نحوه اجرای بلوک aac

نحوه اجرای بلوک aac چگونه است؟⭐0 تا 100

بلوک aac یکی از رایج ترین مصالح برای ساخت دیوار و سقف در ساختمان ها است. در این مقاله قصد داریم درباره نحوه اجرای آن به طور مفصل صحبت کنیم.

بلوک aac چیست؟

نحوه اجرای بلوک aac تا حدودی با سایر مصالح مانند سفال و بلوک های سیمانی متفاوت است. در واقع، ساختار و متریال متفاوت این بلوک ها نیز باعث تفاوت در نحوه اجرای آن ها شده است. قبل از اینکه با نحوه اجرای این بلوک ها آشنا شوید، بهتر است اطلاعاتی درباره بلوک های هبلکسی به دست‌ آورید تا بدانید ویژگی های بلوک aac چیست. در پاسخ باید گفت که این بلوک ها نام هاي متفاوتی همچون بلوک اتوکلاو تبریز، بلوک هوادار یا متخلخل و غیره دارند که مهم ترین مشخصه آن ها سبک بودنشان است.

ویژگی دیگر این بلوک های سبک که باعث محبوبیت آن ها نیز شده، عایق بودن آن ها در برابر انرژی است. این بلوک ها می توانند از هدر رفت سرما و گرمای داخل ساختمان ها جلوگیری کنند‌. عایق بودن صدا را نیز می توان به بلوک های هوادار نسبت داد؛ چرا که بر اساس تست های انجام شده، این بلوک ها بین ۴۵ تا ۵۵ دسیبل از شدت صدا را حین انتقال کاهش می دهند. با توجه به این توضیحات، قیمت بلوک هبلکس نسبت به سایر مصالح بالاتر است و این موضوع به دلیل متریال ویژه آن و مزایای زیادی است که دارند.

نحوه اجرای بلوک هبلکس (نحوه اجرای بلوک aac) چگونه است؟

نحوه اجرای بلوک هبلکس (نحوه اجرای بلوک aac) چگونه است؟

نحوه اجرای بلوک هبلکس برای ساخت دیوار های داخلی ساختمان به این صورت است که:

۱-در مرحله اول و بعد از خرید بلوک aac بهتر است آن ها را با احتیاط به محل ساخت انتقال دهید.

۲-قبل از هر گونه اقدامی، باید بلوک های اتوکلاوی خیس شوند تا مقاومتشان افزایش پیدا کند. زنجاب کردن بلوک ها باید در فواصل زمانی مرتب و به مقدار مشخصی انجام شود.

۳-آماده کردن چسب هبلکس (ملات هبلکس) باید بر اساس دستورالعمل‌ روی کیسه ملات انجام شود‌. معمولا به ازای هر ۲۵ کیلوگرم باید هفت لیتر آب اضافه کنید. ملات حاصل نباید خیلی سفت و نه خیلی شل باشد.

۴-برای شروع دیوارچینی، رج اول بسیار اهمیت دارد. تراز کردن و شاغول بودن رج باید توسط بنّا انجام شود.

۵- نکته ای که در نحوه اجرای بلوک aac خوب است بدانید این است که در دیوارچینیِ رج دوم به بعد، باید تا حد امکان، بلوک های برش خورده در کناره های درب ها و پنجره ها نصب نشوند. بهتر است قبل از چیدن رج، ابعاد بلوک را با طول دیوار، متناسب کنید.

۶-بعد از اینکه ساخت دیوار به اتمام رسید، نوبت نصب تاسیسات لازم روی دیوار است. این کار نیز باید با دقت انجام شود تا بلوک ها ترک نخورند. بعد از نصب تمامی تاسیسات باید نقاط ترک خورده و سوراخ شده را با ملات هبلکسی پر کنید تا دیوار سطح صافی داشته و آماده مراحل بعدی شود.

بهتر است برای استحکام بالا و افزایش مقاومت دیوار، خرید بلوک هبلکس و ملات مخصوص آن ها را از مراکز معتبری مانند سورنا هبلکس انجام دهید.

اجرای نما روی هبلکس چطور انجام می شود؟

اجرای نما روی هبلکس در مرحله بعدی ساخت دیوار انجام می شود. نکته ی مهمی که در نحوه اجرای بلوک aac و نصب نما روی آن باید بدانید این است که دیوار هبلکسی پس از ساخت و قبل از هر گونه نازک کاری، باید مرتب زنجاب شود. حداقل تا ۶ هفته بعد از ساخت دیوار نباید هیچ گونه نمایی روی آن اجرا شود. اجرای نما و نازک کاری روی دیوار های اتوکلاوی از هر نوعی که باشد، به دلیل سطوح یکدست و صاف این بلوک ها، در زمان کمتر و با سرعت اجرای بیشتری انجام می شود‌.

در اولین اقدام برای اجرای نما روی heblex، باید سطح زیر کار را از آلودگی ها، گرد و خاک و ملات خشک شده تمیز کنید. بلوک های هبلکسی قابلیت اجرای نما به صورت سیمان کاری، گچ کاری، کاشی کاری و سنگ کاری را دارند‌. در واقع، وزن سبک این بلوک ها، محدودیتی برای نصب نما روی آن ها ایجاد نمی کند. حتی اجرای رابیتس روی هبلکس نیز که یک نمای نسبتا جدید به حساب می آید به خوبی امکان پذیر است.

همان طور که در نحوه اجرای بلوک aac موارد مهمی باید مورد توجه قرار گیرند، در اجرای نازک کاری و نما روی دیوار های هبلکسی نیز، بنّا و نصاب می بایست نکات مرتبط با این مرحله از ساخت و ساز را مورد توجه خود قرار دهند تا از بروز مشکلاتی مانند ترک روی دیوار ها، کنده شدن نما و کیفیت پایین نازک کاری جلوگیری شود.

با توجه به نحوه اجرای بلوک aac نحوه اتصال بلوک هبلکس به سازه چطور انجام می شود؟

بلوک های هبلکسی مانند سایر مصالح ساختمانی، بعد از دیوارچینی باید مقاوم سازی شوند‌. نبشی کشی دیوار هبلکس نیز برای همین موضوع انجام می شود. البته باید بدانید که در حین ساخت دیوار، با توجه به آیین نامه اجرایی مرتبط با اتصال بلوک هبلکس به سازه های فلزی و بتنی، باید از بست های رادیکالی استفاده شود.

نحوه اجرای بست رادیکالی به این صورت است که این بست ها باید از یک طرف به سازه و از طرف دیگر به بلوک ها متصل شوند. اتصال بست به سازه فلزی از طریق جوشکاری یا پیچ و مهره و به سازه بتنی از طریق میخ انجام می شود. این بست ها نقش زیادی در انتقال نیرو های وارد شده به دیوار در زمان زلزله دارند. به طور معمول، روند اجرای بست های به کار رفته در دیوار ها باید هر دو یا سه رج تکرار شود‌.

در ساخت دیوار hebelex، برای یکپارچه کردن نیرو های وارده به دیوار از طرف سازه های بالایی نیز باید از بست های کرکره ای استفاده کرد. نحوه اجرای بلوک aac و این بست ها نقش زیادی در ایمنی دیوار و ترک نخوردن آن ها دارد. این بست ها با فرورفتن داخل دو بلوک مجاور، باعث اتصال محکم تر بین آن ها می شوند. شاید تصور کنید که این اتصالات، به قیمت بلوک aac افزوده و باعث افزایش هزینه ساخت دیوار با بلوک های اتوکلاوی می شود؛ در عمل این طور نیست. به کار گیری این بلوک ها در ساختمان ها نه تنها هزینه بیشتری نسبت به مصالح دیگر ندارد، بلکه به صرفه تر هم است.

دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت و خرید بلوک هبلکس با ما تماس بگیرید.

09121916371

09339754326

اجرای نما روی هبلکس چطور انجام می شود؟

سخن آخر

بلوک های هبلکسی با وجود ویژگی های مثبت و مزایای زیادی که دارند، باید بر اساس دستورالعمل‌ ها و قواعد خاصی چیده شوند تا دیوار از استحکام بالایی برخوردار باشد.

:امتیاز

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

تماس بگیرید!