آنچه باید درباره اجرای هبلکس با بست رادیکالی بدانید

اجرای هبلکس با بست رادیکالی چگونه است؟⭐0 تا 100

دیوار های ساخته شده از بلوک هبلکس با وجود استحکام بالایی که دارند، باید با بست های رادیکالی و دیگر اتصالات، مقاوم سازی شوند. در این مقاله با نحوه اتصال و اجرای بست های رادیکالی بیشتر آشنا خواهید شد.

انواع بست هبلکس کدامند؟

اجرای هبلکس با بست رادیکالی باید در مرحله ساخت دیوار انجام شود. به طور کلی، برای مقاوم سازی دیوار های ساخته شده با بلوک های هوادار یا بلوک اتوکلاو تبریز، از بست های مختلفی استفاده می شود که هر کدام کاربرد و ویژگی های مختص خود را دارند. انواع بست هبلکس عبارتند از:

۱-بست رادیکالی؛

بست های رادیکالی برای اتصال ایمن بین دیوار های ساخته شده از هبلکس و سازه های بتنی یا فلزی کاربرد دارند. این نوع از بست ها باید حین ساخت دیوار اجرا شوند و تعداد آن‌ها نیز باید بر اساس آیین نامه اجرایی مربوطه مشخص شود.

۲-بست تخت؛

بست های تخت، بست هایی هستند که برای کلاف کردن بلوک ها در دو دیوار متصل و عمود برهم کاربرد دارند. بست تخت را باید به کمک اتصالاتی مانند میخ، روی بلوک aac نصب کرد.

۳-بست کرکره ای؛

بست های کرکره ای، کاربردی مشابه بست تخت دارند، ولی شکل ظاهری و نحوه اجرای آن ها باهم متفاوت است. این نوع از بست ها را تنها کافی است با چکش روی بلوک های مجاورِ هم فرو کنید تا اتصالی محکم بین بلوک ها ایجاد شود. برای خرید بست های رادیکالی، مانند خرید بلوک هبلکس بهتر است از مراجع معتبری همچون سورنا هبلکس کمک بگیرید.

اجرای هبلکس با بست رادیکالی چطور انجام می شود؟

اجرای هبلکس با بست رادیکالی چطور انجام می شود؟

نصب و اجرای بست های رادیکالی باید به روش اصولی انجام شود؛ زیرا تنها در این صورت است که باعث مقاومت و ایمنی بیشتر دیوار ها می شود. نحوه اجرای بست رادیکالی به این گونه است که این بست ها باید از قسمت ابتدا و انتها به بلوک و سازه متصل شوند.

برای اتصال بست به سازه های فلزی، بهترین روش جوشکاری است. اما در سال های اخیر روش پیچشی و پیچ و مهره نیز بسیار رایج شده است. اتصال بست های رادیکالی به سازه بتنی و بلوک ها به روش پیچشی انجام می شود. این بست ها باید در فواصل مشخصی (هر دو یا سه رج) نصب شوند تا ایمنی دیوار افزایش پیدا کند. بهتر است هنگام خرید بلوک aac، و بست ها، اتصالات پیچشی مانند پیچ و مهره ها را نیز تهیه کنید.

حین اجرای هبلکس با بست رادیکالی، بین دیوار و سازه باید فاصله استاندارد ۲ سانتی متری رعایت شود. این فاصله را می توان با عایق هایی مانند پشم سنگ، چسب هبلکس (ملات هبلکس) و یونولیت پر کرد.

مزایای بست رادیکالی هبلکس چیست؟

همان طور که گفته شد، کاربرد بست های رادیکالی در ایجاد استحکام و ایمنی بین دیوار و سازه خود نمایی می کند. به طور کلی مزایای استفاده از بست رادیکالی هبلکس عبارتند از:

۱-ایمنی و امنیت بالا؛

کاربرد این بست ها نیز مانند نبشی کشی دیوار هبلکس موجب ایمنی و امنیت بالایی در دیوار های ساختمان می شود که هنگام رخداد زلزله از تخریب دیوار و آسیب به بخش های دیگر ساختمان جلوگیری می شود. علاوه بر این ها، اجرای هر گونه نمایی روی دیوار، مانند رابیتس روی هبلکس نیز امکان پذیر می شود.

۲-سادگی اجرا؛

به دلیل ساده بودن اجرای هبلکس با بست رادیکالی، نیاز به نیروی کار حرفه ای وجود ندارد. بست های رادیکالی در زمان کم و با سرعت بالایی اجرا می شوند.

۳-کاهش هزینه؛

هزینه های ساخت و ساز همیشه یکی از مسائلی بوده است که سازندگان قصد داشته اند با کاهش آن سود بیشتری از ساختمان سازی نصیبشان شود. استفاده از بست های رادیکالی تا ۷۰ درصد به کاهش هزینه های ساخت و ساز کمک می کند. این مهم ترین مزیت به کارگیری بست های رادیکالی است.

۴-ماندگاری بالا؛

بست های رادیکالی از جنس فولاد هستند. این متریال در مواجهه با heblex و ملات آن مقاوم بوده و دچار سایش یا خوردگی در دراز مدت نمی شوند. قیمت این بست ها مانند قیمت بلوک هبلکس وابسته به کیفیت آن ها است.

نکات لازم حین اجرای هبلکس با بست رادیکالی کدامند؟

بر اساس آیین نامه اجرایی بست های رادیکالی، باید حین اجرای این بست ها، نکات و قوانین خاصی را رعایت کنید که عبارتند از:

  • بست های رادیکالی باید از جنس فولاد گالوانیزه و با ویژگی ضد زنگ بودن ساخته شده باشند.
  • برای اتصال بست ها به سازه های بتنی و بلوک ها، نباید از اتصالات کوبه ای یا میخ و چاشنی استفاده شود.
  • این بست ها باید ضخامتی برابر ۲ میلی متر و عرضی برابر ۳ میلی متر داشته باشند.
  • بر اساس نوع و طول دیوار، این بست ها باید در فواصل یک رج در میان یا هر دو و سه رج یکبار استفاده شوند.

اجرای هبلکس با بست رادیکالی تنها برای اعضای قائم سازه و دیوار و به منظور اتصال ایمن بین دیوار و سازه انجام می شود؛ بنابراین این بست ها نباید در هیچ کجای دیگر ساختمان و با اهداف دیگری به کار روند.

دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت و خرید بلوک هبلکس با ما تماس بگیرید.

09121916371

09339754326

نکات لازم حین اجرای هبلکس با بست رادیکالی

قیمت بست رادیکالی هبلکس چقدر است؟

قیمت بست رادیکالی هبلکس به دلیل نوساناتی که در قیمت فلزات و ارز وجود دارد، دائما در حال نوسان است. این بست ها در بازار و مراکز فروش به صورت بسته های ۱۰۰۰ تایی، ۲۰۰۰ تایی و بیشتر قابل عرضه هستند. قطعا هرچقدر که تعداد بیشتری از این بست ها را خریداری کنید، قیمت نهایی آن ها به صرفه تر خواهد بود.

همان طور که کیفیت و درجه یک بودن متریال اولیه روی قیمت بلوک aac تاثیر دارد، کیفیت و خلوص متریال به کار رفته در این بست ها، ضخامت و گالوانیزه بودن یا نبودن آن ها در قیمت نهایی شان نقش زیادی دارند. به طور میانگین و در شرایط فعلی بازار این بست ها با قیمت ۶۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تومان به ازای هر عدد به فردش می رسند. البته بدانید اجرای هبلکس با بست رادیکالی با وجود مقاوم بالا و ایمنی قابل قبول، در نهایت قیمتی به صرفه تر از مصالح و اتصالات دیگر دارد.

سخن آخر

استفاده از بست های رادیکالی علاوه بر کاهش ۷۰ درصدی هزینه های ساخت و ساز، موجب مقاوم سازی حداکثری در دیوار های هبلکسی می شود.

:امتیاز

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

تماس بگیرید!