تعداد بلوک ساروج در هر پالت

تعداد بلوک ساروج در هر پالت⭐بررسی کامل

در کارخانجات تولید کننده بلوک ساروج، از پالت برای حمل و نقل بلوک ها استفاده می شود. هر پالت با توجه به ظرفیتی که دارد، تعداد مشخصی بلوک را حمل می کند. در این مطلب با تعداد بلوک ها در هر پالت بیشتر آشنا خواهید شد‌.

پالت چیست؟ ابعاد پالت هبلکس چقدر است؟

تعداد بلوک ساروج در هر پالت بر اساس ظرفیت پالت و ابعاد بلوک مشخص می شود. پالت ها نوعی پایه و اغلب از جنس چوب هستند. هنگامی که کار ساخت بلوک ها در کارخانه به اتمام می رسد، پس از بسته بندی در تعداد مشخصی روی پالت ها قرار داده می شوند. برای جابه‌جایی بلوک ها با وسایل نقلیه، استفاده از پالت بسیار کمک کننده است؛ زیرا علاوه بر سرعت جابه‌جایی بالا، سلامت بلوک ها نیز به خطر نمی افتد.

پالت های هبلکس معمولا به صورت استاندارد در شکل های مربع و مستطیل ساخته می شوند. رایج ترین ابعاد پالت هبلکس به شرح زیر هستند:

 • ۱۰۰×۱۰۰
 • ۱۰۵×۱۰۵
 • ۱۱۵×۱۱۵
 • ۱۲۰×۱۲۰
 • ۸۰×۱۲۰
 • ۱۱۰×۱۳۰

اگر کارخانه ای نیازمند ابعاد بزرگ تری باشد، باید این پالت ها را به هم بچسباند. بلوک های بزرگتری که به آن ها دیوار پیش ساخته سیپورکس گفته می شوند، گاهی لازم است با پالت های بزرگ تری جابه‌جا شوند‌. دقت و نحوه قرار گیری بلوک های اتوکلاوی ساروج در پالت بسیار اهمیت دارد، به طوری که کوچک ترین بی احتیاطی باعث شکسته شدن تعداد زیادی از بلوک ها می شود.

پالت چیست؟ ابعاد پالت هبلکس چقدر است؟

با توجه به ابعاد بلوک ساروج، تعداد بلوک ساروج در هر پالت چقدر است؟

بلوک ساروج یا بلوک هبلکس تولید شده در کارخانه ساروج اردبیل در ابعاد متفاوتی ساخته شده است. این ابعاد بر اساس نیاز و تقاضای خریدار ممکن است تغییر کند، اما استاندارد ترین ابعاد برای بلوک های هوادار شده عبارتند از: طول ۶۰ و عرض ۲۰ سانتی متر. ضخامت این بلوک ها از ۷/۵ تا ۲۰ سانتی متر متغیر است. در بعضی موارد ممکن است عرض بلوک ها ۲۵ سانتی متر نیز باشد.

تعداد بلوک ساروج در هر پالت کاملا وابسته به ابعاد پالت و ابعاد بلوک سبک است. در جدولی که در زیر آورده شده است، تعداد دقیق بلوک ساروج در هر پالت نشان داده شده است.

ظرفیت پالت

تعداد بلوک در هر پالت

ابعاد بلوک هبلکس

۲/۸۸ متر مکعب

۲۴۰ عدد

۶۰×۲۰×۱۰

۲/۸۸ متر مکعب

۱۵۶ عدد

۶۰×۲۰×۱۵

۲/۸۸ متر مکعب

۱۲۰ عدد

۶۰×۲۰×۲۰

 

بر اساس جدول فوق می توان دریافت که هر چقدر ابعاد بلوک ها بزرگ تر باشد، تعداد کمتری بلوک در یک پالت جای می گیرد. بلوک های با کیفیت، معمولا ابعاد استانداردی دارند. بهتر است برای خرید این بلوک ها و سایر متریال وابسته به آن ها در ساختمان سازی، مانند گچ مخصوص هبلکس، از سورنا هبلکس کمک بگیرید.

در تعیین تعداد بلوک ساروج در هر پالت، وزن هر عدد بلوک هبلکس چه تاثیری دارد؟

همان طور که گفته شد، هر پالت با توجه به ظرفیتی که دارد، می تواند تعداد و حجم مشخصی از بلوک ها را در خود جای دهد. وزن هر عدد بلوک هبلکس در این میان بی تاثیر نیست. بلوک های اتوکلاوی، بلوک هایی بسیار سبک هستند، بنابراین تعداد مشخصی از آن ها در پالت، وزن کمتری نسبت به مصالح دیگری مانند آجر دارد. در جدولی که در ادامه درج شده است، علاوه بر تعداد بلوک aac، وزن آن ها نیز در یک پالت لحاظ شده است.

وزن هر متر مکعب

وزن هر متر مربع

وزن هر عدد بلوک

ابعاد بلوک هبلکس

۵۲۰کیلوگرم

۵۲  کیلوگرم

۶/۲۶۰ کیلوگرم

۶۰×۲۰×۱۰

۵۴۶ کیلوگرم

۵۴/۶کیلوگرم

۹/۸۴۰ کیلوگرم

۶۰×۲۰×۱۵

۵۴۹کیلوگرم

۵۴/۹کیلوگرم

۱۳/۲۰۰  کیلوگرم

۶۰×۲۰×۲۰

 

بر اساس این جدول:

 • حجم بلوک ها در یک پالت ۲/۸۸ متر مکعب است.
 • وزن هر پالت ۱/۵ تن است.
 • هر تریلی می تواند ۱۴ پالت بارگیری کند که معادل ۴۰/۳۲ متر مکعب بلوک است.
 • چگالی بلوک ها در هر متر مکعب بین ۵۳۰ تا ۶۹۰ کیلوگرم در هر متر مکعب است.

در دیوارچینی نباید تنها وزن بلوک ها را معیار وزن دیوار قرار داد، بلکه باید وزن چسب هبلکس (ملات هبلکس) را نیز محاسبه کرد. هر چند که این چسب ها نسبت به ملات سیمانی وزن بسیار کمتری داشته و در ضخامت کمتری هم به کار می روند، اما باز هم برای محاسبه وزن دیوار، باید وزن آن ها لحاظ شود.

قیمت بلوک هبلکس با توجه به تعداد بلوک ساروج در هر پالت، چگونه محاسبه می شود؟

قیمت بلوک هبلکس معمولا بر اساس واحد متر مربع یا متر مکعب محاسبه می شود. در مواردی هم پیش می آید که در کارخانجات، بلوک ها را با واحد هر پالت به فروش می رسانند. به طور کلی قیمت بلوک heblex به موارد متعدد دیگری بستگی دارد، همچون:

 • نرخ ارز در بازار
 • کیفیت مواد اولیه بلوک ها
 • حجم خرید بلوک ها توسط مشتری
 • میزان تقاضا برای بلوک ساروج در بازار

همان طور که مشاهده کردید تعداد بلوک ساروج در هر پالت، معیاری برای تعیین قیمت این بلوک ها نیست و تنها برای دانستن اطلاعات دقیق درباره وزن و قیمت پالت ها به کار می رود. با توجه به دیتیل اجرایی دیوار هبلکس، هر سازنده ای باید قبل از خرید این بلوک ها، بتواند تعداد بلوک های مورد نیاز خود و ابعاد آن ها را تخمین بزند.

دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت و خرید بلوک هبلکس با ما تماس بگیرید.

09121916371

09339754326

در تعیین تعداد بلوک ساروج در هر پالت، وزن هر عدد بلوک هبلکس چه تاثیری دارد؟

محاسبه تعداد بلوک ساروج در هر پالت برای یک متر مربع دیوار چینی چگونه است؟

اینکه هر سازنده ای بداند در هر متر مربع دیوار، چه تعداد بلوک اتوکلاوی مورد نیاز است، بسیار اهمیت دارد. در جدول زیر با توجه به ابعاد hebelex، تعداد بلوک ها را در هر متر مربع و متر مکعب محاسبه شده است.

پوشش متر مربع با یک متر مکعب

تعداد بلوک در هر متر مکعب

تعداد بلوک هبلکس در هر متر مربع

ابعاد بلوک هبلکس

۱۰

۸۳/۳۳

۸/۳۳

۶۰×۲۰×۱۰

۶/۶۶

۵۵/۵۵

۵/۵۵

۶۰×۲۰×۱۵

۵

۴۱/۶۶

۴/۱۶

۶۰×۲۰×۲۰

 

در دیوارچینی، علاوه بر محاسبه تعداد بلوک ساروج در هر پالت، محاسبه متریال مورد نیاز مانند، سیمان برای سیمان کاری روی هبلکس نیز بسیار ضروری است. معمولا این مقادیر توسط مهندسین ساخت و ساز تعیین می شود.

سخن آخر

دانستن اینکه در هر پالت، چه تعداد بلوک ساروج قرار می گیرد برای سازندگان بسیار اهمیت دارد، زیرا می توانند محاسبه دقیق تری برای قیمت و متراژ بلوک ها به عمل آورند.

:امتیاز

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

تماس بگیرید!