اجرای تاسیسات در بلوک هبلکس

اجرای تاسیسات در بلوک هبلکس چگونه است؟⭐0 تا 100

با پیشرفت در حوزه ساخت مصالح ساختمانی، بلوک های اتوکلاو تقریبا جایگزین مصالح دیگری مانند سفال شده اند. بلوک های هبلکس قابلیت اجرای تاسیسات را بدون کوچک ترین آسیبی دارند.

آیا دیوار هبلکس قابلیت نصب تاسیسات را دارد؟

اجرای تاسیسات در بلوک هبلکس با توجه به مشخصات فنی این بلوک ها امکان پذیر است. بهتر است در ابتدای مقاله با ویژگی های بلوک های سبک بیشتر آشنا شوید. بلوک سبک اتوکلاو شده از ایجاد تخلخل در دستگاه فشار ساخته می شود. برخلاف تصور، این بلوک ها با برشکاری یا سوراخ کاری ترک نمی خورند. زمانی که بلوک اتوکلاو شده به وسیله ی چسب هبلکس روی هم قرار می گیرد، مقاومت آن چند برابر می شود.

بلوک aac در برابر صدا، سرما و گرم بسیار عایق هستند؛ بنابراین کاربرد آن ها در آپارتمان ها بسیار بیشتر است. به دلیل وجود سیلیس در این مصالح، علاوه بر مقاومت بلوک هبلکس در برابر زلزله، می توان مقاومت در برابر آتش سوزی را به ویژگی های بلوک اتوکلاو اضافه کرد.

اجرای تاسیسات در بلوک های اتوکلاو شده باید بعد از اتمام دیوارچینی انجام شود. چنانچه در اثر بی احتیاطی یا عوامل دیگر، حین اجرای تاسیسات، بلوک ها ترک خورده یا قسمتی از آن ها شکسته شدند، نگران نباشید؛ زیرا با خرید چسب هبلکس و پر کردن قسمت های آسیب دیده، دیوار هبلکسی مانند روز اول می شود. البته مهارت و استفاده از دستگاه های برش و سوراخ کاری را نباید در این مرحله از ساخت و ساز نادیده گرفت.

بهتر است بدانید کیفیت بلوک هوادار شده مورد استفاده در دیوار هبلکس در اجرای تاسیسات بسیار موثر است. به همین دلیل بهتر است، خرید بلوک هبلکس را از مراکز قابل اطمینانی مانند سورنا هبلکس انجام دهید.

آیا دیوار هبلکس قابلیت نصب تاسیسات را دارد؟

اجرای تاسیسات در بلوک هبلکس شامل چه مواردی می شود؟

یکی از مراحل دیوارچینی با بلوک اتوکلاوی، اجرای تاسیسات در بلوک هبلکس است. این مرحله شامل نصب و اتصال تاسیسات داخل دیوار می شود. به طور کلی تاسیسات ساختمانی شامل موارد زیر است:

۱-لوله کشی های آب

در سال های گذشته گرچه لوله کشی های روکار بسیار رایج شده است، اما باز هم در موارد زیادی، لوله کشی های آب به خصوص در سرویس بهداشتی و آشپزخانه به صورت توکار اجرا می شوند.

۲-انشعابات برق

تمامی سیم کشی های برقی ساختمان باید داخل دیوار های هبلکسی انجام شود تا علاوه بر حفظ نمای دیوار، ایمنی ساختمان نیز حفظ شود. این سیم کشی ها درون لوله های پلاستیکی جای گذاری می شوند.

۳-کلید و پریز

جای کلید و پریز روی دیوار باید بعد از دیوار چینی با ابزار مخصوص کنده شود. بهتر است تعداد کلید و پریز ها توسط برقکار ساختمان مشخص شود تا حین برشکاری مشکلی به وجود نیاید.

۴-تاسیسات پکیج ها و سیستم های گرمایشی

تاسیسات پکیج ها اغلب به صورت روکار اجرا می شوند. در صورتی که بتوان این تاسیسات را داخل دیوار جای گذاری کرد، باید مکان آن ها را با دقت مشخص کنید.

اجرای تاسیسات در بلوک هبلکس شامل چه مواردی می شود؟

شیارزنی هبلکس و اجرای تاسیسات در بلوک هبلکس در چه مرحله ای از ساخت و ساز باید انجام شود؟

دیوار هایی در ساختمان وجود دارند که محل عبور لوله های انشعابات هستند. این دیوار ها اگر با بلوک اتوکلاو شده و ملات هبلکس چیده شده باشند، مشکلات کمتری نسبت به سایر مصالح دارند.

اجرای تاسیسات و شیارزنی هبلکس باید بعد از دیوار چینی انجام شود؛ یعنی دقیقا زمانی که عملیات ساخت دیوار به پایان رسیده است و حتی دوغاب و بندکشی هم انجام شده باشد. به دلیل اینکه ممکن است حین برشکاری، شکاف یا شکستگی در بلوک ها ایجاد شود، بهتر است دیوار را چندین مرحله مرطوب کرده تا استحکام آن بیشتر شود‌.

نکته ی مهم دیگری که وجود دارد این است که گچکاری یا سیمان کاری روی دیوار ها باید بعد از اجرای تاسیسات باشد تا دیوار ظاهر خود را حفظ کند. اگر بعد از اجرای نازک کاری متوجه شدید که در یک قسمت از دیوار باید تاسیسات را جای گذاری کنید، بهتر است این کار را با دقت زیادی انجام دهید تا نازک کاری، جلوه ی نامناسب و زشتی به خود نگیرد.

حین جوشکاری و اجرای تاسیسات در بلوک هبلکس نیز باید مراقب باشید که تکه های جوشکاری به دیوار برخورد نکند و رنگ دیوار یا حتی نازک کاری را خراب نکند.

شیارزنی هبلکس و اجرای تاسیسات در بلوک هبلکس در چه مرحله ای از ساخت و ساز باید انجام شود؟

اجرای تاسیسات در بلوک هبلکس راحت تر است یا سفال؟

علاوه بر بلوک های هبلکسی، سفال نیز یکی از مصالح پرکاربرد ساختمانی است. در ساخت دیوار های داخلی ساختمان که اغلب محل نصب تاسیسات است، بهتر است از مصالحی استفاده شود که با برش و ضربه ترک نخورند.

سفال ها به خصوص آن هایی که دارای چند حفره داخل خود هستند، اصلا برای نصب تاسیسات مناسب نیستند. سوراخ کاری و شیار زدن در این سفال ها احتمال ترک خوردگی و شکستن آن ها را افزایش می دهد. بنابراین، در مقایسه بین اجرای تاسیسات در بلوک هبلکس و بلوک های سفالی، به جرات می توان گفت که بلوک های هبلکسی استحکام و مقاومت بیشتری در زمان برش کاری یا شیارزنی نسبت به سفال دارند.

علاوه بر این موارد، سفال عایق رطوبتی خوبی نیست و این امکان وجود دارد که تاسیسات داخل دیوار با رطوبت تماس پیدا کرده و در زمان طولانی دچار آسیب شوند. در مقابل، بلوک های اتوکلاوی عایق رطوبتی خوبی هستند و رطوبت را به تاسیسات داخل دیوار انتقال نمی دهند‌. از این نظر می توان گفت که سلامت تاسیسات در بلوک های اتوکلاو شده نسبت به سفال بیشتر تامین می شود و این یکی از بزرگ ترین مزیت های بلوک های هبلکسی نسبت به سفال است.

اجرای تاسیسات در بلوک هبلکس راحت تر است یا سفال؟

ابزار اجرای تاسیسات در بلوک هبلکس؛ آیا اره برقی برش هبلکس در این رابطه کاربرد دارد؟

ابزار ها و دستگاه های برقی یا دستی متنوعی برای ایجاد شکاف یا سوراخ در بلوک های بتنی ساخته شده اند. به کار گرفتن این ابزار آلات، حین اجرای تاسیسات باعث می شود که بلوک heblex با کمترین ضایعات و آسیب برای نصب تاسیسات آماده شود. رایج ترین ابزار های اجرای تاسیسات عبارتند از:

1-شیارزن برقی

شیارزن برقی نوع پیشرفته و برقی شیارزن دستی است. این ابزار الکترونیکی با سرعت بالا و با اندازه های دقیقی شیارهایی را روی بلوک اتوکلاو ایجاد می کند. فقط کافی است که بعد از دیوارچینی و  نبشی کشی دیوار هبلکس جای دقیق نصب تاسیسات، مانند لوله کشی انشعابات و سیم های برق را علامت بزنید و سپس با دستگاه شیارزن سوراخ ایجاد کنید.

شیارزن برقی در دو مدل تک تیغ و دو تیغ وجود دارد که نوع دو تیغ آن امکان تنظیم ابعاد و اندازه برشکاری را دارد. البته قیمت شیارزن دو تیغ گران تر از تک تیغ است.

2-سیم برش

سیم برش بلوک سبک aac نیز یک وسیله برای اجرای تاسیسات در بلوک هبلکس است. سیم برش های درجه یک و با کیفیت تا حد زیادی راندمان کار را بالا می برند. برش سطوح بیرونی بلوک های بتنی با سیم برش، از ایجاد اشتباه و خطا در برشکاری جلوگیری می کند. برای اطلاع از قیمت سیم برش و قیمت بلوک هبلکس بهتر است از تولید کننده های معتبر این محصولات سوال بپرسید.

3-گونیا و اره برش

گونیا و اره برش در برشکاری بلوک های اتوکلاو شده (بلوک سبک) مکمل هم هستند.‌ این دو ابزار بلوک های اتوکلاو شده را دقیق و بدون خطای برش می دهند. با توجه به این توضیح به راحتی می توان بگوییم که بله، اره برقی برش بلوک هبلکس یکی از مهم ترین ابزارهای مورد نیاز در اتصالات بلوک اتوکلاو شده است.

4-سوراخ کن پریز

این ابزار برای سوراخ کردن بلوک های اتوکلاو هنگام نصب پریز و لوله های برق مناسب است. بلوک هایی که با چسب هبلکس به هم متصل شده اند، در اثر سوراخ کاری با این ابزار هیچ گونه آسیبی نمی بینند. سوراخ کن پریز بر خلاف ابزار های نام برده شده به تنهایی کاربردی ندارد و باید به دریل وصل شود. قیمت این ابزار مانند قیمت چسب هبلکس وابسته به برند تولید کننده آن است.

قیمت اجرای تاسیسات در بلوک هبلکس چقدر است؟

اجرای تاسیسات شامل نصب لوله کشی های ساختمان است که برای عبور انشعابات مانند گاز، برق، آب و حتی خطوط تلفن استفاده می شود. در بحث قیمت ها در ساخت و ساز نمی توان قیمت مشخصی ارائه کرد. به طور مثال قیمت اتصالات بلوک هبلکس همیشه ثابت و معین نیست. اجرای تاسیسات عموما به صورت پیمان کاری انجام می شود و برای محاسبه قیمت آن باید به موارد متعددی اشاره کرد.

  • قیمت لوله کشی ها: لوله کشی هایی که برای انشعابات انرژی مانند گاز یا آب به کار می روند، از نظر قیمتی باهم متفاوتند.
  • میزان سختی کار: اجرای تاسیسات در برخی قسمت های ساختمان سختی کار بیشتری دارد؛ بنابراین دستمزد انجام آن نیز بالاتر است.
  • متراژ لوله و تاسیسات به کار رفته: قیمت اجرای تاسیسات در بلوک هبلکس تا حد زیادی به متراژ لوله و تاسیسات به کار رفته بستگی دارد.
  • کیفیت و درجه بندی تاسیسات: یک عامل موثر دیگر در قیمت اجرای تاسیسات ساختمانی، کیفیت لوله ها و تاسیسات است. متاسفانه عده ی زیادی به خاطر سود خود از لوله های بی کیفیت استفاده می کنند که طول عمر بسیار کمتری دارند.
آیا اجرای تاسیسات در بلوک هبلکس باعث سایش در لوله کشی ها می شود؟

آیا اجرای تاسیسات در بلوک هبلکس باعث سایش در لوله کشی ها می شود؟

عده ای تصور می کنند که بلوک های هبلکسی و ملات مخصوص آن ها باعث ساییدگی و خوردگی تاسیسات داخلی می شوند، و در واقع، متریال بلوک های اتوکلاو شده و ملات آن ها این قابلیت را دارند که در تماس با مواد دیگر باعث خوردگی آن ها شوند. این تصور زمانی درست است که تاسیسات، بدون محافظ خاصی در دیوار ها به کار رفته باشند.

اجرای تاسیسات در بلوک هبلکس اغلب با پوششی مانند لوله پلیکا انجام می شود که از تماس مستقیم سیم ها با بلوک ها جلوگیری می شود. در واقع این کار هم به دلیل ایمنی ساختمان انجام می شود و هم به خاطر حفظ سلامت تاسیسات.

در مورد انشعابات آب نیز باید گفت که در چند سال گذشته، لوله کشی های آب و پکیچ ها با لوله های پلاستیکی محکم و مقاومی انجام می شود که در برخورد و مجاورت با بلوک های هبلکسی هیچ گونه آسیب و سایش در آن ها اتفاق نمی افتد. ترکیدن لوله های آب داخل دیوار و سوراخ شدن آن ها هیچ ارتباطی به بلوک ها ندارد و به خاطر پایین بودن کیفیت این لوله ها است.

برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از خرید و قیمت بلوک هبلکس با ما تماس بگیرید.

09121916371

09339754326

ابزار اجرای تاسیسات در بلوک هبلکس؛ آیا اره برقی برش هبلکس در این رابطه کاربرد دارد؟

جزئیات اجرایی بلوک هبلکس در زمان اجرای تاسیسات در بلوک هبلکس چیست؟

زمان دیوارچینی با بلوک هبلکس باید به اجرای تاسیسات بعد از آن هم توجه کنید تا این کار بدون هیچ دردسری انجام شود. برخی از جزئیات اجرایی بلوک هبلکس بعد از اجرای تاسیسات به شرح زیر است:

  • در صورتی که حین برش یا سوراخ کردن بلوک های متخلخل شکاف یا ترکی در سطح آن ها ایجاد شد، حتما با ملات مخصوص آن ها را درز گیری کنید.
  • هنگام سوراخ کاری با ابزار های نام برده شده، باید به محل ناودانی منقطع گالوانیزه  توجه کنید که مانع اجرای تاسیسات نباشد.
  • قبل از اینکه اقدام به اجرای تاسیسات کنید، جای آن ها را از قبل مشخص کرده تا حین کار سردرگم نشوید.
  • اجرای تاسیسات در بلوک هبلکس را به افراد ماهر بسپارید تا نتیجه کار مطابق استاندارد های معین باشد.

سخن آخر

بلوک hebelex به دلیل استحکام بالا و انسجام ساختاری، امکان اجرای هر گونه تاسیسات و لوله کشی را دارد. این کار باید در زمان مشخص، با رعایت نکات لازم، مهارت و ابزار های مناسب انجام شود تا نتیجه ی کار به بهترین شکل حاصل شود.

:امتیاز

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

تماس بگیرید!