تعداد ستون تقسیم بندی می شود. برای نصب رابیتس روی بلوک سبک باید به متراژ دیوار توجه کنید. هنگام خرید بلوک هبلکس حتما به صاف بودن سطح بیرونی بلوک ها نیز دقت کنید تا حین اجرای رابیتس، دچار مشکل نشوید. البته بدانید که همان طور که قیمت رابیتس با متریال مختلف باهم متفاوت است، قیمت بلوک هبلکس نیز دارای نوسان می باشد. رابیتس ها در ابعاد متفاوتی ساخته شده اند.

در مورد رابیتس روی هبلکس چه میدانید؟

قیمت اجرای رابیتس روی هبلکس چقدر است؟

برای بررسی قیمت اجرای رابیتس روی هبلکس باید آن را از دو جهت مورد بحث قرار دهیم. به طور کلی، ۲ عامل زیر در قیمت و هزینه های نهایی رابیتس کاری نقش دارند:

۱-دستمزد گچ کار و نصاب رابیتس

دستمزد گچ کار و نصاب رابیتس در قیمت نهایی نقش زیادی دارد. معمولا گچ کار به صورت روزمزد، متری یا پیمان کاری کار می کند. نصاب رابیتس نیز ممکن است کار را به صورت پیمان کاری یا متری اجرا کند. در هر صورت، دستمزد آن ها به سطح شلوغی و طرح رابیتس کاری روی دیوار و سقف بستگی دارد.

۲-قیمت متریال رابیتس و گچ کاری روی آن

هزینه ای که برای خرید رابیتس و اتصالات آن لحاظ می شود، باید در قیمت نهایی رابیتس کاری محاسبه شود. علاوه بر رابیتس، هزینه ای هم برای خرید گچ و ابزار آلات اجرای آن روی رابیتس خرج می شود.

مجموع موارد بالا در قیمت نهایی اجرای رابیتس و گچ کاری بعد از آن تاثیر دارند. گاهی اوقات کارفرما تصمیم می گیرد که از نورپردازی های ریسه ای نیز در اطراف رابیتس ها در سقف های کاذب نیز استفاده کند که این مورد خود متحمل هزینه های جداگانه ای است.

قیمت اجرای رابیتس روی هبلکس چقدر است؟

نقش رابیتس در نما و استحکام ساختمان ها چیست؟

حالا که با رابیتس آشنا شدید، بهتر است در مورد نقش رابیتس در نما و استحکام ساختمان ها نیز صحبت کنیم. به طور کلی، کاربرد رابیتس در ساختمان برای اسکلت داخلی نماهای گچبری شده، و یا اتصال برای حد فاصل درزها به کار برده می شود. عمده ترین کاربرد های رابیتس به شرح زیر است:

1- اجرای رابیتس روی heblex باعث می شود که گچ کاری روی آن یک دست و بدون ترک انجام شود. در واقع مشکل ترک گچ روی هبلکس با این ترفند حل می شود.

2- برای ایجاد سقف کاذبی که در اکثر منازل مشاهده کردید از رابیتس استفاده می شود. سقف های هبلکسی که به وسیله ملات یا چسب هبلکس ساخته شده اند، قابلیت اجرای رابیتس را دارند.

3- اجرای المان های داخلی برای نورپردازی توسط رابیتس انجام می شود.

4- به منظور مقاوم سازی و نمای بدون نقص، از رابیتس برای پلاستر های داخلی نیز بهره گرفته می شود.

5- در دیوارهای هبلکسی، برای اتصال بلوک بتنی به ستون ها، خرید چسب هبلکس و استفاده از آن کارساز نیست. با رابیتس و عایق های مخصوص می توان این اتصال را به وجود آورد.

نحوه اجرای رابیتس روی هبلکس به چه صورت است؟

نحوه اجرای رابیتس روی بلوک hebelex با توجه به کاربرد آن کمی متفاوت است.  گاهی به دلایلی همچون ترک گچ روی هبلکس، بعد از گچکاری باید از رابیتس ما بین بلوک ها و ملات گچی استفاده شود. استفاده از گچ مخصوص هبلکس و رابیتس در گچکاری باعث تمیزی و افزایش کیفیت در نتیجه ی کار می شود.

کاربرد دیگر رابیتس، برای ایجاد سقف کاذب و نمای نورپردازی شده می باشد. عمدتا این توری های مشبک برای ۳ بعدی کردن سقف بهترین گزینه هستند.

تنها تفاوت بین اجرای رابیتس روی بلوک سبک aac در دو نوع بالا، تفاوت در ارتفاع رابیتس است. در مورد اول یعنی گچکاری رابیتس باید در فاصله خیلی کمی از بلوک نصب شود، اما برای سقف کاذب ارتفاع رابیتس بیشتر می باشد.

با توجه به‌ کاربرد های ذکر شده برای رابیتس، بهتر است بدانید که نحوه اجرای رابیتس روی هبلکس به چه صورت است:

 1.  میلگردهایی را به دیوار بلوک aac به روش دفنی نصب کنید. روش جوشکاری میلگردها برای سازه های آهنی، مانند ستون و تیرهای سقفی مناسب است.
 2. برای گچ کاری بهترین فاصله بین میلگرد ها ۶۰ سانتی متر است؛ اما در سقف های کاذب با توجه به طرح و شلوغی کار می توان این فاصله را تا ۳۰ سانتی متر کاهش داد.
 3. بعد از اینکه میلگرد ها در جای مناسب خود نصب و تراز شدند، باید نبشی های حمال را روی آن ها جوش داد.
 4. حال نوبت نصب رابیتس است. توری های مشبک باید یا به وسیله جوشکاری یا به کمک سیم های رابیتس بندی، با رعایت اصول ترازبندی به نبشی ها وصل شوند.

مزایا نصب رابیتس روی هبلکس چیست؟

اجرای رابیتس روی بلوک های هبلکسی مزایای زیادی به شرح زیر دارد:

 • سهولت گچکاری روی بلوک سبک aac و یک دست بودن نتیجه وار، عمده ترین دلیل استفاده از ورق های مشبک در گچکاری دیوار بتنی است.
 • در ساخت سقف کاذب، رابیتس را می توان با هر شکل و طرحی اجرا نمود. در واقع، ورقه های توری شکل رابیتس با وجود استحکام قابل توجه، خمش و انعطاف پذیری مناسبی دارند.
 •  تاسیساتی مانند لوله کشی و انشعابات یا عبور سیم های برق به راحتی در رابیتس امکان پذیر است.
 • سرعت اجرای بالا که ایده‌آل هر کارفرمایی است، با نصب رابیتس ممکن می شود.

اکنون متوجه شدید که مزایا نصب رابیتس روی هبلکس چیست؛ حال می توانید برای استفاده و خرید آن به راحتی تصمیم گیری کنید. علاوه بر آن برای خرید و قیمت بلوک های اتوکلاو شده و ابزار های نصب آن مانند چسب و همزن چسب هبلکس و اطلاع از قیمت چسب هبلکس می توانید از مجموعه سورنا هبلکس کمک بگیرید.

معایب نصب رابیتس روی هبلکس چیست؟

نصب رابیتس و استفاده از آن علاوه بر مزایا و کاربرد های ویژه، معایبی هم دارد، مانند:

 •  وزن رابیتس به دلیل استفاده از توری های فولادی، نسبتا بالا است و باید طبق محاسبات مهندسان ساختمان اجرا شود تا ایمنی و استحکام سقف به خطر نیفتد.
 • حجم گچ مصرفی و دستمزد گچ کار در اجرای رابیتس و گچکاری بعد از آن نسبتا زیاد است.
 •  رابیتس و گچکاری روی آن به در اثر انبساط حرارتی و لرزش های ساختمان کمی ضعیف است و به مرور ممکن است ترک های ریزی روی سطح بیرونی آن دیده شود.
 •  یکی از معایب رابیتس روی هبلکس عایق نبودن آن به صوت است. بر خلاف تصور، رابیتس عایق صدا نیست و صوت به راحتی از آن عبور می کند.

برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از خرید و قیمت بلوک هبلکس با ما تماس بگیرید.

09121916371

09339754326

بهترین رابیتس برای سقف کاذب و نمای ساختمان کدام است؟

بهترین رابیتس برای سقف کاذب باید نیمه سنگین یا متوسط با وزن حدودی ۶۰۰ تا ۹۰۰ گرم باشد. اجرای رابیتس روی هبلکس با توجه به وزن سازه و وزنی که رابیتس باید تحمل کند انجام می شود. وزن رابیتس نباید سبک باشد؛ زیرا گچ کاری و نازک کاری روی آن انجام می شود. از طرفی سنگین هم نباید باشد تا به سقف و سازه فشار وارد نکند.

بهترین رابیتس برای سقف های کاذب، ستون ۹ و ۱۱ است که ستون ۱۱ به دلیل اینکه چشمه های کوچک تری دارد و گچ کاری با حداقل مقدار گچ انجام می شود، انتخاب مناسب تری است.

رابیتسی که برای نما به کار می رود باید سنگین تر باشد؛ زیرا سنگ های نما وزن بیشتری داشته و رابیتس باید تحمل نگهداری آن ها را داشته باشد. وزن رابیتس نما حدود ۹۰۰ تا ۱۳۰۰ گرم است. نوع ۱۳ ستون رابیتس انتخاب مناسبی است؛ زیرا هم چشمه های کوچک تری دارد، هم وزن نازک کاری به خصوص سنگ را  متحمل می شود. انتخاب رابیتس با وزن کمتر ممکن است خسارات مالی و حتی جانی به بار آورد. نصب رابیتس روی هبلکس باید با ابزار و اتصالات مخصوصی انجام شود تا حین کار و بعد از آن ایمنی نما حفظ شود.

سخن آخر

نصب انواع نازک کاری روی بلوک های اتوکلاو شده باید با قواعد و اصول خاصی انجام شود تا نتیجه ی مطلوبی به دست بیاید.

:امتیاز

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

تماس بگیرید!