طرز تهیه چسب هبلکس

طرز تهیه چسب هبلکس چیست؟7 نکته که باید بدانید؟

طرز تهیه چسب هبلکس، موضوعی کاربردی است که در حین اجرای بلوک هبلکس و دیوار چینی، به کار خواهد آمد. ما نحوه استفاده و طرز تهیه این چسب را در غالب چندین نکته به شما ارائه می دهیم تا بتوانید به آسانی از چسب هبلکس استفاده کنید.

تمامی آنچه باید درباره طرز تهیه چسب هبلکس بدانید

چسب AAC یا هبلکس در حقیقت ملات آماده و خشک (به شکل پودر) که از ترکیب ماسه ی  ریزدانه، سیمان و نوعی چسب پلیمری بدست می آید. این چسب جایگزین ملات ماسه و سیمان در دیوار چینی با بلوک heblex می باشد. از این جهت که هر دوی این محصولات دارای ماده ای به نام سیلیس هستند که یکی از اجزاء اصلی شان محسوب می شود. در نتیجه این موضوع منجر به ایجاد پیوندی مستحکم میان بلوک AAC و ملات می شود.

طرز تهیه چسب هبلکس برای زمانی که خودتان بخواهید این محصول را بسازید، عبارت است از:

 • ماسه خشک و تمیز با سایز ۲/۱، سیمان، دو نوع چسب پلیمری و آب جزء عمده مواد تشکیل دهنده چسب هبلکس محسوب می شوند.
 • این ملات به دو رنگ سفید و خاکستری در بسته های بیست، بیست و پنج و حتی سی کیلوگرمی در بازار عرضه می شود.

پیش از اینکه نکات اجرایی چسب بلوک aac و طرز تهیه آن را بیان کنیم، می خواهیم میزان مصرف این چسب و کاربرد آن را مطرح کنیم.

میزان مصرف چسب هبلکس چقدر است؟

میزان مصرف چسب AAC برای یک پروژه، در بهره اول به متراژ ساختمان و سپس به ضخامت بلوک های هبلکس بستگی دارد. جدا از دانستن طرز تهیه چسب هبلکس، باید بدانید که به ازای هر بلوک، چه میزان چسب مصرف می شود.

منتهی به صورت تخمینی برای هر متر مربع، حداقل 5/1 و حداکثر 4 کیلوگرم چسب مصرف می شود. گرچه عوامل دیگری هم هستند که بر حسب آنها، این مقدار می تواند تغییر کند. برای مثال با توجه به نوع سازه، نوع بلوک ها و آب و هوای محل ساخت و ساز میزان مصرف چسب می تواند متغیر باشد.

همچنین برخی تولید کنندگان برای کسب سود بیشتر در کارخانه بلوک هبلکس خود، به حای استفاده از سیلیس که 60 درصد ترکیب این محصول را تشکیل می دهد، از ترکیب آهک و سیمان استفاده می کنند. به همین جهت، بلوک هایی که تولید می شوند کیفیت بسیار پایین تری از بلوک هبلکس دارند و به سرعت تخریب می شوند. لذا جهت خرید بلوک هبلکس و اطلاع از مقدار ملات مصرفی مورد نیاز، بهتر است با کارشناسان نمایندگی های معتبر- همچون سورنا هبلکس- تماس حاصل کنید.

مهم ترین نکات اجرایی هبلکس که باید بدانید

این نکات اجرایی در واقع مهم ترین نکات درباره طرز تهیه چسب هبلکس و دیوار چینی بلوک ها هستند. ضمنا این نکات اجرایی، برای بلوک سیپورکس نیز کاربردی هستند. این بلوک با بلوک heblex شباهت های زیادی دارد. تفاوت بلوک هبلکس و سیپورکس در وزن و قیمت این دو می باشد. مهم ترین نکات اجرایی هبلکس عبارتند از:

 • به ازای هر 25 کیلوگرم چسب هبلکس، مقدار دقیق 7 لیتر آب احتیاج است.
 • در مرحله اول، تنها یک چهارم از یک کیسه بیست و پنج کیلوگرمی چسب را با آب ترکیب کنید.
 • آب و چسب را به خوبی ترکیب کنید تا مخلوط یکدستی بدست آید. سپس کمی به آن زمان دهید تا قوام پیدا کند. پس از قوام آمدن این ترکیب، دوباره آن را هم بزنید تا خمیری یکپارچه بدست اید.
 • خمیر بدست امده را تا دو ساعت می توانید پس از اضافه کردن آب به ملات استفاده کنید. این موارد، خلاصه ای از طرز تهیه چسب هبلکس است.
 • این خمیر را به ضخامت دو تا سه سانتی متر بر روی بلوک ها اجرا کنید. برای ایجاد ایمنی و مقاومت بیشتر، می توانید از بست رادیکالی استفاده کنید. در آیین نامه بست رادیکالی می توانید دستورالعمل اجرای این محصول را بخوانید.
 • برای صاف کردن سطح چسب بر روی بلوک، می توانید از ماله دندانه دار استفاده کنید.
 • پس از اتمام دیوار چینی و اجرای بلوک ها، برای پوشاندن سطوح دیوار ها و بخش های مختلف ساختمان می توانید از پلاستر استفاده کنید. جهت آشنایی بیشتر با پلاستر و طرز استفاده از آن، می توانید مقاله پلاستر چیست را مطالعه کنید.
 • هرگز پس از گذشت دو ساعت از مخلوط کردن چسب بلوک هبلکس با آب، از آن استفاده نکنید.
 • فراموش نکنید که اضافه کردن آب اضافی برای استفاده مجدد از این خمیر به هیچ عنوان مجاز نیست و ایمنی ساختمان را تهدید می کند.

در آخر نیز این نکته را باید بدانید که ساخت و ساز با بلوک های AAC و ابزار های جانبی آن، از هزینه های ساخت و ساز کاهش می دهد. همچنین قیمت بلوک هبلکس و قیمت بست رادیکالی نیز تقریبا به صرفه و اقتصادی است.

با توجه به ترکیبات و طرز تهیه چسب هبلکس در کارخانه، انواع چسب هبلکس کدامند؟

با توجه به ترکیبات و طرز تهیه چسب هبلکس در کارخانه، انواع چسب هبلکس کدامند؟

با توجه به ترکیبات موجود و طرز تهیه چسب هبلکس، این چسب ها در دو نوع سفید و خاکستری وارد بازار شده اند. انواع چسب هبلکس از نظر میزان چسبندگی یا مقاومت فشاری، تفاوتی باهم ندارند. تفاوت  این چسب ها تنها به دلیل تفاوت رنگ سیمانی است که در آن ها به کار رفته است.

چسب هبلکسی سفید از سیمان سفید ساخته شده است و به همین دلیل، قیمت بالاتری نسبت به چسب خاکستری دارد. این چسب، اغلب برای بندکشی درز های بلوک های اتوکلاوی مورد استفاده قرار می گیرد تا نمای کار را زیبا تر کند.

چسب خاکستری از سیمان سیاه تشکیل شده است و منطقی است که قیمت ارزان تری داشته باشد. از این نوع چسب عمدتا برای ملات بین بلوک های اتوکلاوی، پر کردن درز ها و شکاف هایی که بر اساس نصب تاسیسات به وجود آمده است و برای چسباندن نما روی بلوک ها استفاده می شود.

موارد استفاده از چسب خاکستری بسیار بیشتر از چسب سفید است و سازندگان ساختمان ها برای صرفه جویی در هزینه ها ترجیح می دهند، چسب سفید را تنها برای بندکشی دیوار هایی که نیازی به اجرای نما ندارند، به کار ببرند.

دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت و خرید بلوک هبلکس با ما تماس بگیرید.

09121916371

09339754326

میزان مصرف چسب هبلکس چقدر است؟

تست چسب بلوک هبلکس، با توجه به طرز تهیه چسب هبلکس در کارخانه چه نتایجی دارد؟

با در نظر گرفتن طرز تهیه چسب هبلکس، بهتر است بدانید که این چسب ها بعد از تولید در کارخانه باید تست ها و آزمایشات متعددی را پشت سر بگذارند تا از نظر استاندارد بودن و مقاومت یا چسبندگی مورد تایید مسئولین ناظر بر کیفیت چسب باشند.

بر اساس تست چسب بلوک هبلکس، چسب های هبلکسی عمدتا تحت استاندارد ASTM1660-10 تولید می شوند. چگالی چسب های هبلکسی معمولا ۱/۴ گرم در سانتی متر مکعب است. این مقدار نشان می دهد که این چسب ها نیز مانند بلوک های هبلکسی جزء مصالح ساختمانی سبک به شمار می روند. مقاومت فشاری این مصالح نیز در حدود ۲۵ نیوتن بر میلی متر مربع است‌.

برای بررسی عایق بودن و عدم تغییر در کیفیت چسب های هبلکسی، تست هایی انجام شده که نتایج آن در زیر آورده شده است:

 • مقاومت چسبندگی اولیه: ۰/۶ نیوتن بر میلی متر مربع
 • مقاومت چسبندگی در معرض حرارت: ۰/۵۵ نیوتن بر میلی متر مربع
 • مقاومت چسبندگی در معرض رطوبت: ۰/۵۵ نیوتن بر میلی متر مربع

طبق این اعداد و ارقام، چسب های بلوک هبلکسی عایق خوبی برای رطوبت و حرارت بوده که در اثر تماس با این دو عامل خارجی نیز هیچ تغییری در چسبندگی آن ها ایجاد نمی شود‌.

تست چسب بلوک هبلکس، با توجه به طرز تهیه چسب هبلکس در کارخانه چه نتایجی دارد؟

بعد از آشنایی با طرز تهیه چسب هبلکس، در چه جاهایی از آن استفاده می کنند؟

چسب های هبلکسی در وهله اول، برای ساخت ملات بلوک های اتوکلاوی استفاده می شوند؛ عمده ترین مصرف این چسب ها برای همین منظور است. طرز تهیه چسب هبلکس نشان می دهد که این چسب ها برای پر کردن ترک ها و شکاف های جزئی که در حین نصب تاسیسات و اتصالات ایجاد می شوند، کاربرد دارند. البته بدانید که این ترک ها در صورتی که عمیق باشند باید با روش های دیگری ترمیم شوند.

یکی دیگر از کاربرد های چسب هبلکسی، استفاده از آن ها برای بند کشی بلوک های اتوکلاوی است. دیوار ها بعد از ساخته شدن باید با ملات مخصوص، بند کشی شوند. اکثرا بندکشی با چسب های سفید انجام می شود، زیرا زیبایی و نمای بیشتری دارند. هدف از بندکشی، تنها زیبایی بلوک ها نیست، و از ورود آب و عوامل خارجی مانند گرد و خاک به قسمت های زیرین بلوک نیز جلوگیری می کند.

چسب های هبلکسی را می توان به عنوان ملاتی برای چسباندن کاشی، سرامیک و حتی سنگ روی نمای دیوار های هبلکسی استفاده کرد. این کار باید با مشورت با تولید کننده انجام شود.

بعد از آشنایی با طرز تهیه چسب هبلکس، در چه جاهایی از آن استفاده می کنند؟

تفاوت طرز تهیه چسب هبلکس با ملات سیمان و ماسه چیست؟

شما برای تهیه ملات یا چسب بلوک هبلکس (hebelex) کافی است مواد پودری آن را با مقدار آب مشخص ترکیب کنید و هزینه اجرایی و تهیه مواد اولیه این چسب بسیار کم تر از ملات سیمان و ماسه است. شاید با خود بگویید که آیا این حرف درست است؟!

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم بله زیرا که شما برای تهیه سیمان و ماسه به صورت جداگانه باید هزینه بپردازید و سپس به میزان طبقات ساختمان و زمان ساخت نیاز به تعدادی کارگر جدا دارید؛ سپس باید کارگری جدا تنها برای ساخت ملات برای تمام روز داشته باشید و متأسفانه شما در این مورد به مشکلی برخواهید خورد زیرا که برای هر طبقه جدا باید مواد تهیه شود و نیاز به جابه‌جایی مصالح و ملات آماده نیز دارید که خود هزینه های اضافه شما را افزایش می دهد.

بهترین انتخاب در این شرایط تهیه چسب هبلکس یا ملات هبلکس در ساختمان است. این چسب درعین هزینه پایین ملاتی با چسبندگی بالا به شما ارائه می دهد. مهندسان و سازندگان به خوبی به این امر واقف هستند که برای ساخت یک سازه با دوام در کنار بلوک سبک و آجر با کیفیت نیاز به چسبی قوی نیز دارند تا از خرابی های آینده پیشگیری کنند.

کلام آخر

هدف از این مقاله، ارائه مهم ترین نکات طرز تهیه چسب هبلکس بود. جهت خرید یا اطلاع از قیمت هر یک از محصولات هبلکس، می توانید با مراجع معتبری همچون سورنا هبلکس تماس حاصل فرمایید.

:امتیاز

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

تماس بگیرید!