نحوه اتصال بلوک هبلکس

نحوه اتصال بلوک هبلکس چگونه است؟ نحوه اجرای بلوک هبلکس

در دیوار چینی با بلوک هبلکس برای آنکه نیرو های وارد شده به دیوار به درستی مهار شوند باید از اتصالات مناسبی استفاده کرد. در این مقاله انواع اتصالات بلوک اتوکلاو شده را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

تا چه حد با اتصالات و ابزار آلات مربوط به اتصال بلوک هبلکس آشنا هستید؟

نحوه اتصال بلوک هبلکس و آشنایی با ابزار آلات مختص این کار برای هر سازنده ای ضروری است. بلوک های اتوکلاو شده به نحوی ساخته شده اند که دیوار ساخته شده از آن ها مقاومت و استحکام کافی را دارد؛ اما این دیوار باید در برابر تنش ها و لرزه های خارجی نیز مقاوم باشد تا در اثر حوادثی مانند زلزله کمترین خسارت متوجه ساختمان شود.

نحوه اجرای بلوک هبلکس و به کار بردن چسب هبلکس از اهمیت زیادی برخوردار است. اما اتصال بلوک هبلکس به سقف یا ستون و دیوار های متصل شده، بدون به کار گیری ابزار آلات مخصوص این کار امکان پذیر نیست. رایج ترین اتصالات هبلکس عبارتند از:

  • بست رادیکالی
  • بست تخت
  • بست کرکره ای
  • بست L شکل
  • وال پست

هر کدام از این بست ها باید بر اساس کاربردشان و در جای تعیین شده ای استفاده شوند تا مقاومت دیوار و ساختمان افزایش پیدا کند. در ادامه مقاله با این بست ها و کاربردشان بیشتر آشنا می شوید.

تا چه حد با اتصالات و ابزار آلات مربوط به اتصال بلوک هبلکس آشنا هستید؟

نحوه اتصال بلوک هبلکس به ستون (اتصال هبلکس به ستون) با کدام بست امکان پذیر است؟

برای اتصال هبلکس به ستون از نوعی بست مخصوص به نام بست رادیکالی استفاده می شود. این بست تقریبا رایج ترین ابزار برای اتصالات هبلکسی است که در بسیاری از مراکز فروش اتصالات هبلکسی، مانند سورنا هبلکس قابل خریداری است. شما می توانید هنگام خرید بلوک هبلکس این بست ها را نیز تهیه کنید.

بست رادیکالی شامل دو ضلع است که از یک طرف به دیوار و از طرف دیگر به ستون و سازه متصل می شود. این بست ها با عرض ۳ سانتی متر، طول ۳۰ سانتی متر و عرض تقریبی ۲ میلی متر در دیوار به کار می روند. به دلیل اینکه دیوار پیش ساخته سیپورکس ممکن است در مجاورت حرارت و رطوبت قرار بگیرد، بست های رادیکالی باید از جنس فولاد درجه یک با روکش گالوانیزه باشند.

نحوه اجرای بلوک هبلکس به گونه ای است که باید بعد از اتمام هر دو یا سه رج این بست ها را اجرا کنید. لازم است بدانید، قیمت این بست ها مانند قیمت بلوک هبلکس به کیفیت آن ها بستگی دارد.

نقش  میخ پلاک هبلکس در جزئیات اجرایی دیوار هبلکس چیست؟

نحوه اتصال بلوک هبلکس به سایر بلوک ها و دیوار های هبلکسی باید با بست هایی انجام شود که میخ پلاک هبلکس نام دارند. گرچه بلوک های اتوکلاو شده با ملات هبلکس محکم کنار هم قرار می گیرند، اما استفاده از میخ پلاک برای ایمنی دیوار و ساختمان بسیار ضروری است.

بر اساس جزئیات اجرایی دیوار هبلکس، باید میخ پلاک یا بست کرکره ای را با فواصل منظم و معینی در بلوک ها به کمک چکش فرو کنید. میخ پلاک ها به این دلیل که کاملا در بلوک aac فرو می روند و با ملات یا رطوبت و حرارت تماس مستقیم دارند، باید از متریال درجه یک ساخته شوند. بهترین انتخاب برای آن ها فولاد گالوانیزه است که از خوردگی و زنگ زدن میخ پلاک ها جلوگیری می کند.

نحوه اتصال بلوک هبلکس به کمک وال پست دیوار هبلکس چگونه است؟

وال پست دیوار هبلکس یکی دیگر از اتصالات این بلوک های اتوکلاو شده است که قبل از فرآیند دیوار چینی و چیده شدن بلوک های heblex باید انجام شود. در واقع، وال پست ها به کمک ناودانی منقطع یک چهارچوب را برای دیوار تشکیل می دهند که باعث افزایش مقاومت دیوار شده و نیرو های وارد شده به دیوار را به سازه و زمین منتقل می کنند. نحوه اجرای بلوک هبلکس به گونه ای است که باید قبل از شروع دیوار چینی، صفحاتی را به سازه های فلزی جوش دهید تا بتوانید ناودانی ها را به آن ها متصل کنید.

با توجه به نحوه اتصال بلوک هبلکس با استفاده از وال پست ها، آن ها به دو صورت عمودی و افقی اجرا می شوند. وال پست های افقی اغلب در دیوار هایی با طول بیشتر از ۳/۵ متر اجرا می شوند که مانند یک سازه افقی از فروریختن دیوار در زمان زلزله جلوگیری می کند.

سیمان کاری و گچ کاری روی این وال پست و ناودانی ها اگر با گچ مخصوص هبلکس و ملات سازگار با بلوک ها انجام شود، از ترک خوردن دیوار نیز جلوگیری می کند.

به کمک بست هایی که برای مقاوم سازی دیوار و سقف های هبلکسی استفاده می شوند، دیگر جای نگرانی برای استحکام این مصالح وجود ندارد. البته عده ای هنوز دچار سردرگمی هستند که برای سقف سفال بهتر است یا یونولیت؛ اگر وزن و مقاومت ساختمان برایتان اهمیت دارد، با توجه به نحوه اجرای بلوک هبلکس، بهتر است از سقف های تیرچه و بلوک هبلکسی استفاده کنید.

دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت و خرید بلوک هبلکس با ما تماس بگیرید.

09121916371

09339754326

نقش میخ پلاک هبلکس در جزئیات اجرایی دیوار هبلکس چیست؟

کاربرد بست تخت در اتصال بلوک هبلکس چیست؟

یکی دیگر از اتصالات بلوک های هبلکسی، بست تخت هبلکس است. این بست همان طور که از اسمش مشخص است، یک قطعه فلزی بدون برآمدگی خاصی است که در دو طرف آن دو سوراخ برای نصب روی بلوک ها وجود دارد.

بست های تخت، بر خلاف بست های کرکره ای باید با میخ روی بلوک ها نصب شوند. هنگام نصب آن ها باید نهایت دقت و مهارت به کاربرده شود تا بلوک ها حین ضربه و نصب بست، ترک نخورند. به طور کلی، نحوه اتصال بلوک هبلکس در دیوار های عمود برهم به کمک این بست ها امکان پذیر است. بست های تخت به کلاف شدن دیوار ها و جلوگیری از حرکت آن ها در زمان زلزله نیز جلوگیری می کنند.

برای اطلاع دقیق از نحوه اتصال بلوک هبلکسی با این بست ها بهتر است از فروشنده یا از افراد ماهر سوال بپرسید؛ زیرا هر گونه بی دقتی یا بی احتیاطی در این کار، صدمات جبران ناپذیری به همراه دارد. تعداد بست های لازم در یک دیوار این گونه محاسبه می شود که در هر دو یا سه رج باید از بست تخت استفاده کرد تا نیروی وارد شده به دیوار در کل نقاط دیوار پخش شود.

کاربرد بست تخت هبلکس چیست؟

الزامات اجرایی برای اتصال بلوک هبلکس کدامند؟

نحوه اتصال بلوک هبلکس و روش اجرای درست آن بسیار اهمیت دارد. نکات مهمی که باید در اجرای  اتصالات هبلکسی بدانید در ادامه آورده شده است.

  • تمامی بست ها باید از جنس فولاد گالوانیزه و ضد زنگ باشند.
  • بر اساس آیین نامه بست رادیکالی، این بست ها باید به سازه های فلزی جوش داده و یا با پیچ و مهره وصل شوند. برای اتصال بست ها به دیوار باید از رول بولت یا میخ فولادی استفاده کرد.
  • برای افزایش مقاومت دیوار hebelex، استفاده از بست های رادیکالی هر ۵۰ تا ۷۵ سانتی متر باید اجرا شود.
  • میخ پلاک باید به طور کامل در بلوک ها فرو رفته باشد. فاصله بین میخ پلاک ها حدود هر ۲ یا ۳ رج است.
  • ناودانی های منقطع جایگزین وال پست های نبشی هستند و در توضیح نحوه اتصال بلوک هبلکس به آن ها نباید از اتصالات ضربه ای استفاده شود.

سخن آخر

همان طور که مطالعه کردید، اتصالات بلوک هبلکسی باعث افزایش مقاومت دیوار و ساختمان شده و از خسارات، حین تنش ها و زلزله جلوگیری می کند.

:امتیاز

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

تماس بگیرید!