نازک کاری روی هبلکس چیست

نازک کاری روی هبلکس چیست؟⭐چگونه انجام می شود؟

بلوک هبلکس جزء مصالحی است که در سال های اخیر در دیوار چینی ساختمان ها بسیار استفاده شده است. نازک کاری روی این بلوک ها مانند سایر مصالح قابل انجام است؛ اما ریزه کاری های خاصی دارد که در ادامه مقاله به آن ها اشاره می کنیم.

حیاتی ترین مرحله نازک کاری روی هبلکس چیست؟

زمانی که دیوار چینی با بلوک های هبلکس (hebelex) به پایان رسید، نوبت نازک کاری روی آن هاست تا علاوه بر استحکام بیشتر، زیباتر به نظر برسند. هر روش و مرحله از نازک کاری باید حداقل ۶ هفته بعد از پایان دیوار چینی شروع شود. در این مدت بلوک ها باید مرتبا مرطوب شوند.

اولین مرحله نازک کاری که مهم ترین مرحله نیز به شمار می رود، صاف و یک دست کردن سطح بلوک های اتوکلاو است. این کار با شمشه کشی و کروم بندی با ملات گچ و خاک به راحتی انجام می شود. برای جلوگیری از ایجاد ترک گچ روی هبلکس باید تمامی شکاف ها و درز های بین بلوک ها در این مرحله به خوبی پوشانیده شوند.

بعد از پاسخ دادن به سوال حیاتی ترین مرحله نازک کاری روی هبلکس چیست؟ حال نوبت به مراحل بعدی نازک کاری می رسد که باید توضیح داده شوند.

حیاتی ترین مرحله نازک کاری روی هبلکس چیست؟

سنگ کاری روی بلوک هبلکس چطور امکان پذیر است؟

سنگ کاری روی بلوک هبلکس یکی از گزینه های نازک کاری روی هبلکس است. قبل از هر گونه اجرای نما به خصوص سنگ کاری روی بلوک های اتوکلاوی باید از کیفیت و ساخت استاندارد این بلوک ها مطمئن شوید. در غیر این صورت امکان جدا شدن نما از بلوک وجود دارد.

برای شروع سنگ کاری باید تمامی سطوح بلوک ها را حسابی تمیز کنید تا عاری از گرد و خاک باشد. سپس با ملات مخصوص هبلکسی، سنگ ها را در ردیف های افقی پشت سر هم قرار دهید‌‌. تراز بودن و شاغول کردن سنگ ها در نما و شیب دیوار بسیار اهمیت دارد. قبل از چیدن هر ردیف سنگ روی دیوار باید عملیات تراز و شاغول کردن را اجرا کنید.

نکته ای که باید در نازک کاری روی هبلکس با سنگ به آن توجه کنید، این است که ملات بین دیوار و سنگ را به اندازه لازم استفاده کرده و هرگز ضخامت ملات را به منظور چسبندگی بیشتر، افزایش ندهید. بعد از سنگ کاری برای اینکه نمای سنگ زیبا تر شده و چسبندگی سنگ ها بهم افزایش پیدا کند، باید عملیات بندکشی سنگ ها انجام شود. بند کشی معمولا با دوغاب که ملات روانی است انجام می شود.

سنگ کاری روی بلوک هبلکس چطور امکان پذیر است؟

آیا جذب آب بلوک هبلکس مانع نازک کاری روی هبلکس می شود؟

یکی از ویژگی های بلوک های هبلکسی، قابلیت جذب آب بالای آن هاست. رطوبت این بلوک ها تا حدود ۵۰ درصد هم می رسد، اما چیزی که اهمیت دارد استحکام بلوک های هبلکسی است که در برابر رطوبت همچنان حفظ می شود. این بلوک ها گرچه جذب آب بالایی دارند، اما آب و رطوبت را از خود عبور نمی دهند. شاید تصور کنید که این ویژگی باعث می شود که نازک کاری روی هبلکس به خوبی انجام شود یا اینکه بعد از اجرای نما روی دیوار ها باید شاهد کنده شدن آن ها باشید!

بر خلاف همه این تصورات، بلوک های اتوکلاو شده قبل از نازک کاری نیز باید خیس شوند تا مقاومتشان افزایش پیدا کند. هر گونه اجرای نمای روی این بلوک ها اگر به درستی و طبق اصول انجام شود، نه تنها بعد از مدتی کنده نمی شود، بلکه تا سال های سال سالم و بدون آسیب باقی می ماند. با این توضیحات به این نتیجه می رسیم که بلوک های اتوکلاو شده بستر قابل اعتمادی برای نصب نما هایی همچون کاشی، سرامیک، سنگ و غیره هستند.

آیا جذب آب بلوک هبلکس مانع نازک کاری روی هبلکس می شود؟

بعد از نازک کاری روی هبلکس، عایق بندی دیوار برای رطوبت چگونه انجام می شود؟

دیوار های هبلکسی با وجود اینکه عایق رطوبتی خوبی هستند، اما بهتر است در اماکنی مانند سرویس بهداشتی و آشپزخانه ها که مدام در معرض شست و شو و رطوبت قرار دارند، با مصالح عایق، عایق بندی شوند. یکی از رایج ترین مصالح برای عایق بندی رطوبت دیوار ها، ایزوگام است. البته در گذشته، از ترکیب قیر و گونی نیز برای این منظور استفاده می شده است.

ایزوگام می تواند از دیوار یا حتی سقف در برابر رطوبت، شست و شو و بارش برف و باران محافظت کند. نصب ایزوگام باید توسط افراد ماهر انجام شود تا به صورت کامل و بدون درز روی بلوک ها بچسبد. طبق گفته ی سازندگان ساختمان ها، اگر روی بلوک های اتوکلاوی را با یک لایه سیمان بپوشانید و بعد از آن ایزوگام را نصب کنید، عایق بندی با قدرت و اطمینان بیشتری انجام می شود‌.

نازک کاری روی هبلکس جزء سومین مرحله از ساخت و ساز است و اگر چه همیشه هم به زیبایی و نمای دیوار یا سقف ربطی ندارد، اما در مواقعی باعث ایمنی و استحکام دیوار در برابر عوامل خارجی مانند رطوبت می شود.

بعد از نازک کاری روی هبلکس، عایق بندی دیوار برای رطوبت چگونه انجام می شود؟

قیمت نازک کاری روی هبلکس چقدر است؟

برای اینکه بدانید قیمت نازک کاری روی بلوک های اتوکلاوی چقدر است و اگر بخواهید قیمت انواع نازک کاری را باهم مقایسه کنید، بهتر است تا انتهای این بخش از مقاله را مطالعه کنید.

قیمتی که برای نازک کاری روی بلوک های هبلکسی در نظر گرفته شده است تا حد زیادی بستگی به نوع نازک کاری و متریال به کار رفته دارد. مثلا، در اجرای سیمان روی بلوک هوادار شده، متریال اصلی سیمان است؛ اما در اجرای کاشی و سرامیک، به چسب یا ملات هبلکس و کاشی نیاز است‌. بنابراین مقایسه قیمت انواع نازک کاری، کار درستی نیست؛ زیرا هر کدام ویژگی ها و مزایای خود را دارند.

در دیوار هایی مانند آشپزخانه یا سرویس بهداشتی که در معرض دید و شست و شو هستند، بهتر است نازک کاری به صورت اجرای کاشی یا سرامیک باشد. اما در دیوار حیاط خلوت و یا دیوار سالن های پذیرایی تنها گچکاری یا سیمان کاری اکتفا می کند.

قیمت نازک کاری روی هبلکس به دستمزد مجری نیز وابسته است‌. لازم است بدانید که دستمزد بنا و کارگر در اجرای کاشی و سرامیک روی بلوک aac بیشتر از گچکاری یا سیمان کاری است. قیمت اجرای رابیتس نیز به دلیل استفاده از رابیتس و مقدار زیادی گچ، نسبت به بقیه نازک کاری ها گران تر بوده و البته زیبایی بیشتری هم دارد.

قیمت نازک کاری روی هبلکس چقدر است؟

گچ کاری روی بلوک های اتوکلاو چگونه انجام می شود؟

در بسیاری از ساختمان‌ها، heblex به تنهایی نمای زیبایی ندارد و باید با گچ و خاک و ملات گچ پوشانیده شود. شاید بسیاری از شما ندانید که گچ کاری روی بلوک های اتوکلاو چگونه انجام می شود. این مرحله از نازک کاری باید با مهارت و دقت بالا انجام گردد تا نتیجه ی مطلوبی حاصل شود‌.

برای صرفه جویی در هزینه ها، لایه ی زیرین گچ کاری را با ملات گچ و خاک که درصد کمتری گچ دارد می پوشانیم. در این مرحله مقداری خاک به ملات گچ و آب اضافه می کنیم تا سطح زیرین کاملا صاف و یک دست شود. البته بهتر است در خرید بلوک هبلکس به کیفیت و صاف بودن سطوح آن ها نیز توجه کنید.

بعد از این مرحله نوبت به سفید کاری نهایی است که با ملات گچ با دانه بندی بسیار ریز و خالص و آب باید انجام شود. این ملات حدودا ۱۵ دقیقه باید هم زده شود و با کاردک های مخصوصی روی دیوار کشیده شود. نازک کاری روی هبلکس را می توان با گچ مخصوص هبلکس انجام داد. این گچ ها با ساختار بلوک ها سازگار بوده و ملات آن ها در زمان کمتری آماده می شود.

نحوه انجام سیمان کاری روی بلوک های سبک، مهم ترین مراحل نازک کاری روی هبلکس، چگونه است؟

آیا تا به حال برایتان این سوال پیش آمده که نحوه انجام سیمان کاری روی بلوک های سبک چگونه است؟ یا اینکه قیمت اجرای بلوک هبلکس تا چه حد به سیمان کاری روی آن بستگی دارد؟

در قسمت هایی از ساختمان، که دیوار های ساخته شده با بلوک اتوکلاو دید زیادی به اطراف ندارند، مانند دیوار های حیاط خلوت، از سیمان کاری به عنوان نما روی hebelex استفاده می شود‌. سیمان کاری با ملات سیمان و آب انجام می شود که باعث عایق شدن بهتر و استحکام بیشتر دیوار می شود. برای اینکه نازک کاری روی هبلکس در بهترین نحو انجام شود باید بلوک ها با کیفیت باشند. قیمت بلوک هبلکس شاید معیاری برای تشخیص کیفیت آن باشد اما بهتر است این بلوک ها را از مراکز معتبری مانند سورنا هبلکس خریداری کنید.

در اولین اقدام برای سیمان کاری باید ملات را با نسبت استاندارد آماده کرده و با کاردک روی دیوار بزنید. با توجه به نظر کارفرما می توان از سیمان سفید و یا سیمان خاکستری برای این مرحله استفاده کرد. البته برای مقاومت بیشتر دیوار ها باید خرید چسب هبلکس را جایگزین ملات های سنتی کنید.

انجام سیمان کاری باید با توجه به نظر پیمان کار با ضخامت بین ۱ تا ۲ سانتی متر انجام شود و بعد از پایان کار عمل لیسه کشی برای یک دست شدن سطح فراموش نشود.

آیا کاشی ‌کاری جزء مراحل نازک کاری روی هبلکس است؟

در بخش هایی از ساختمان که دیوار هبلکسی (بلوک سبک) مدام در معرض شست و شو و رطوبت یا حرارت و کثیف شدن قرار دارد، از کاشی و سرامیک به عنوان نما استفاده می شود. قبل از کاشی کاری روی بلوک های اتوکلاو شده در سرویس بهداشتی یا آشپزخانه ها، باید از عایق هایی مانند قیر گونی و ایزوگام استفاده شود تا رطوبت و آب باعث آسیب به دیوار نشود. البته دیوارهایی که با چسب هبلکس ساخته شده اند، مقاومت زیادی داشته و عایق خوبی برای صوت و انرژی می باشند.

کاشی کاری را می توان با ملات های سنتی انجام داد. این کار باید با مهارت بالا و با ابزار هایی مانند فرز برای برش کاشی، کاردک برای ریختن ملات و ابزار هایی برای مخلوط کردن ملات انجام شود. با این توضیحات در پاسخ به این سوال که آیا کاشی کاری جزء مراحل نازک کاری روی هبلکس است؟ باید گفت که هر گونه نمایی که روی این دیوار های بتنی اجرا شود، شامل نازک کاری می شود.

برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از خرید و قیمت بلوک هبلکس با ما تماس بگیرید.

09121916371

09339754326

اجرای نماهای کاذب روی بلوک های اتوکلاو شده به چه صورت است؟

اجرای نماهای کاذب روی بلوک های اتوکلاو شده به چه صورت است؟

هر کارفرما و بنایی باید بداند که اجرای نماهای کاذب روی بلوک های اتوکلاو شده به چه صورت است؟ زیرا در سال های اخیر به دلیل مزایای زیادی که این بلوک ها داشته اند، کاربرد آن ها در ساختمان سازی، به خصوص در دیوار چینی بسیار بیشتر شده است. اجرای نماها و سقف های کاذبی مانند رابیتس روی هبلکس نیازمند ابزار و متریال به خصوصی است.

برای اینکه روی سقف های هبلکسی، رابیتس و گچ کاری های سه بعدی انجام شود باید متریالی مانند ورقه های مشبک به سقف نصب شود. برای نمای جذاب تر معمولا در قسمت بیرونی رابیتس از نوار های نورانی ال ای دی نیز استفاده می شود. نصب رابیتس روی سقف باید با اتصالات مخصوص این کار انجام شود. قیمت این اتصالات مانند قیمت چسب هبلکس یا سایر ابزار های ساخت و ساز ثابت نیست و نوسان دارد. به هر حال نصب سقف کاذب به عنوان نازک کاری روی هبلکس قابل انجام بوده و باعث نمای زیبا و شیکی در سقف می شود.

سخن آخر

نازک کاری به عنوان سومین مرحله ساخت و ساز باید روی دیوار ها، کف و سقف انجام شود. دیوار های هبلکسی به دلیل مقاومت بالا و سطوح صاف، قابلیت هرگونه نازک کاری دارند.

:امتیاز

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

تماس بگیرید!